Öne Çıkanlar Bağırsak Kanseri Hemoroide Neden Olabiliyor Öğrencilerin Projesine Bakanlıktan Destek Ahilik Haftası Mersinde Kutlanmaya Başlandı Mersin Hentbol: 29 - İstanbul Yeditepespor: 22 mtb

'Genç Girişimciler' Aranıyor



Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nce, Portekiz'de düzenlenecek olan 'Girişimcilik' adlı eğitime katılmak üzere genç girişimiler arandığı belirtildi. Girişimcilerin proje kriterlerine göre üniversiteden yeni mezun olan ve herhangi bir işte çalışmayan, iyi derecede yabancı dil bilgisini belgeleyebilenler arasından seçileceği kaydedildi.

'Genç Girişimciler' Aranıyor
Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi tarafından, Portekiz'de gerçekleştirilecek olan; 'Girişimcilik' konulu eğitime katılmak üzere genç girişimciler arandığı bildirildi.
Mersin Üniversitesi'nin (MEÜ) resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre; Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nce, Avrupa Birliği (AB) Eğitim ve Gençlik Programı Merkezi Başkanlığı ile 'Leonardo Da Vinci-PLM Alt Programı' kapsamında yürütülen çalışmalar kapsamında genç girişimcilere yönelik hazırlanan projeyle önemli bir başarıya imza atıldığı vurgulandı. Portekiz Maia Bilim ve Teknoloji Parkı işbirliğinde genç girişimcilere yönelik olarak hazırlanan projenin hareketliliğinin de 2011 yılında gerçekleştirileceğine dikkat çekildi.
Günümüzün tüm teknolojik altyapısı ve modern yaşam küresinin bir fikir adımıyla oluştuğu göz önüne alındığında genç girişimcilerin öncelikle mikro ve makro düzeyde olmak üzere Türkiye'ye sunacağı katkı ve inovatif yapılanmaya yönelik etkinliklerin oldukça önemli olduğu yorumunun yapıldığı açıklamada; girişimci olmanın; farklı kurum kültürlerini tanımak, ulusal ve uluslararası boyutta girişimcilik ve araştırma-geliştirme faaliyetleri hakkında ön bilgi sahibi olmanın yanında edinilen tüm bu kazanımların yaratıcı fikirlerle bütünleştirilip, yeni ufuklara yelken açılması olduğu hatırlatıldı.
Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi hazırlanan projeyle genç girişimcilere uluslararası boyutta önemli bir fırsat sunulduğu vurgulanırken, proje kriterlerine göre üniversiteden yeni mezun olan ve herhangi bir işte çalışmayan, iyi derecede yabancı dil bilgisini belgeleyebilenler arasından seçilecek genç girişimcilerin, AB ülkelerinde önemli başarılara imza attığı vurgulanan Maia Teknoloji ve Bilim Parkı'nın, girişimcilik ve Ar-Ge etkinliklerine yönelik eğitimleriyle teknik gezilerine katılacağı kaydedildi. Portekiz'de faaliyet gösteren diğer kurumların bu alanlarda yürüttükleri aktiviteler hakkında bilgi sahibi olması beklenen gen girişimcilerin ayrıca seçilen girişimciler hareketlilik tarihinden yaklaşık bir ay önce Mersin'de İngilizce dil kursuna ve kültürel-pedagojik eğitimlere katılacağının altı çizildi.
Katılımcıların seyahat giderleri, sigorta, iaşe-ibate, dil kursu ve staj ücretinin Mersin Teknopark himayesinde karşılanacağı, bunun yanında pasaport ve vize masraflarının yanında şahsi harcamaların katılımcıların kendilerince karşılanacağını kaydedildi. Öte yandan, başvuruda bulunmak isteyen genç girişimcilerin; son 6 ayda çekilmiş fotoğraflarının yanı sıra detaylı bir özgeçmişleri, yabancı dil belgelerini MEÜ Teknopark İdari Binası'nda faaliyet gösteren Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi'ne teslim etmeleri istendi. Yarın başlayacak olan başvuruların şahsen yapılması istenirken, son başvuru tarihinin de 1 Ekim 2010 olduğu vurgulandı.
Aynı zamana da 'işsiz' olma şartı aranan girişimcilerin, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alacakları; 'herhangi bir sosyal güvencesi yoktur' belgesini de yine Mersin Teknoloji Geliştirme Merkezi'ne teslim etmeleri istenirken, mülakat tarihlerinin de başvuru sayısına göre 2010 yılı Ekim ayında yapılacağını, bu konudaki duyuruların da kurumun resmi internet sitesi olan; 'techonoscope.com.tr' adlı adresten yapılacağı bildirildi. Adaylarda aranan genel kriterlerse şöyle; "19-30 yaş aralığında olmak. 'Proje Yönetim ve İzleme Ekibi (PYİE)' tarafından yapılacak mülakatta geçer not (80) almak. Bir iş fikrine sahip olmak ve bu fikri mülakatta sunmak. Ülkemizi yurtdışında temsil edebilme yeteneğini taşımak. Takım çalışmasına yatkın olmak."
Üniversite mezunlarında yabancı dil belgesine sahip olanlara öncelik tanınacağı belirtilirken, yabancı dil belgesiyle kast edileninse; "son 5 yıla ait KPDS sonucu en az 70 puan, son 5 yıla ait ÜDS sonucu en az 70 puan, son 5 yıla ait TOEFL sonucu en az; 70 puan (internet-based için), 193 puan (computer-based için), 523 puan (paper-based için) ve son 5 yıla ait IELTS sonucu en az 6.5 puan" olduğu belirtildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.