Öne Çıkanlar Narenciye Dağıtımı Mezitlideki Okullarda Devam Ediyor mersin haber MERSİN pratik haber Erdoğan

Başkan Tuna’dan, Okul Öncesi Eğitime Sınıf DesteğiMilli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve UNICEF’in teknik desteği ile yürütülen “Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi” projesine Toroslar Belediyesi de eğitim merkezleri tahsis ederek katkı sunuyor.

Başkan Tuna’dan, Okul Öncesi Eğitime Sınıf Desteği
Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve UNICEF’in teknik desteği ile yürütülen “Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi” projesine Toroslar Belediyesi de eğitim merkezleri tahsis ederek katkı sunuyor.

Projenin 10 pilot ilinden biri olan Mersin’de Toroslar İlçesinden 5 farklı toplum temelli birimin açılması amacıyla Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yılmaz ve İlçe Halk Eğitim Müdürü Yusuf Gülgen arasında bir protokol imzalandı.Protokol imza törenine; İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kamil Çelebiyılmaz, Unicef İl Saha Koordinatörü Didem Çakır, Belediye Meclis Üyeleri, Kurum Müdürleri, Toroslar Teknik Eğitim Kursları (TORTEK) usta öğreticileri ve kursiyerler katıldı.

İmza töreni öncesi Unicef İl Saha Koordinatörü Didem Çakır, katılımcılara projenin amacı ve çalışma faaliyetleri ile ilgili bilgiler verdi. Çakır; “Türkiye genelinde 0-66 yaş grubuna sahip özellikle dezavantajlı çocukların çalışma müfredatı ve bu konuda eğitim almış kişiler tarafından verilen erken çocukluk hizmetlerine ulaşmalarını sağlamaktır. Anne karnından itibaren ilkokulu çağına kadar erken çocukluk dönemi çocuklarımızın gelişimi için en kıymetli dönemdir” dedi.

Daha sonra söz alan Toroslar İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yılmaz, erken çocukluk döneminin çocuğun öğrenme potansiyelinin en yüksek olduğu dönem olduğunu vurgulayarak, projeye destek veren Toroslar Kaymakamlığına, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teşekkür etti.İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kamil Çelebiyılmaz ise çocuğun beyin gelişiminin yüzde 75’nin 6 yaşına kadar tamamlandığına dikkat çekerek, Toroslar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Toroslar Belediyesi’nin okul öncesine yaptığı katkılarla Toroslar bölgesinde derslik sıkıntılarının kalmadığını söyledi. Çelebiyılmaz; “Çocuklarımızı mutlaka 3 yaşından itibaren kreş ve okul öncesi eğitimlerine çekmemiz gerekiyor düşüncesiyle Mersin’de 9-10 olan okul öncesi kurum sayımızı 50’ye çıkarttık. Toroslar, bizim için önem arz eden bir bölge. Bu 50 okulun 10 tanesi Toroslar bölgesindedir” dedi.

Bilimsel araştırmalara göre okul öncesi eğitimi alan çocukların ileriki yaşlarda daha başarılı olduklarını kaydeden Toroslar Belediye Başkan Hamit Tuna da, Belediye olarak eğitimi önemsediklerini ve ilçedeki tüm eğitim kurumlarına imkanları ölçüsünde destek olduklarını ve olmaya devam edeceklerini söyledi.

Başkan Tuna, katılımcılara; Toroslar Belediyesi olarak daha önce hayata geçirdikleri 9. Avrupa Birliği Projesi olan “Çocuklarımız için El Ele” projesi kapsamındaki Mobil Kreş ile dezavantajlı ailelerin 3-6 yaş grubundaki çocuklarının okul öncesi eğitim almalarına katkıda bulunduklarının bilgisini vererek, proje ile okul öncesi eğitimin önemi konusunda ailelerin daha da bilinçlendiğini söyledi.

UNİCEF’in desteğiyle yürütülecek olan projeye destek vermekten dolayı büyük mutluluk duyduklarını da kaydeden Başkan Hamit Tuna; “Bölgenin fiziki anlamda yaşam kalitesini yükseltmek ve çağın gerektirdiği bir şekilde şehirciliği ortaya koymak amacıyla çalışmalarımız var ama hedefimiz; mutlu Toroslar, mutlu Mersin ve Mutlu Türkiye ve mutlu Türkiye’dir. Bunun için de eğitim şarttır. Hangi yaşta olursak olalım eğitim ve öğretim her zaman gerekli olduğu bilinciyle belediye olarak bu amaçla çalışmalarımızı yönlendiriyoruz. Bu konuda ilimizdeki kurumlarla ortaklaşa çalışıyoruz. Bölge insanımızın, çocuklarımızın ve genç neslin daha sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürmeleri için çaba sarf ediyoruz. Daha önce hayata geçirdiğimiz bir AB projesi olan Çocuklarımız için el ele projesi kapsamında 3-6 yaş grubundaki çocuklarımızın Mobil Kreş ile okul öncesi eğitim almalarını sağladık. Bu projenin sürdürülebilir olması için Unicef, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü ortak çalışma yapıyoruz. Okul öncesi eğitimin güçlendirilmesi konusunda eğitim merkezleri tahsis ediyoruz. Oluşturacağımız bu mekanlarla inşallah okul öncesi eğitim alan çocuklarımızın sayısını daha da arttıracağız” dedi.

Yapılan anlaşmada; Serinevlerde, Toroslar Belediyesi ve Toroslar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği sonucu açılacak ve ücretsiz olarak haftada 40 çocuğa hizmet verecek olan 2 tane çocuk etkinlik sınıfı, Osmaniye ve Akbelen Koray Aydın’da Stadı’nda Toroslar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Toroslar Belediyesi, Toroslar Halk Eğitim Müdürlüğü, Toroslar Toplum Sağlık Merkezi ve Kadın Doğum Çocuk Hastanesi işbirliğiyle oluşturulan, ücretsiz olarak haftada yaklaşık 30’ar çocuğa hizmet verecek Anne katılımlı çocuk faaliyetleri sınıfı ile Kırmızı Güller Hanımlar Derneği bünyesinde Toroslar Halk Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği sonucu açılan ve ücretsiz olarak haftada 30 çocuğa hizmet verecek oyun odaları yer alıyor.

İmza törenin ardından, Toroslar Belediye Başkanı Hami Tuna ve protokol üyeleri, eğitim sınıflarını ve mobil bilgi otobüsünü ziyaret ederek minik öğrencilerin çalışma faaliyetlerini inceledi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.