Öne Çıkanlar spor fadime taner Narenciye Festivalinde Akdenizin Standı Yoğun İlgi Gördü aytuğ atıcı CANLI BOMBA

Vali Güzeloğlu Okul İdarecileri İle BuluştuMersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “Temel hedefimiz eğitimde kaliteyi artırmak. Değişimi kendinizden başlayarak yapın” dedi.

Vali Güzeloğlu Okul İdarecileri İle Buluştu
banner123
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, temel hedefin eğitimde kaliteyi artırmak olduğunu belirterek, okul yöneticilerinden değişime kendilerinden başlamalarını istedi.Vali Güzeloğlu, Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün merkez ilçeler ve kurumlarına ilk kez atanan yöneticilere yönelik düzenlediği üç günlük eğitim seminerinin kapanış konuşmasını yaptı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki toplantıda, okul yöneticilerinin eğitimde kaliteyi artırmaktaki rolü üzerinde duran Güzeloğlu, çağdaş yönetim biliminin ve yönetim metodolojisinin bugün paylaşımcı ve dönüşümcü liderlik kavramları çerçevesinde öne çıktığını söyledi. Okul yöneticilerinden bir çocuğu değiştirmenin bir dünyayı değiştirmek olduğunu iyi kavramalarını isteyen Güzeloğlu, “Sizlere emanet edilen bu dünyaları değiştirecek başlangıcı ve ilk adımı sizler atacaksınız. Bu değişimi de kendinizden başlayarak yapacaksınız. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da bu yönde çalışmalarının mevcut. Bunlar, bir kısmı hayata geçen, bir kısmı devam eden, bir kısmı da proje aşamasında olan çalışmalar. Ama unutmayın ki, temel bir hedefiniz var. O da eğitimde kaliteyi arttırmaktır” dedi.
Okulu hayatın ta kendisi olarak görmek gerektiğini vurgulayan Güzeloğlu, bilişim okur-yazarlığının önemine değindi. “Eğer bilişim okur-yazarı değilseniz, dünyanın dilini konuşamıyorsunuz demektir” diyen Güzeloğlu, bugün dünya ticaretinde e-ticaret kavramının yüzdesinin her geçen gün süratli bir aritmetik ortalamayla arttığına işaret ederek, Türkiye’nin e-devlet uygulamasını henüz çok büyük boyutta yapamadığını, bu anlamda da eğitimcilere çok iş düştüğünü kaydetti. Değişimi anlayarak başlayan bu süreci bugün yönetim sorumluluğuna taşımanın gelecek toplumuna katkı sağlamak olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, “Her bir çocukla başlayan süreçte, o çocuğun gelecekte en az sizler ve bizler kadar katkı koyacak bir değer olduğunu düşünerek davranacaksınız. Çünkü bizler bir zamanlar çocuktuk. Siz de zamanında bu süreçleri geçerek bu konumlara ulaştınız. Her birimizde bu geçirdiğimiz dönemlerin yöneticisinin ve eğitimcisinin izleri vardır. Birçok kendi kişiliğiniz ve kimliğinizde edindiğiniz değerler bütününde geçmişte sizleri eğiten kişilerin çok önemli etkileri vardır. Bu yüzden bunları çoğaltmamız lazım” diye konuştu.
İnsanı değiştiren en önemli değerin eğitim olduğunun altını çizen Güzeloğlu, bugün eğitimi yönetme sürecinde temel sorunlar bulunduğuna dikkat çekerek, “Bunun için bu üç günlük eğitim, aslında eğitimin herkes için ama eğitim alanında esas sorumlu olan sizler için çok önemli ve değerli bir buluşmadır. Yöntem olarak aktarılan bilgiler şüphesiz bilinmedik değildir, ama bunları uygulamaya taşımak aslında zenginliktir” ifadelerini kullandı.
Günümüzde bilgiye ulaşmanın kolaylığına da vurgu yapan Güzeloğlu, kendi öğrencilik yıllarında bilginin sağlayıcısı olan kütüphanelerden faydalanmanın çok zor olduğunu anlatarak, şu anda eğitim teknolojisinde sıkça kullanılmaya başlanan sesli kitap örneğini verdi. Bilgiye artık her an erişilebildiğini ifade eden Güzeloğlu, buradaki sorunun ise bilgiyi kullanabilmek olduğunu dile getirerek, okul yöneticilerinden, temel hedeflerinin doğru bilgiyi seçerek alanları ile buluşturabilmek ve yönetebilmek olmasını istedi.“MERSİN’DE DAHA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”
Mersin’de göreve başladığı günden bugüne eğitimi de değerlendiren Vali Güzeloğlu, şunları söyledi: “Mersin’de eğitim alanında çok önemli kazanımlar gerçekleştirdik. Çok kısa bir sürede Bakanlığın bütün performans değerlerinde Mersin çok büyük bir başarıyı gerçekleştirdi. Bu başarıyı da sizler gerçekleştirdiniz. Ama daha çok işimiz var. Çünkü bu ülkenin çocuklarının bizden çok büyük beklentisi var. Onların bütün ihtiyaçlarını karşılamada da bizim açık bir kararlılığımız var. Her ay ilçe kaymakamlarımızla birlikte performans değerlendirme toplantılarımız var. Bunun da en önemli gündem maddesi şüphesiz eğitimdir. Bu toplantılar çok verimli geçiyor.”
Mersin’deki zenginliği de arttıracak unsurun nitelikli insan gücü olduğunun altını çizen Güzeloğlu, eğitim konusunda da ilin sahip olduğu değerlere orantılı olarak yatırım yapılması gerektiğini söyledi. Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) içerisinde inşa edilen ve Türkiye’de ilk olma niteliği taşıyan MTOSB Teknik ve Endüstri Mesleki Lisesi’nin ülke genelinde büyük ilgi uyandırdığına işaret eden Güzeloğlu, şöyle devam etti: “Türkiye genelinde OSB içerisinde birçok okul bulunuyor. Ancak MTOSB’nin ayrıcalığı teorinin dersliklerde, uygulamanın ise OSB’deki fabrikaların içerisinde yapılmasıdır. Öte yandan bu okulumuzdan mezun olan öğrencilerimizin iş garantisi bulunmaktadır.”
Lojistiğin Mersin’de önemli bir yer tutuğunu da dile getiren Güzeloğlu, bu kapsamda Çağ Üniversitesi içerisine lojistik bölümünün açıldığını, ayrıca kentte bir lojistik meslek lisesinin yapımı için gerekli çalışmaların başladığını bildirdi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124