Öne Çıkanlar Romanların Hibe Sevinci İmkansızsa Sadece Zaman Alır” Her 8 Kadından Birinin Meme Kanseri Olma Riski Var galatasaray Türk

Kadınlar Eğitim Sektöründe de Yönetimde YokTürkiye genelinde okul öncesi eğitimde çalışan kadınların oranı yüzde 95 iken, bu rakam ilköğretimde yüzde 52, ortaöğretimde ise yüzde 42'ye geriliyor. Eğitim kurumlarında 'yönetici' pozisyonunda çalışan 58 bin 835 kişiden sadece yüzde 9'u kadın.

Kadınlar Eğitim Sektöründe de Yönetimde Yok
Türkiye genelindeki eğitim kurumlarında 'yönetici' pozisyonunda çalışan 58 bin 835 kişiden yüzde 9'unu kadınlar oluşturuyor. Kadın öğretmenlerin okul öncesi eğitimdeki oranı yüzde 95 iken, bu rakam ilköğretimde yüzde 52, ortaöğretimde ise yüzde 42'ye geriliyor.
Mersin İl Genel Meclisi bünyesinde oluşturulan 'Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği ve Girişimciliği Destekleme Komisyonu'nca hazırlanan ve Başbakanlık bünyesindeki Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü verilerine dayandırılan raporda; kadınların eğitim faaliyetlerinde yoğun olarak görev almasına karşın yönetim kademelerindeki temsil oranının oldukça düşük olduğuna dikkat çekildi. Raporla ilgili açıklamalarda bulunan Komisyon Başkanı İlksen Sorguç Dinçer, bugün Türkiye genelindeki okul öncesi eğitimde çalışan 42 bin 716 öğretmenin yüzde 95'inin, ilköğretimdeki 485 bin 677 öğretmenin yüzde 52'sinin, ortaöğretimde çalışan 206 bin 862 öğretmenin de yüzde 42'sinin kadınlardan oluştuğunu söyledi. Eğitim yöneticisi konumundakiler arasında kadınların oranının oldukça düşük olduğunu ifade eden Dinçer, okullarda yönetim kadrosunda görev yapan 58 bin 835 kişiden sadece 5 bin 298 kişinin kadın olduğunu, bunun da yüzde 9 gibi düşük bir oranı simgelediğinin altını çizdi."OKULLARDAKİ KADIN YÖNETİCİ SAYISI ARTTIRILMALI"
Öğretmen ve okul müdürlerinin öğrenciler için birer 'rol model' olduğunu ve onların hayatlarına önemli etkide bulunduğunu dile getiren Dinçer, kadın okul müdürü ve müdür yardımcılarının arttırılmasının bir zorunluluk olduğunu kaydetti. Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görev yapan öğretmen ve yöneticilerin cinsiyet dağılımıyla ilgili bilgiler de veren Dinçer, Türkiye genelindeki tablonun Mersin için de geçerli olduğunu söyledi. Mersin genelinde faaliyet gösteren okullardaki 15 bin 724
öğretmenin yüzde 56'sının (8 bin 140) kadın olduğuna, geriye kalan yüzde 46'sını da (7 bin 584) erkeklerin oluşturduğuna işaret eden İlksen Sorguç Dinçer, kadın öğretmenlerin en fazla olduğu ilçenin ise yüzde 57 ile Yenişehir, en az olduğu ilçenin ise yüzde 41 ile Gülnar olduğunu belirtti.

MERSİN'DEKİ KADIN MÜDÜR ORANI YÜZDE 6 SEVİYESİNDE
Anamur'daki öğretmenlerin yüzde 48'nin kadın olduğu belirtilirken, bunun yanında Aydıncık'ta yüzde 48'inin, Bozyazı'da yüzde 46'sının, Erdemli'de yüzde 45'inin, Mut'ta yüzde 45'inin, Silifke'de yüzde 49'unun, Tarsus'ta yüzde 52'sinin, Çamlıyayla'da yüzde 44'ünün, Akdeniz'de yüzde 54'ünün, Mezitli'de yüzde 56'sının ve Toroslar'da da yüzde 47'sinin kadın olduğu belirtildi. Kadın müdür yardımcılarının en yüksek olduğu ilçe ise yüzde 24 ile Gülnar iken, en az kadın müdür yardımcısının ise yüzde 5 ile
Bozyazı'da yer aldığı ifade edildi.
Başmüdür yardımcılığı görevinde kadınların temsil oranının en yüksek olduğu ilçe yüzde 12 ile Anamur olurken, Aydıncık, Bozyazı, Erdemli, Gülnar, Silifke, Çamlıyayla, Mezitli ve Yenişehir ilçelerindeyse hiç kadın başmüdür yardımcısı bulunmadığının altı çizildi. Okullarda müdür olarak görev yapanların yüzde 94'ünü erkekler oluştururken, bunun sadece yüzde 6'sı kadın olarak öne çıkıyor. Kadın müdürlerin en çok olduğu ilçe yüzde 20 ile Çamlıyayla olurken, Aydıncık, Erdemli, Gülnar ve Mut'taki müdürlerin tamamının erkek olduğu bilgisi verildi.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.