" />
Öne Çıkanlar mersin haber MERSİN mersin siyaset CHP Takla Atan Araçlardan Yara Almadan Kurtuldular

MEÜ'den 'İnsan Odaklı Eğitim' AçılımıMEÜ Rektörü Prof. Dr. Süha Aydın, "Bir üniversiteyi sadece yayınlarıyla sıralamak; öğrenci odaklı eğitim yerine öğretim üyesi odaklı bir eğitime yönelmek demektir. Eğitim; öğrenci odaklı, ulaşılabilir ve üretken olmalı. Bir dünya üniversitesi olabilmek için öğrencinin verilen dersler, öğretim üyeleri ve üniversite hakkındaki değerlendirmesi; mezunlarımızın iş hayatındaki yeri ve başarısı, üniversitemizden mezun olma oranı ve öğretim üyelerinin yayınları önemlidir" dedi.

MEÜ'den 'İnsan Odaklı Eğitim' Açılımı
banner123
MEÜ Rektörü Prof. Dr. Süha Aydın, "Bir üniversiteyi sadece yayınlarıyla sıralamak; öğrenci odaklı eğitim yerine öğretim üyesi odaklı bir eğitime yönelmek demektir. Eğitim; öğrenci odaklı, ulaşılabilir ve üretken olmalı. Bir dünya üniversitesi olabilmek için öğrencinin verilen dersler, öğretim üyeleri ve üniversite hakkındaki değerlendirmesi; mezunlarımızın iş hayatındaki yeri ve başarısı, üniversitemizden mezun olma oranı ve öğretim üyelerinin yayınları önemlidir" dedi.
Mersin Üniversitesi (MEÜ) Rektörü Prof. Dr. Süha Aydın, bir üniversiteyi sadece yayınlarıyla sıralamanın yanlış olduğunun altını çizerek, bugün gelinen noktada üniversitedeki eğitim sisteminin öğrenci odaklı, ulaşılabilir ve üretken olması gerektiğini söyledi.
Üniversite olarak her şeyin 'nitelikli insan' ile başladığına inandıklarını dile getiren Prof. Dr. Süha Aydın, nitelikli insan gücünün de her alanda kaliteyi getireceğini kaydetti. Aydın, üniversitenin eğitim-öğretim alanındaki kalitesini kanıtladığını, sahip oldukları değerleri de daha iyiye götürebilme çabası içinde olduklarını belirterek, 17 yıldan bu yana Mersin'in gelişimini sağlayan ve sosyal yaşamını şekillendiren bir kurum olduklarını ifade etti. MEÜ'nün kurulduğu günden bu yana benimsediği etik değerler ve kaliteli eğitim anlayışıyla toplumda saygın bir kurum kimliği kazanmasının yanında, Türk ve dünya üniversiteleri arasında kendisine seçkin bir yer edindiğinin altını çizen Aydın, Türkiye'nin aydın geleceğinin oluşturulmasında üniversitelerin yükümlüğünün tüm kurum ve kuruluşlardan daha fazla olduğunu hatırlattı. Prof. Dr. Aydın, "Bu bilinçle bizler, Türkiye'nin dört bir yanından gelen gençlerimize çağdaş düzeyde eğitim olanağı sunmak ve topluma yararlı, yaratıcı, yenilikçi bireyler yetiştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. İnsan yaşamı, doğumdan ölüme kadar baştan sona değişimle doludur. Değişim; kaçınılmaz, ürkütücü, bir o kadar da heyecan vericidir. Gelişim ise, tamamen gençlerin elindedir. Bu nedenle de değişim ve gelişime açık olunmalı" dedi.
Bir üniversiteyi sadece yayınlarıyla sıralamanın, öğrenci odaklı eğitim yerine öğretim üyesi odaklı eğitime yönelmesi anlamına geleceğini ifade eden Süha Aydın, bu nedenle eğitimin öğrenci odaklı, ulaşılabilir ve üretken olması gerektiğine inandıklarını söyledi. Aydın, bir dünya üniversite olabilmek için öğrencinin verdiği dersler, öğretim üyeleri ve üniversite hakkındaki değerlendirmesi; mezunlarının iş hayatındaki yeri ve başarısı, üniversiteden memnun olma oranı ve öğretim üyelerinin yayınlarının oldukça önemli olduğunu kaydetti. Bu noktadan yola çıkarak, üniversite eğitim-öğretim gören toplam 13 bin 760 öğrenciyi kapsayan bir anket yaptıkları bilgisini veren Aydın, MEÜ Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi tarafından yürütülen anketle öğrencileri akademik ve sosyal yönden daha iyi tanımanın yanında gelişimlerine yönelik etkinliklere bir temel oluşturmayı amaçladıklarını, bu noktada da anket sonuçlarının kendileri açısından bir 'yol haritası' olacağını anlattı.
Gençlerin endişe ve sıkıntı duydukları durumlarda ilk başvurdukları kişilerin arkadaşları olduğunu vurgulayan Aydın, hayata geçirmiş oldukları 'Akran Rehberliği' uygulamasının da bu noktada birçok eğitim kurumunda var olan ağabeylik-ablalık gibi amatör yardım veya dayanışma çalışmalarının profesyonel bir çatı altında, eğitim ve gözetimle yürütülmesi esasına dayandığı bilgisini verdi. Aydın, programdaki temel amaçlarının öğrencilerin eğitimden geçirilerek, akademik, sosyal çevreye ve üniversiteye uyum, arkadaşlık ilişkileri gibi konularda sıkıntısı olan arkadaşlarına gözetim altında yardımcı ve destek olunması olduğunu ifade etti. Bugün gelinen noktada MEÜ'nün en büyük yatırımı çok disiplinli merkez laboratuvarı için Devlet Planlama Teşkilatı'ndan (DPT) 11 milyon 880 bin 677 TL'lik ödenek temin edildiğini dile getiren Prof. Dr. Süha Aydın, ayrıca 2008 ve 2009 yılları arasında döner sermayeden aktarılan öz gelirle desteklenen projelerin toplam ödeneğinin 2 milyon 661 bin 941 TL olduğunu, TÜBİTAK projelerinin toplam ödeneğinin de 831 bin 674 TL olduğunu açıkladı. Aydın, bugün üniversiteye bağlı tüm fakülte ve yüksekokullarında 42 adet bilgisayar laboratuvarı ve bu laboratuvarlarda bin 900 adet bilgisayar bulunduğuna dikkat çekerek, öğrencilerin tüm akademik birimlere yayılan bilgisayar laboratuvarlarından ders uygulamalarının yanı sıra ücretsiz olarak faydalanabildiklerini söyledi. Eğitim ve araştırma faaliyetlerinde kullanılan laboratuvarların araştırmacılara hemen her branşta geniş uygulama ve araştırma imkanı sunduğunu kaydeden Aydın, toplam 222 adet laboratuvar ve 30 adet atölyenin ileri düzey teknolojiyle donatıldığını, bu noktada da gerek mekan, gerekse de teknik donanım bakımından sürekli geliştirildiğini vurguladı.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124