Öne Çıkanlar ekrem dumanlı mersin haber Aile Bireylerinin Çoğu MS Hastası sınır gürbulak

Mersin'de Açık Okul ProjesiValilik tarafından Türkiye'de ilk defa hayata geçirilen açık okul projesiyle birlikte beş okulun kapısı ders saatleri dışında her yaşta insanın kullanımına açılacak.

Mersin'de Açık Okul Projesi
Valilik tarafından Türkiye'de ilk defa hayata geçirilen açık okul projesiyle birlikte beş okulun kapısı ders saatleri dışında her yaşta insanın kullanımına açılacak.
Mersin Valisi Hasan Güzeloğlu, "Projeyle okul dışında eğitim ortamı ve imkanı bulunmayan çocuklara eğitimde fırsat eşitliği sağlanacak" dedi.

Mersin Valiliği'nce Türkiye'de ilk defa hayata geçirilen Açık Okul Projesi ile birlikte 5 ilköğretim okulu ders saatleri dışında her yaştaki insanın kullanımına açılacak. Okulun Kapısı Hep Açık Herkese Açık sloganıyla uygulamaya konulan projeyle; sosyo ekonomik bakımdan yetersiz olan öğrencilerin okullardaki imkanlardan en üst düzeyde faydalanması amaçlanıyor.
Mersin Valisi Hasan Güzeloğlu, Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda Mersin Üniversitesi (MEÜ) Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül ile birlikte ortak bir açıklama yaparak projeyle ilgili kamuoyuna bilgi verdi. Vali Yardımcısı Hüseyin Parlak'ın da hazır bulunduğu oturumda konuşan Güzeloğlu, projenin ilk etapta Mersin'in merkez ilçesi Akdeniz, Yenişehir, Toroslar ve Mezitli ilçelerinde belirlenen 5 eğitim kurumunda uygulanacağını belirtti. Söz konusu okullardaki 161 derslikte toplam öğrenci sayısının 8 bin 612 olduğu bilgisini veren Güzeloğlu, "Bu çocuklarımızın okul sonrasında derslerini yapmaları, bilgisayar gibi teknolojik imkanlarından faydalanarak etüt ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri noktasında bizden beklentileri vardı. Biz de bu ihtiyacı karşılayabilme noktasında çaba sarf ediyoruz" dedi.Güzeloğlu, eğitim kurumlarını yaşamın ve hayatın her alanında açarak sadece okul ve ders saatleri içinde değil bunun dışındaki zaman dilimlerine de yayarak gerçek bir öğrenme merkezi haline getirmek istediklerini belirtti. Güzeloğlu, 'yaşam boyu öğrenme' anlayışında olduğu gibi okulları da sürekli açık bir uygulamayla çocukların ders saatleri dışında da yararlanabileceği ve okulda olmaktan keyif alacağı bir kurum haline getirme çabası içinde olduklarını anlattı. Projeyle birlikte MEÜ ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile de işbirliği yapacaklarını belirten Güzeloğlu, şöyle konuştu: "MEÜ Eğitim Fakültesi'nde eğitim alan öğrencilerinin, eğitim süreçlerinde 'topluma hizmet' ve 'okul deneyimi' dersleri kapsamında seçilen 5 eğitim kurumundaki öğrencilerin eğitiminde rehberlik ve etüt hizmetlerinin gerçekleştirilmesinde görev alacaklar. Böylelikle öğretmenlik mesleğine atılmadan önce önemli bir deneyim kazanmış olacak, aynı zamanda da çocuklarımıza ağabeylik ve ablalık yapmış olacaklar."EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİNİ SAĞLAYACAĞIZ
Akdeniz'deki Hatice Uluğ ve Mehmet Dağlı ilköğretim okullarının yanı sıra Mezitli'deki Tece İlköğretim Okulu, Toroslar'daki Yusuf Bayık İlköğretim Okulu ve Yenişehir'deki Necati Bolkan İlköğretim Okulu'nun fiziki ve temel eksikliklerinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce giderildiğini anlatan Güzeloğlu, bu okullara ayrıca; 'Bilgi İşlem Sınıfları' ile bilgisayar ve projeksiyon ortamını sağladıklarını söyledi. Yarından itibaren tüm bu okulların her yaştaki insanın yaşam boyu öğrenme ihtiyaçlarının
karşılanması, çocukların okul saatleri dışında sokakta geçirdikleri serbest zamanlarını etkin ve verimli kullanmaları için açık olacağını vurgulayan Güzeloğlu, burada herhangi bir yaş sınırlaması olmadığı gibi çocuklar açısından da devam zorunluluğu olmadığını belirtti.
Okul dışında eğitim ortamları ve imkanı bulunmayan çocuklar için aynı zamanda eğitimde fırsat eşitliği sağlanmış olacağını kaydeden Güzeloğlu, bunu yaparken de hem okul ve eğitimle ilgili beklentilerin karşılanması, hem de kişilik gelişimlerinin de sağlıklı bir şekilde sürdürülmesini sağlayacaklarını anlattı.
Anne baba eğitimi ve onların bilinçlendirilebilmesi adına; Açık Okul Projesi'ni önemsediklerini dile getiren Hasan Güzeloğlu, hafta içinde ikili öğretim yapan okullarda 18.30, normal öğretim yapan okullarda da 15.30'da etütler, sınavlara hazırlık, kişisel gelişim ve beceri artırıcı kurslar yapılacağını, çalışmaların da 2 ders saati olacak şekilde planlandığı bilgisini de verdi. Güzeloğlu, hafta sonlarında 10.00-12.00 saatleri arasında etüt, 14.00-16.00 saatleri arasında da sınavlara hazırlık kursları, kişisel gelişim ve beceri artırıcı kurslar yapılacağını açıkladı. Birçok öğrencinin ödevini bilgisayarda hazırlama konusunda bir takım zorluklarla karşılaştığını ifade eden Güzeloğlu, birçok evdeyse bilgisayar olmadığını, kendilerinin de bu eksikliği açılacak olan bilgi işlem sınıflarında gidereceklerini vurguladı.
Projeye dahil edilecek çocukların aynı zamanda da beslenmelerine de gereken önemin verileceğini anlatan Güzeloğlu, çocukların beslenme ihtiyaçlarının da ilçe kaymakamlıklarınca karşılanacağına dikkat çekti. Vali Güzeloğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü; "Projeyle birlikte okullarımız gerçek anlamda hem eğitim hem de öğretim yapılan, çocukların istek ve zevkle buluştuğu, bu noktada kaynaştığı bir ortam haline dönüşecek. Buradaki amacımız; en büyük değerimiz olan çocuklarımızın çok iyi yetişmeleridir.
Özgüveni yüksek, değerlerini bilen ve yarının Türkiye'sinde bu ülkeye katkı sunan birer birey olmalarıdır. Bunu gerçekleştirebilme adına valilik olarak tüm imkanları seferber ettik. Projeye 500 bin TL'lik bir kaynak aktardık. Bununla birlikte okulların fiziksel ve bilişim altyapısını güçlendirdik."
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.