Öne Çıkanlar Boğaziçi Zatürree Sizden Korksun! Muhsin Ertuğrul Samos Adası Mersin Üç Güzeller İçin Müzik Arıyor

MEÜ'de 'Genel Etik İlkeleri' İçin Taslak HazırlandıTaslakta üniversitenin etik kimliğinin sadece eylemleri değerlendirmeye yönelik normlarla sınırlı olmadığının altı çizilerek, üniversitede bilimsel araştırmaların tam bir yansızlık ve özgürlük içinde sınırlandırılmaksızın yerine getirildiği vurgulandı.

MEÜ'de 'Genel Etik İlkeleri' İçin Taslak Hazırlandı
Mersin Üniversitesi'nde (MEÜ), 'Genel Etik İlkeleri' ile ilgili olarak taslak metin hazırlandı. Söz konusu taslakta üniversitenin etik kimliğinin sadece eylemleri değerlendirmeye yönelik normlarla sınırlı olmadığı ifade edilerek, üniversitede bilimsel araştırmaların tam bir yansızlık ve özgürlük içinde yerine sınırlandırılmaksızın yerine getirildiğini kaydedildi.
MEÜ'de 'Genel Etik İlkeleri Taslağı' hazırlandı. Üniversitenin resmi internet sitesinde yer alan taslağın giriş bölümündeyse üniversitelerin kamusal bir eğitim ve araştırma kurumu olduğunun altı çizilerek, bu hizmetin insanlığın ulaştığı bilgi düzeyinin gelişmesi ve aktarılması odaklı olduğu vurgulandı. MEÜ'nün söz konusu etkinliğin gerçekleştirilmesinde bilim ve bilimsellik değerlerini temel aldığına işaret edilirken, bilimin de temel insansal etkinlik türlerinden biri olarak, insanın bilgi üreten bir
varlık olmasına dayandığı hatırlatıldı. Bilimin, bilme etkinliğinin ürünü olarak, bilginin sınırları-çerçevesi belli bir tarzda yöntemli ve eleştirel bir yolla üretilmesi olduğu belirtilirken, MEÜ'nün de bu etkinliğe adanmış bir kamu kurumu olduğu belirtildi.

"ARAŞTIRMALAR YANSIZLIK VE ÖZGÜRLÜK İÇİNDE YERİNE GETİRİLİR"
Bilim yapma etkinliğinin temel hedefinin insansal ana maçların bilgiyle gerçekleştirilmesine katkıda bulunmak olduğu ifade edilerek sanat, hukuk, siyaset ve felsefe gibi bilimin de insan türünün sahip olduğu değerin oluşturulması ve korunmasının araçlarından biri olduğu hatırlatıldı. Bu noktada üniversitenin insanın değerinin korunmasına yönelik bir etkinlik olarak bilim ve sanat üretimlerinin etik değerlere dayalı olarak yürütülmesi hedeflendiği dile getirilerek, insan varlığında içkin olan değerin hem kurumsal etkinliklerde, hem de üniversitenin çalışan ve öğrencilerinde korunması ve geliştirilmesinin aynı zamanda da üniversitenin bilimsel kimliğinin ayrılmaz bir parçası olduğuna dikkat çekildi. Taslakta, "İnsanın etik varlığının kurumumuz içerisinde korunmasının öncelik taşıması üniversitemizin gerek hedeflerinin, gerekse de uygulamalarının özgürlük idesine göre belirlenmesi anlamına gelmektedir. Üniversitemizin etik kimliği yalnızca eylemleri değerlendirmeye yönelik normlarla sınırlı değildir. Üniversitemiz bütün üyelerini ahlaksal donanımlarını geliştirmeleri ve özgür kişiler olarak uygulamalarını bu yönde yapmaları için teşvik eder. Üniversitemizde bilimsel araştırmalar tam bir yansızlık ve özgürlük içerisinde sınırlanmaksızın yerine getirilir. Ancak bilim adamına tanınan bu serbestlik her çeşit bilimsel araştırma ve deneye izin verileceği anlamına gelmez" denildi.

"BİLİM ÖZGÜRLÜĞÜ HER ÖZGÜRLÜK GİBİ SORUMLULUK GEREKTİRİR"
Bilim özgürlüğünün her özgürlük gibi sorumluluk gerektirdiği ve bu nedenle de söz konusu özgürlüğü kullanana, yaptıklarını haklı ve meşru kılma yükümlülüğü getirdiğinin altı çizilen taslakta, bilim adamının hem meslek içi, hem de topluma karşı sorumlulukları olduğu hatırlatıldı. Bilim adamının mesleki sorumluluğunun öncelikle araştırdığı nesnenin hakiki durumunu ortaya çıkardığı vurgulanırken, doğruyu aramak ve bulmak için uluslararası geçerli standartlara uygun bilimsel araştırma yönteminin izlenmesinin de bir zorunluluk olduğu ifade edildi. Bilim adamının topluma karşı sorumluluğu içerisindeyse projelerin potansiyel riskleri üzerinde dikkati çekmek, kötü niyetli kullanımına karşı uyarmak, zararlı olabileceği tahmin edilen sonuçlara götürebilecek araştırmalara engel olmak gibi tutum ve davranışlar yer aldığı dile getirildi.
Bilim ve sanatın, insanın etik varlığını korumaya adanmış etkinlikler olarak insan varlığına zarar verici bir şekilde gerçekleştirilemeyeceği uyarısında bulunulan taslakta, MEÜ'nün bilim etkinliğinin yürütülmesinde din, dil, ırk, etnik köken, fikir, cinsiyet, cinsel yönelim, yaş, bedensel engel gibi özellikler nedeniyle ayrımcılık ve önyargılara yer verilmeden hakça ve dürüst davranılmasını, insan hak ve özgürlüklerine saygı gösterilmesini kabul ettiğini kaydedildi. Bilimsel süreçlerin kuramlar oluşturma kadar, kuramların sınanmasına-yanlışlanmasına odaklı olarak da yürütülebileceğine işaret edilen taslakta, bu süreçler içerisinde bilim adamının eleştirel düşünmeye açık bir tutum içinde olması istendi.

"KENDİNİ GELİŞTİRME SÜRECİ ETİK DEĞERLERDEN BAĞIMSIZ OLAMAZ"
Eleştirel düşünmenin önemli öğelerinden birinin de önlisans, lisans ve lisansüstü düzeylerinde öğrencilerin bütün akademik süreçlere aktif olarak katılımının sağlanması olduğu hatırlatılan taslakta şu ifadelere yer verildi:
"Üniversitemiz bütün ders içeriklerinin yaratıcı-eleştirel düşünmeye açılmasını bilimsel etkinliğin doğası gereği olduğunu kabul eder. Üniversitemizde eleştirel düşünme her konunun özgürce tartışılacağı bir ortamın oluşturulması ve korunması ile geliştirilir. Üniversitemiz böylelikle kendi kararlarını alabilen, hakikatin durağan bir öğretiler bütünü değil, ulaşmak için sürekli olarak çaba harcanması gereken bir ide olduğunu kabul eden; böylelikle de yeni gelişmelere açık, bağnazlıktan uzak, aydınlanmış öğrenciler yetiştirmeyi amaç edinir. Eylemlerini kendi sorumluluğunda geçekleştirecek şekilde kendini özgürleştirecek insanı temel alan bu etik amaç, akademisyenlerin işlevini de belirler."
Bir rehber olarak akademisyenin, öğrencinin gelişmekte olan özgürlüğünü kendini bu sürecin aracına dönüştürerek desteklemesinin bir zorunluluk olduğu vurgulanan taslakta MEÜ'de derslerin akademisyenin kendi düzeyini aşacak yetkinlikte öğrenciler yetiştirmesi esasına dayandığı hatırlatıldı. Bu anlayışın yalnızca öğretim elemanları için değil, aynı zamanda da öğrenciler için de geçerli olduğu uyarısı yapılarak, bilimin ancak uğrunda çaba harcanırsa öğrenilebileceği ve ilerletilebilece'f0inin altı çizildi.
Bilimsel alanda kendini geliştirme sürecinin, etik değerlerden bağımsız yürütülemeyeceğine işaret edilen taslakta, bilimsel düşünmenin de ancak sevgi, saygı, özgürlük, sözünde durma, güvenilir olma, sır saklama, açık fikirlilik, eşitlik, minnettar olmayı bilme, yurttaşlık bilinci, olgunluk ve insan sevgisi gibi etik değerlerle bir arada yürütülmesi halinde insan olma bilincinin gelişmesine katkıda bulunabileceği ve MEÜ'nün de böylesi etik değerlere dayalı bir kurum olduğu dile getirildi.

"ÇALIŞANLAR KURUM İMKANLARINI KİŞİSEL ÇIKARLARI İÇİN KULLANAMAZ"
Üniversitenin bu yaklaşımla alınan kararlarda, karardan doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenenlerin karar verme sürecine katkıları ve katılımları sağlandığı ifade edilerek, MEÜ'nün insan varlığı karşısındaki duyarlılığını bütün etkinliklerin planlanması ve gerçekleştirilmesi süreçlerinde mümkün olduğunca bu etkinliklerin yürütücüleri ve muhataplarının düşüncelerine açık olmakla elde ettiği belirtildi. Taslakta, "Gerek öğrencilerimizin, gerekse de akademik ve idari personelimizin bireysel gelişimlerinin desteklenmesi ve özendirilmesi, liyakat, deneyim ve emeğe saygı gösterilmesi üniversitemizin temel ilkeleri arasındadır. Üniversitemizde yasa ve yönetmeliklerin zorlayıcı hükümleri dışında, öğretim elemanları arasında kıdem ve unvan ayrımcılığı yapılmaz. Üniversitemizde akademik ve idari personelin yükseltilme ve atamalarında hiçbir koşulda üniversitemiz yönetmelik ve yönergeleri tarafından belirlenmiş mesleki standartların dışına çıkılmaz" ifadelerine yer verildi.
MEÜ çalışanlarının kurum olanaklarını kişisel çıkarları için kullanamayacağının altı kalın harflerle çizilirken, üniversitenin olanaklarının öğrenciler ve çalışanlar tarafından kullanılmasında düzen sağlayıcı sınırlamalar dışında kısıtlamalar getirilmeyeceği kaydedildi. Üniversitenin sahip olduğu kaynaklar dengeli ve adil bir biçimde kullanılması gerektiğine dikkat çekilirken, bu bağlamda kaynakların korunması, özenli, verimli, çevreye zarar vermeden ve etkili kullanımının sağlanması amaçlandığı açıklandı. MEÜ'nün bütün etkinliklerinde, 'İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ne, 'Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne, 'Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi', 'Biyotıp Sözleşmesi', 'Hasta Hakları Bildirgesi' gibi TBMM tarafından onaylanmış etik bildirgelere ve sözleşmelere dayandığı vurgulandı.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.