" />
Öne Çıkanlar silifke siyaset emniyet tavuk Ankara

Gazi Çiftliği Mersin Üniversitesi Bünyesinde Eğitim VerecekMersin'in Silifke ilçesine bağlı Atayurt beldesindeki "Gazi Çiftliği" Mersin Üniversitesi Silifke Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu bünyesinde eğitim verecek.

Gazi Çiftliği Mersin Üniversitesi Bünyesinde Eğitim Verecek
Mustafa Kemal Atatürk'ün kooperatifçilikte örnek uygulamalar gerçekleştirmek amacıyla 1936 yılında kurduğu ve ilk üyesi olduğu Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Atayurt beldesindeki "Gazi Çiftliği" Mersin Üniversitesi Silifke Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu bünyesinde eğitim verecek.
Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süha Aydın, Rektör Yardımcıları Yüksel Özdemir, Mustafa Aksen, Silifke Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu Müdürü Levent Son, Müdür Yardımcısı Sensar Delioğlu, Atayurt Belediye Başkanı Sedat Yeğiner'i makamında ziyaret ederek Gazi Çiftliği hakkında bilgiler aldılar.Rektör Süha Aydın Gazi Çiftliğinin Mersin Üniversitesi Silifke Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu bünyesine alınması için yetkililerle görüşeceğini belirterek, "Gazi Çiftliğinin Ziraat Okulu olması için öncelikle Sayın Valimizle bir görüşme yapacağım. Bizim için Gazi Çiftliğinin Ziraat Okulu olması bir onurdur. Atatürk tarafından kurulan ilk Gazi Çiftliğini Silifke Tapu Sicil Müdürlüğünün 8 Temmuz 1925 gün ve 4-5-6 numaralı kayıtlarına göre Olukbaşı Mahallesi'ndeki 12 bin 607 dönümlük araziyi Mustafa Kemal Atatürk 36 bin liraya satın almış. 1936 yılında kooperatif haline getirilen Tekir Çiftliği Tarım Kooperatifi'nin 1 nolu üyesi Atatürk olmuş. Atatürk, Türkiye'de ilk traktörü de bu çiftlikte kullanmış. Tarımsal ve hayvansal yeni türler de bu çiftlikte denenip üretilerek, tüm ülkeye dağıtılmış. Yurt dışından getirilen damızlık hayvanlar da yine bu çiftlikte ülke şartlarına göre yetiştirilmiş. Ulu Önder Atatürk daha sonra çevre köylülerin eğitilebilmesi için çiftlik bünyesinde bir Bölge Ziraat Okulu yaptırmış" dedi.
Teknik elemanların raporlarında, Bölge Ziraat Okulu yapımında zeminin seramik kaplı olduğu ve Selanik'ten getirildiği, duvarlarda da sfenks çalışması yapıldığı konusunda bilgi sahibi olduğunu belirten Aydın, "Çiftlik, 1955 yılına kadar kooperatif ve bölge ziraat okulu, 1955'den sonra da bir süre köy ilkokulu olarak kullanıldıktan sonra uzun yıllar bakımsız, virane durumda bekletilmiş. Daha sonra Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 06.10.1994 gün ve 1913 sayılı kararı ile "Taşınmaz Kültür Varlığı" olarak tescil edilmiş. "Gazi Çiftliği' olarak anılan Tekir Çiftliği, yaklaşık iki yıl önce Mersin Valiliği İl Özel İdaresi ve Atayurt Belediyesi'nin katkılarıyla restore edilmiş. Bu güzel yapıyı bünyemize kazındırmaktan büyük onur duyacağımızı belirtmek isterim. Çünkü Tarım alanı Atayurt Beldemizde öğrencilerimiz için yeteri kadar malzeme var. Örnek olarak Çilek konusunda Atayurt ismi ön planda duruyor. Domates ve diğer tarımsal meyveler sebzelerde burada mevcut. Öğrencilerimiz buradaki tarım alanlarından istedikleri gibi yararlanacaktır. Teorik uygulamadan öte uygulamalı eğitimde görebilecekler. Bu hususta bu Gazi Çiftliğini amacına uygun bir şekilde de değerlendirmiş olacağız" diye konuştu.Atayurt Belediye Başkanı Sedat Yeğiner de, Atayurt sınırlarında, 30 Haziran 1936'a kurulan Türkiye'nin ilk kooperatifinin bir numaralı üyesinin de Mustafa Kemal Atatürk olması nedeniyle gurur duyduklarını belirtti.
Yeğiner, çiftliğin, 1955 yılına kadar kooperatif ve bölge ziraat okulu, 1955'den sonra da bir süre köy ilkokulu olarak kullanıldıktan sonra uzun yıllar yıkık, virane durumda beklediğini, iki yıl önce de yüzde 95'i İl Özel İdaresinden yüzde 5'i de belediye kaynaklarından olmak üzere toplam 500 bin TL ödenekle aslına uygun olarak restore edildiğini belirterek, "Restorenin ardından İl Özel İdaresi'nce 10 yıllığına belediyemize tahsis edilen bu çiftlik şu anda boş halde bekliyor. Valilik, Tarım Müzesi olması için öneride bulundu. Ancak, Silifke'de mevcut bir müze bulunduğundan bu öneriye iki yıl önce sıcak bakılmamıştı. Bu güzide eserin en iyi şekilde değerlendirilmesini istiyoruz" dedi.
Bu binanın kuruluş amacına uygun olarak çiftçilere yönelik eğitim amaçlı değerlendirilmesi gerektiğini düşündüklerini anlatan Yeğiner şunları söyledi:
"Buraya Mersin Üniversitesi'nin Silifke'deki yüksek okulun Ziraat Bölümü öğrencilerinin gelip öğrenip görmesi hem öğrenci hem de Belde halkına yararlı olacağını düşünüyoruz. Çünkü Tarım alanı büyük olan Beldemizde her türlü sebze ve meyve üretimi yapılmaktadır. Burada öğrencilerimizin olduğu kadar çiftçilerimizin de bilgi paylaşımı güzel sonuçları da beraberinde getirecektir. Binayı, kuruluş amacına uygun değerlendirmek isteyen Mersin Üniversitesine tahsisini severek devredebiliriz"
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.