" />
Öne Çıkanlar silifke siyaset emniyet tavuk Ankara

2010-2011 Eğitim-Öğretim Dönemi Sona EriyorMersin'de 370 bin 194 öğrenci yarın karne alıyor. Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül, "Okul öncesi eğitimde hedefimiz ilk 5'e girmek. Oldukça başarılı ve verimli bir eğitim öğretim dönemi geçirdik" dedi.

2010-2011 Eğitim-Öğretim Dönemi Sona Eriyor
Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül, okul öncesi eğitimde okullaşma oranında 49. sıradan 10. sıraya yükseldiklerini belirterek, önümüzdeki yıl Türkiye'de ilk 5'e girmeyi hedeflediklerini ve bu hedef doğrultusunda şimdiden çalışmalara başladıklarını söyledi.
Gül, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, 2010-2011 eğitim öğretim yılının yarın sona ereceğini hatırlatarak, bu dönemde 11 bin 76 derslikte, 370 bin 194 öğrenci ve 18 bin 343 öğretmen ile eğitim-öğretim hizmeti verdiklerini belirtti. Mersin'de bu dönemde özellikle okul öncesi eğitimde büyük mesafe kaydettiklerini vurgulayan Gül, okul öncesi eğitimde Mersin'de 2006 yılından bu yana iyi bir çalışma performansı sergilendiğini kaydetti. Özellikle Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nun, Mersin'de göreve başladığı günden itibaren birinci önceliğini okul öncesi eğitime verdiğini dile getiren Gül, "Her ay kaymakamlarımızla, şube müdürleri ile toplantı düzenlendi ve okul öncesi eğitimlerle ilgili rakamlar alınarak değerlendirmeler yapıldı. Bu noktada Sayın Valimiz bizlere gerekli talimatları verdi ve bu talimatlar üzerine bizler bu yıl okul öncesi eğitimde bir seferberlik başlattık ve bunun neticesini de aldık. Bir önceki sene 49. sırada olan ilimiz, okul öncesi eğitimde bu yıl ilk 10. sıraya yükseldi. Bir önceki yıl 3, 4, 5 yaş grubunda okullaşma oranı yüzde 22 iken, bu sene yüzde 43'lere dayandı. Hedefimiz Türkiye'de ilk 10'a girmekti, bu hedefe ulaştık. 5 yaş grubunda yüzde 60'tan yüzde 95'e çıktık, büyük bir başarı oldu. Önümüzdeki yıl ilk 5'i hedefliyoruz ve bu hedef doğrultusunda şimdiden çalışmalara başladık" dedi.
İlköğretimde ise şu anda 240 bin 406 öğrencinin Mersin'de eğitim gördüğüne işaret eden Gül, 2006 yılında ilköğretimde okullaşma oranı yüzde 86 iken, bu yıl yüzde 99.50'ler civarında olduğunu belirtti. Ortaöğretimde 95 bin civarında öğrenci bulunduğunu söyleyen Gül, "Özellikle mesleki ve teknik eğitimde Mersin geri iller arasındaydı. 2006-2007 eğitim öğretim yılına baktığımızda, mesleki ve teknik eğitimde yüzde 23 okullaşma oranımız vardı, ama bu oran bu yıl yüzde 40'lardadır. Bakanlığımızın hedefi, 2014 yılı için yüzde 50'dir. Ama bu sene Sayın Valimizin talimatı ile yüzde 50'yi, 2014'de kalmadan yakalamak için çalışma yapıyoruz. Bu anlamda 'eğitim günleri' ve METEF Fuarı düzenledik. Kamuoyunda çok ilgi gördük, olumlu tepkiler aldık" diye konuştu.
Mersin'de 2010-2011 eğitim öğretim yılının sorunsuz ve oldukça başarılı geçtiğini ifade eden Hasan Gül, şöyle devam etti; "Tabi ki okul dışında ufak tefek şiddet olayları yaşandı. Bazı münferit sorunlar oldu. Ama bunlar önceki yıllara göre çok çok azaldı. Tabi şiddet olaylarının başlıca nedenlerine gelecek olursak; son yıllarda medyadaki bir takım dizileri örnek olmaya başladı. Dizilerdeki oyuncuları rol model alan öğrenciler, o dizilerde olup bitenleri kendileri uygulamaya çalışıyor. Aslında medyanın bu noktada biraz daha dikkatli olması elbette eğitimdeki şiddet olaylarını azaltacaktır. Tabi bu sadece bir boyutu. Aile boyutu da var bu konunun. Aile içi şiddet bunlara etki eden diğer faktörler. Biz bu noktada bazı programlar yaparak okullardaki şiddet olaylarını azaltma noktasında çalışmalar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.""VELİLERE ÖNERİLER"
Konuşmasında, karne alacak öğrencilerin velilerine de bazı önerilerde bulunan Gül, çocukların, bu ülkenin en önemli zenginlikleri olduğunu vurgulayarak, "Çocuklar bizim her şeyimiz. Türkiye'nin önemi bu zaten. AB'de nüfus yaşlandı, genç nüfus yok. Ama Türkiye nüfusunun yüzde 28'i genç. Daha okul döneminde. Dolayısıyla gelecekte bu genç nüfus en önemli güç haline gelecek. İşte biz çocuklarımızın bu durumunu görerek, en iyi şekilde nasıl yetiştirebiliriz, çağın gereklerine uygun eğitimi nasıl verebiliriz, bunun peşindeyiz. Bizim velilerden isteğimiz; çocuklarını sevmeleri, onlara arkadaş gibi davranmalarıdır. Karnelerinde düşük, kırık not olabilir. Bunlar düzelebilir, telafi edilebilir ama kırılan kalp telafi edilemez. Sakın çocuklarınıza aşağılayıcı, küçük düşürücü sözler söylemeyin. 'Sen zaten şöylesin, böylesin, başaramazsın' diyerek onların psikolojilerini etkilemeyin. Burada velilerin dikkat etmesi gereken şey; onlara arkadaş gibi davranmaları, başarılarını ödüllendirmeleri, ancak başarısızlıklarını cezalandırmamalarıdır.. Biz de başarılı çocukları ödüllendiriyoruz. Bunlar bilinmiyor. Sayın Valimizin bu konuda güzel bir sözü var; 'onları incitmeyelim' diye. O yüzden biz başarılı çocuklara hediyelerini kargo ile gönderiyoruz. Bu yıl da aynı şekilde kargo ile adreslerine göndereceğiz. Veliler, çocuklarına mutlaka kitap okuma alışkanlığını kazandırsınlar, okuma alışkanlığı edindirsinler. Çünkü okuma alışkanlığı edinen çocukların hayalleri gelişir, düşünmeye geçer, aklını kullanır, yorum yapabilir. Tüm bu değişkenler, sınav esnasında gerekli oluyor. Bunun için kitap okuma diyoruz. Kitabı olmayan çocuğumuz, bize mail yolu ile ulaşsın, biz ona kitap gönderelim. Okuma ile ilgili her türlü desteği vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Parka gitsinler, pikniğe gitsinler, tatile gitsinler, çocuklarımız tatili tatil gibi yaşasın. Biz çocuklarımıza güveniyoruz, onlara imkan tanındığında, destek verildiğinde zeki olduklarını biliyoruz ve her şeyi başaracağını görüyoruz" dedi.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.