Öne Çıkanlar mersin haber Ankara mersin siyaset MERSİN BİK mersin

Toros Üniversitesi’nde Kentleşme PaneliÖzel Toros Üniversitesi tarafından düzenlenen “2013 Akdeniz Oyunları Öncesinde Mersin’de Kent(leşme) Politikası ve Yerel Yönetimler” konulu panelin tanıtım toplantısı Mersin Oteli'nde yapıldı.

Toros Üniversitesi’nde Kentleşme Paneli
Özel Toros Üniversitesi tarafından düzenlenen “2013 Akdeniz Oyunları Öncesinde Mersin’de Kent(leşme) Politikası ve Yerel Yönetimler” konulu panelin tanıtım toplantısında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Özer, “Zenginlerin, yoksulların ve emeklilerin yaşadığı 3 ayrı Mersin var. Hüner, 3 Mersin’i tek bir Mersin yapabilmek” dedi.
Mersin Oteli’nde basın mensuplarını bilgilendiren Toros Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Özer, “Mersin, çok zengin, çok yoksul ve emekli olmak üzere 3 ayrı şehir görüntüsündedir. Hüner, bu 3 Mersin’i tek bir Mersin haline getirebilmektir” dedi.
Bunun gerçekleşmesi için tarihi kent merkezinin canlandırılması, kenar mahallelerin dönüştürülmesi ve çevre kentler oluşturulması gerektiğini ifade eden Özer, üçüncü önerisinin gerekçesini ise “Mersin’de metrekareye düşen insan sayısı insan haklarını aşacak boyuta geldi” sözleriyle dile getirdi.Toros Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Özer, 2 Mart 2012 Çarşamba günü (bugün) saat 13.00’de Bahçelievler Kampusu’nde düzenleyecekleri ‘Kentleşme ve Yerel Yönetimler’ konulu panelin duyurusu için düzenlediği basın toplantısında, Mersin’in kentleşme sorunları ve 2013 Akdeniz Oyunları hedefleri hakkında da açıklamalarda bulundu.
Türkiye’de kentleşme serüveninin 150 yıllık bir geçmişi olduğunu anımsatan Özer, “Cumhuriyet dönemindeki kentleşme süreçleri 1923-1950 arası ulus devlet kentleşmesi, 1950-1980 arası emek kentleşmesi ve 1980 sonrası sermaye kentleşmesi şeklinde olmuştur. Mersin’in kentleşme serüveninde de buna benzer süreci görüyoruz. Ama son 15 yılda Mersin bu konudaki makus talihini yenecek adımları atamadı. Gaziantep, Kahramanmaraş, Denizli marka kentler haline geldiler ama Mersin’de uçağın tekeri pistten kalkamadı” dedi.
Mersin’in yaşadığı bu sürecin 3 nedeni olduğunun altını da çizen Özer, “Bunları ‘nüfusun artması ama dönüşememesi’, ‘Mersin’in ekonomik kimliğini bulamaması’, ve ‘niteliksiz göç alırken nitelikli göç vermesi’ şeklinde söylemek mümkündür” diye konuştu.
Prof. Dr. Ahmet Özer açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Mersin’e bir bütün olarak baktığımızda 3 ayrı Mersin görüyoruz. Birisi, Hilton-Adnan Menderes Bulvarı hattındaki, lüks araçların gezdiği çok zengin Mersin. Birisi, Göçmen-Çilek Mahallesi arasındaki çok yoksul Mersin. Birisi de emeklilerin Mersin’i. Merkezi yönetimin ve yerel yönetimlerin hüneri bu 3 Mersin’i tek bir Mersin haline getirebilmektedir. Bunun için Mersin’in önünde 2013 Akdeniz Oyunları hedefiyle 2023 vizyonu var. Bu hedefe ulaşacaksak 3 şeyin yapılması lazım. Birincisi tarihi kent merkezindeki eski yapıların canlandırılması lazım. Zaten Valilik bu konuda ilk adımları attı. İkinci gecekondu mahallelerinin yenilenmesi. Kentin çürüyen yerleri onarılmalı. Ama bu TOKİ eliyle yapılacaksa vatandaşın oluru alınmalı. Üçüncüsü de Mersin’i çevre kentlerle donatmak. Çünkü şu anda Mersin’de metrekareye düşün insan sayısı insan haklarını aşacak boyuta geldi.”

2013’E HAZIR MIYIZ?
Toros Üniversitesi, bugün Bahçelievler Kampusu’nde düzenleyeceği ‘2023 Akdeniz Oyunları Öncesinde Mersin’de Kentleşme Politikası ve Yerel Yönetimler’ konulu panelde, Mersin’in 2013’e hazır olup olmadığı sorusuna yanıt arayacak.
Toros Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Özer, daha önce kalkınma sempozyumu ve anayasa sempozyumuna imza atan üniversitenin, şimdi de kenti yakından ilgilendiren bir konuda çalışma yaptığını söyledi.
Amaçlarının, Mersin’i bütün yönleriyle masaya yatırarak, 2013 haritasını yerel yönetimler, bilim insanları ve iş insanlarıyla birlikte oluşturmak olduğunu belirten Özer, “Akdeniz Oyunları’nı Mersin için bir fırsat olarak, bir sıçrama olarak görüyorum. Ama 2013 bir kırılma noktası da olabilir. Oyunlar için binlerce insan Mersin’e gelecek. Bu insanları herhangi bir olay, bir olumsuzluk olmadan burada ağırlayabilecek miyiz? Mersin’i yeterince tanıtabilecek miyiz? Bu olasılıkları da hesaba katmak ve Mersin’i bütün yönleriyle Akdeniz Oyunları’na hazırlamak gerekiyor” dedi.
2 Mart 2012 Çarşamba günü (bugün) saat 13.00’de Bahçelievler Kampusu’nde yapılacak panele konuşmacı olarak Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Prof. Dr. Ruşen Keleş ve Prof. Dr. Cevat Geray, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden yüksek mimar Cengiz Bektaş, yazar Feridun Andaç ve Akdeniz Oyunları Genel Koordinatörü Taha Aksoy katılacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.