Öne Çıkanlar mersin haber ekrem dumanlı Aile Bireylerinin Çoğu MS Hastası sınır gürbulak

MEÜ 'Bologna Süreci'ne Uyum Sağlamaya ÇalışıyorEğitim sistemini yeniden yapılandırmayı ve 'Avrupa Yükseköğretim Alanı' oluşturmayı hedefleyen 'Bologna Süreci' uygulamalarının MEÜ'de hızla yaygınlaştığı bildirildi.

MEÜ 'Bologna Süreci'ne Uyum Sağlamaya Çalışıyor
Eğitim sistemini yeniden yapılandırmayı ve 'Avrupa Yükseköğretim Alanı' oluşturmayı hedefleyen 'Bologna Süreci' uygulamalarının MEÜ'de hızla yaygınlaştığı bildirildi. MEÜ Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın, “Bologna süreciyle birlikte daha açık ve hoşgörüye dayalı bir yükseköğretim sistemi oluşturmayı amaçlıyoruz” dedi.

Mersin Üniversitesi'nde (MEÜ), eğitim sistemini yeniden yapılandırmayı ve 'Avrupa Yükseköğretim Alanı' oluşturmayı hedefleyen 'Bologna Süreci' uygulamalarının yaygınlaştığı bildirildi. Süreçle birlikte daha açık ve hoşgörüye dayalı bir yükseköğretim sistemi oluşturulması amaçlandığının altı çizildi.Bu kapsamda da çeşitli eğitim çalışmaları ve çalıştaylarla birlikte mevcut sistemin sürece uyumu sağlanma çalışıldığı belirtilirken, MEÜ Bologna Eşgüdüm Komisyonu'nca 2011 yılı Mayıs ayında 'AKTS Eki Etiketi' ile 'Diploma Eki Etiketi'ne başvuruda bulunulacağı, böylelikle de MEÜ'nün, Türkiye'deki AKTS etiketi alan ilk 10 üniversiteden biri olmayı hedeflediği kaydedildi. 2008 yılı Aralık ayında Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) kararıyla kurulan ve 2010 yılı Mart ayında yeni bir yapılanma sürecine giren 'MEÜ Bologna Eşgüdüm Komisyonu'nun (BEK), belirlenen hedefe ulaşılabilmesi adına da çalışmalarına hız verdiği belirtildi.
Üniversite bünyesindeki tüm akademik birimlerin 'Bologna Süreci' ile ilgili bilgilendirilmesi amacıyla çeşitli eğitim çalışmaları ve çalıştaylar düzenleyen komisyonda, 2011 yılı Ocak ayında yeni bir düzenlemeye gidildiği vurgulandı. 'Bologna Süreci'nin daha yakından takip edilmesi amacıyla gerçekleştirilen düzenlemeyle BEK'e, bilişim faaliyetlerini yürütmek üzere teknik bir ekip dahil edildiğine dikkat çekildi. Komisyona yeni katılan teknik ekiple birlikte web ortamında süreçle ilgi gerekli düzenlemelerin yapılması ve eğitim-öğretim bilgi paketinin hazırlanması için çalışma başlatıldığı dile getirildi.Akademik personelin tümünün, 'Bologna Süreci' ile ilgili bilgilendirilmesinin ardından, Bologna Program Koordinatörleri düzeyinde çalışmalar başlatıldığı ifade edilirken, BEK tarafından 10-18 Şubat 2011 tarihleri arasında fakülte, yüksekokul ve enstitülerde program koordinatörleriyle birebir toplantılar düzenlenerek, uygulamada karşılaşılan sorunlara ve belirgin olmayan durumlara açıklık getirilmeye çalışıldığının altı çizildi.Üniversite bünyesindeki 'Bologna Süreci' ile ilgili olarak ortaya konulan çalışmaları oldukça başarılı bulduğunu kaydeden MEÜ Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın, sürecin 'kalite güvencesi' ve 'yaşam boyu eğitim' üzerine kurgulandığını söyledi. Aydın, “Bologna sürecinin, kalite güvencesi ve yaşam boyu eğitim konularındaki taleplerini başarıyla yerine getirmekteyiz. Akademik ve idari alanda sahip olduğumuz TSE- ISO EN 9001-2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi, bunun en açık göstergesidir. Kalite anlayışımızı, sürekli memnuniyet üzerinden oluşturuyoruz” dedi.
ADEK tarafından yürütülen özdeğerlendirme ve iyileştirme faaliyetlerinin, diğer yükseköğretim kurumlarına örnek olacak şekilde başarıyla yürütüldüğünü savunan Aydın, MEÜ Sürekli Eğitim Merkezi ve Erasmus Ofisi'nin varlığına işaret ederek, bu birimlerin de hayat boyu eğitime katkı sağladığını ifade etti. Suha Aydın, 'Bologna Süreci' kapsamında yapılan tüm çalışmalarla daha açık ve hoşgörüye dayalı bir yükseköğretim sistemi oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.