banner202
banner205
Öne Çıkanlar Tarsus Belediyesi Temizlik İşçilerinin Havuz Keyfi Mobilya Fuarında Uyuşturucu İle Mücadele Standı mersi haber silifke

HAK VERİLMEZ, MÜCADELE İLE ALINIR

“18 Aralık’ta Diyarbakır ve İzmir, 19 Aralık’ta ise İstanbul ve Ankara’da düzenlenecek mitinglerde kamu emekçilerine, işçilere, işsizlere, güvencesiz çalışanlara, kadınlara, emeklilere, esnaflara, gençlere, “geçinemiyoruz” diyen tüm kesimlere sesleniyoruz” diyerek bölge mitingi olacağını söyleyen KESK Mersin Şubeler Platformu A. Eğitim-Sen Şube Başkanı KESK Dönem Sözcüsü Mahmut SÜMBÜL basın açıklamasında bulundu.

HAK VERİLMEZ, MÜCADELE İLE ALINIR

Haber: Hüsamettin TANRIKULU

“KESK’İN TARİHİ ELBETTE Kİ GERİDE BIRAKTIĞIMIZ YARIM ASIRDAN İBARET DEĞİLDİR”

KESK’in tarihinin ulu bir çınar olduğunu dile getiren Başkan Mahmut Sümbül “8 Aralık Kamu emekçileri mücadele tarihinin yapı taşı, fiili meşru mücadelenin açık adresi konfederasyonumuz KESK’in 26. Kuruluş yıldönümü tüm emekçilere kutlu olsun.  KESK’in tarihi elbette ki geride bıraktığımız yarım asırdan ibaret değildir. KESK’in tarihi; kökleri emeğin yüzlerce yıllık birikimine, dalları Encümen-i Muallim’den TÖS’e TÖB-DER’e, TÜM-DER’e, TÜS-DER’e uzanan asırlık ulu çınarın tarihidir.” dedi.

KESK’in tarihine değinen Başkan Sümbül “12 Eylül karanlığını yırtanların, Sendika Yürütme Komisyonları’ndan, Kamu Çalışanları Platformu’ndan, Kamu Çalışanları Sendikaları Platformu’ndan bugüne ilmik ilmik ördükleri emek ve demokrasi mücadelesidir. 12 Eylül faşizm sonrasının ilk mitingi olan “Kamu Çalışanları Sendikal Haklar Mitingi”ni yaratan, darbe sonrasında ilk kez iş bırakan, önüne kurulan barikatları kumdan kaleler gibi yıkarak Ankara Kızılay Meydanı’na akan yüz binlerin dünden bugüne uzanan direniş destanıdır.” ifadelerini kullandı.

KESK’in mücadelesi ile Türkiye’de kamu emekçilerine sendikal örgütlenmeyi kazandıranların tarihi olduğunu vurgulayan Sümbül “Faşizme karşı demokrasi, emperyalizme karşı bağımsızlık, savaşa karşı barış, baskılara karşı özgürlük, ırkçılığa ve şovenizme karşı emeğin birliği ve halkların kardeşliği mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğiz. KESK, bizi ezen, bir kenara iten, emeğimizi görünmez kılan, bedenlerimizi metalaştıran erkek egemen sistemin çarklarına takılan çakıl taşı olacağız diyen kadınların mücadelesinin en önemli özneleri arasında olmaya devam edecektir.” şeklinde konuştu.

“MÜCADELE BAYRAĞIMIZI DALGALANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİMİZDEN KİMSENİN KUŞKUSU OLMASIN”

En başından bugüne “Hak verilmez, mücadele ile alınır” ilkesinden taviz vermeden yol aldık şeklinde ifade eden Sümbül “Bundan sonra da rüzgâr gücüyle değil rüzgâra karşı durarak yükselttiğimiz mücadele bayrağımızı dalgalandırmaya devam edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Bu ülkenin emeği ile geçinen tüm kesimlerinin önünde her zaman zorlu süreçler, çetin mücadeleler olmuştur. Bugün de kelimenin tam anlamı ile bir zulüm döneminden geçiyoruz. Ülkemizin adım adım içine itildiği ekonomik, siyasal, toplumsal bunalım gittikçe derinleşmiştir.” dedi.

Yıllardır hayata geçirilen borçlanmaya, dış finansmana, ranta, spekülasyona, betonlaşmaya dayalı model çoktan iflas etmiştir ifadelerini kullanan Başkan Sümbül “Ancak sağlam hiçbir çarkı kalmayan bu bozuk düzenin enkazı işçisinden kamu emekçisine, asgari ücretlisinden emeklisine, çiftçisinden küçük esnafına halkın %99’una yıkılmak istenmektedir. Bir avuç mutlu azınlığın dışında kalan herkese, hepimize biçilen rol ucuz emek cennetinin katıksız köleleri olma rolüdür.  Dolayısıyla bugün bizim için sadece bir kutlama günü değil, mücadeleyi yükseltme günüdür.” şeklinde konuştu.

Kuruluş yıl dönümümüzde kamu emekçilerine, işçilere, işsizlere, güvencesiz çalışanlara, kadınlara, emeklilere, esnaflara, gençlere, “geçinemiyoruz” tüm kesimlere sesleniyoruz diyen Başkan Sümbül “18 Aralık’ta 2021 Cumartesi günü Diyarbakır ve İzmir’de 19 Aralık 2021 Pazar günü İstanbul ve Ankara’da düzenleyeceğimiz mitinglerde buluşalım. Emeğin, halkın kürsüsünü birlikte kuralım. Bize reva görülen kara kışı baharına çevirmek için, işsizliğe, yoksulluğa hayır! Emekten, halktan yana bütçe istiyoruz.” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner198

banner162

banner199

banner204