Öne Çıkanlar Serbest Bölgede İlk Dokuz Ayda Ticaret Hacmi Düştü MERSİN İŞ DÜNYASI MERSİN BELEDİYE Aile Bireylerinin Çoğu MS Hastası Sağlık Hizmetleri Son 5 Yılda Yüzde 121 Zamlandı

MART, Çocuklara Arkeolojiyi Öğretiyor

Kurulduğu 2000 yılından bu yana alanında pek çok proje geliştiren ve bu anlamda diğer üniversitelere örnek olan Mersin Üniversitesi Arkeoloji Topluluğu (MART), yaptıkları etkinliklerle kendi öğrencilerinin mesleki gelişimine katkı sunmanın yanı sıra çocukların tarihi eser ve arkeolojik alan konusunda bilinçlenmelerine destek sunmaya devam ediyor.

MART, Çocuklara Arkeolojiyi Öğretiyor
MART’ın çalışmaları hakkında bilgiler veren Yardımcı Doç. Dr. Aydınoğlu, MART’ın başlangıçta Arkeoloji Bölümü öğrencilerini kapsadığını ve onlara mesleki bilgi ve sorumluluk kazandırmayı amaçladığını ancak daha sonra diğer bölümlerden arkeolojiye ilgi duyan öğrencilerin ve işbirliği yapmak isteyenlerin de katılmasıyla neredeyse sivil toplum kuruluşu formatına dönüştüğünü aktardı. Topluluğun organizasyon yapısı ve toplulukta yer alan çalışma gruplarıyla ilgili konuşan Aydınoğlu, bu grupları çalışma şekillerine göre, arkeolojik tahribata karşı eylem planı geliştiren, basın ve tanıtım işleriyle ilgilenen, gezileri planlayan, topluluğun etkinlikleri ve tanıtımı için web sayfaları hazırlayan gruplar olarak sıraladı. MART’ın gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmeyi planladığı projeler ve etkinliklerden bahseden Aydınoğlu, mesleklerinin gözleme dayalı bir meslek olması sebebiyle arkeolojik alanlara geziler düzenlediklerini ve bu kapsamda Kıbrıs’a ve Anadolu’nun pek çok yerine, planlı geziler, yürüyüşler, antik kent ve müze gezileri düzenlediklerini kaydetti. Tamamen topluluk öğrencilerinin fikirleriyle oluşan ve devam ettirilen bir proje olan ‘Köy Okullarında Arkeoloji Dersleri’ adlı proje ile ilgili bilgi veren Aydınoğlu, dağlarda yüzey araştırmaları yaptıkları sırada tarihi eser tahribatının çok fazla olduğunu gözlemlediklerini, bunun için yapılabilecekleri düşündükleri sırada da bu projeyi hazırladıklarını aktardı. Arkeoloji öğrencileri Murat Alkış, Seda Kılıç, Azad Ürek ve Emre Ünsever başta olmak üzere diğer topluluk üyelerinin Arkeolojik Tahribat Proje Grubu olarak yıllık eylem planı hazırladıklarını aktaran Aydınoğlu, 6 yıldır yapılan bu projeyle köy okullarındaki çocuklara ulaşıp onları tarihi eserler ve arkeolojik tahribatla ilgili bilgilendirdiklerini belirtti.


"ARKEOLOJİK OLAYLARI YERİNDE GİDİP ANLATINCA İNSANLAR NELER OLDUĞUNU DAHA İYİ ANLIYOR"


Arkeolojik olayları yerinde gidip anlatınca insanların neler olduğunu daha iyi anladığını belirten Aydınoğlu, "Bilmedikleri şeyi ise kırıp tahrip ediyorlar. Bizim projemiz önce köy kahvelerinde başladı, daha sonra okullara gitmeye başladık. Oralarda, çocukların seviyelerine uygun çok renkli, eğlenceli ve onların katılımını sağlayan sunumlar yapıyoruz. Çocuklara kendi etraflarındaki tarihi eserleri ve onların ne işe yaradıklarını anlatıyoruz. Küçük atölye çalışmaları düzenliyoruz. Örneğin kil atölyesi çalışması yapıyor, afiş sergileri açıyoruz, dağıtıyoruz. Etkinlik sonunda onlara katılım belgeleri düzenleyerek akıllarında bir imaj bırakmaya çalışıyoruz" dedi.


Projeyle ilgili oldukça olumlu geri bildirimler aldıklarını aktaran Aydınoğlu, “Gittiğimiz okullarda arkeolojiyi yakından tanıyan çocukların pek çoğu arkeolog olmaya karar veriyor. TÜBİTAK’ın lise ve ortaokul öğrencileri arasında düzenlediği proje hazırlama yarışması sırasında bu yıl çok sayıda Erdemli ve Silifke öğrencisi bize gelerek projelerle ilgili bilgi ve kaynak istedi. Proje ekibi farklı üniversiteleri ziyaret ederek projeyi tanıyor ve bu anlamda örnek oluşturuyorlar. Bu projenin devamında ‘Mumya’ adlı bir web sitesi oluşturduk ve eğitime katılan çocuklar merak ettiklerini bu adresten öğrenmeyi sürdürdü. Ayrıca topluluk öğrencileri, kendi yaptıkları çalışmaları, edebi anlamda yazdıkları yazıları ve arkeolojiyle ilgili görüşlerini içeren ‘Çömlek’ adlı bir de e-dergi çıkarıyor" diye konuştu.

MART’ın çalışmalarının genellikle çocuklar üzerine yoğunlaştığını ifade eden Aydınoğlu, böylelikle çocukları küçük yaşta tarihi eserler hakkında bilgi sahibi ve duyarlı olmaları konusunda eğitmeyi hedeflediklerini söyledi. Aydınoğlu, “Bu projeyle geçtiğimiz sene köylerdeki çocukları üniversitede misafir ettik ve çocuklar için Arkeoloji Okulu adı altında bir okul açtık. Çocuklar burada derslere ve atölye çalışmalarına katıldı. Bu kapsamda üniversitemizin Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun bulunduğu alanda çocuklar için antik mimarinin örneklerinin yer aldığı Arkeoloji Parkı’nı yaptık. Çocuklar burada arkeolojik kazı deneyimi kazandılar. 2013’ün ikinci döneminde bu etkinliği tekrarlamayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.
Anahtar Kelimeler:
Mersin HaberPratik Haber
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.