Öne Çıkanlar seçim serdal kuyucuoğlu Çamlıyayla sandık silahlı kavga

Proje Danışmanlığı Yapan Öğretmene Ek ÜcretMersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Erol Özdemir, "Artık okullarda proje danışmanlığı yapan veya olimpiyatlara öğrenci hazırlayan öğretmenlerin bu çalışmaları 'ders dışı etkinlik' olarak kabul ediliyor ve kendilerine de ek ücret ödenebiliyor" dedi.

Proje Danışmanlığı Yapan Öğretmene Ek Ücret
Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Erol Özdemir, okullarda proje danışmanlığı yapan veya olimpiyatlara öğrenci hazırlayan öğretmenlerin söz konusu çalışmalarının 'ders dışı etkinlik' olarak kabul edildiğini ve kendilerine de ek ücret ödenebildiğini söyledi.
Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce Mersin Üniversitesi (MEÜ) ile ortaklaşa yürütülen 'Öğretmen Bilimsel Proje Danışmanlığı Kursu', düzenlenen törenle başladı. MEÜ Çiftlikköy Merkez Kampusu Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi'ndeki törene MEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürol Emekdaş, Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Ülkü Çömelekoğlu ve çok sayıda eğitimci katıldı. Burada konuşan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Erol Özdemir, kurum olarak öğrencilerin bilimsel araştırma yapmaya yönlendirilmesi, bilimin gençler ve toplum tarafından benimsenmesinin sağlanmasının yanında genç araştırmacılar yetiştirme hedefleri olduğunu vurguladı. Değişmeyen tek şeyin değişimin kendisi olduğunu hatırlatan Özdemir, Türk eğitim sisteminin bileşenlerinin de zaman zaman çağın gereklerine ve ülke ihtiyaçlarına uygun olarak değiştirildiğini, söz konusu değişimin en önemli ayağınınsa öğretim programlarında yapıldığını hatırlattı. Özdemir, "Gerçekleştirilen değişimle birlikte öğretim programlarında yapılandırıcı yaklaşım temel
felsefe olarak alınmıştır. Bu felsefenin amacı analitik düşünebilen, farklı anlayışlara açık, kendi gibi olmayanları ötekileştirmeyen, problem çözebilen, sorunlara proje mantığıyla yaklaşabilen nesillerin yetiştirilmesidir" dedi.

Projenin tamamlanmasıyla öğrencilerin birçok kazanım elde edeceğini vurgulayan Özdemir, bununla birlikte öğrencilerin okuma, yazma, gramer, matematik, istatistik, etik, mantık, kritik düşünce, bilgisayar, programlama, grafik çizme, bilimsel yöntem, teknik veya özel alanları kendi kendine öğrenme gibi alanlarda kendilerini geliştirme fırsatı bulacağını vurguladı. Özdemir, öğretmenlerin ise projeyle birlikte elde edeceği en önemli kazanımlarının başında mesleki gelişim ve mesleki tatminin artması olduğunu ifade ederek, artık okullarda proje danışmanlığı yapan veya olimpiyatlara öğrenci hazırlayan öğretmenlerin bu çalışmalarının ders dışı etkinlik olarak sayıldığı ve kendilerine ücret ödenebildiğinin altını çizdi.
TÜBİTAK ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın çeşitli alanlarda ortaklaşa projeler yürüttüklerini hatırlatan Erol Özdemir, bu projelerle öğrencilerin araştırma yapmaya teşvik edildiğini kaydetti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile MEÜ arasındaki işbirliğinin her geçen gün geliştiğine dikkat çeken Özdemir, bu durumun kentteki eğitimin gelişmesine önemli katkı sunacağını kaydetti. 13 Eylül 2010 tarihi itibariyle başlayan 'Öğretmen Bilimsel Proje Danışmanlığı Kursu'nun 29 Eylül'de tamamlanacağını belirten Özdemir, 3'er günlük 5 dönem halinde gerçekleştirilecek eğitimde her dönemde 40 öğretmenin kursa alınacağını ve kurs sonunda toplam 200 öğretmenin bilim danışmanlığı eğitimi almış olacağını ifade etti.
MEÜ tarafından yürütülecek olan projenin öğretmenlerin bilimsel araştırma projesi yürütebilme ve bilim danışmanlığı yapabilme becerilerini geliştireceğini kaydeden Özdemir, "Mersin'in proje yarışmalarındaki başarı düzeyinin yükselmesine, eğitimin niteliğinin artmasına katkı sağlamak ve üniversite-kent ilişkisinin gelişimine katkıda bulunulması gibi önemli hedeflere ulaşmayı planlıyoruz" dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.