Öne Çıkanlar mersin eğitim bilgisayarın zararları Süper Vatandaştan Başbakana Dershaneleri Kapat Çağrısı Kaymakam Özarslandan Okul Ziyareti yaralı köpek

Abdullah Gül'den 'İhracat' VurgusuCumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Türkiye'nin 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşacağına inanıyorum. Türkiye gibi ülkeler içe dönük duramaz" dedi.

Abdullah Gül'den 'İhracat' Vurgusu
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Türkiye'nin 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşacağına inanıyorum. Türkiye gibi ülkeler içe dönük duramaz. Dünyanın dört bir yanıyla ekonomik ilişki içinde olmalıyız. Uzun yıllar ihmal ettiğimiz bölgeler; Latin Amerika, Afrika, Pasifikler, bizim ekonomik alanımızdır ve her yerde yatırım yapabiliriz anlayışı içinde olmamız gerek" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılına denk gelen 2023 yılı için konulan 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşılacağına inandığını söyledi. Gül, Türkiye gibi ülkelerin içe dönük kalamayacağının altını çizerek, bu nedenle dünyanın dört bir yanıyla ekonomik ilişkiler içinde olunması çağrısında bulundu.
Mersin'e gelen Cumhurbaşkanı Gül, Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin (AKİB) yeni hizmet binasının açılışını gerçekleştirdi ve '2010 Mersin Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni'ne katıldı. Burada konuşan Gül, ihracatın aynı zamanda da ekonominin en önemli unsuru olduğuna dikkat çekerek, ithal ikamesi politikası nedeniyle uzun yıllar içe dönük bir yapıya sahip olan Türkiye'nin, ekonomideki mevcut politikaların yeniden gözden geçirilip, gerekli düzenlemelerinin yapılmasının ardından ihracata dayalı bir büyüme hedefini ortaya koyarken, bunun da başarıyla uyguladığını anlattı."KRİZ DÖNEMİNDE 100 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE İHRACAT GERÇEKLEŞTİ"
Ekonomide yaşanan tüm bu gelişmelerin Türkiye açısından önemli bir hamle anlamına geldiğini kaydeden Gül, 15-20 yıl önce 2-3 milyar dolar olan ihracatın, 2009 yılında 140 milyar dolara ulaştığını hatırlattı. Dünyanın 1929 yılındaki 'Büyük Buhran'dan sonra en büyük krizini 'finans krizi dönemi'nde yaşadığının altını çizen Abdullah Gül, kriz döneminde Türkiye'nin 100 milyar doların üzerinde bir ihracat gerçekleştirdiğini hatırlattı. Bu rakamın Türk ihracatçısının ne kadar sağlam temeller üzerinde çalıştığının da bir göstergesi olduğunu vurgulayan Gül, söz konusu rakamların ayrıca Türkiye'nin potansiyelinin de büyüklüğünü gösterdiğini belirtti."TÜRKİYE GİBİ ÜLKELER ASLA İÇE DÖNÜK DURAMAZ"
Türkiye gibi ülkelerin asla içe dönük duramayacağını ifade eden Gül, "Dünyanın dört bir yanıyla ekonomik ilişki içinde olmalıyız. Uzun yıllar ihmal ettiğimiz bölgeler; Latin Amerika, Afrika, Pasifikler, bizim ekonomik alanımızdır ve her yerde yatırım yapabiliriz anlayışı içinde olmamız gerekir. Bu anlayışa ulaştıktan sonra dünyanın dört bir yanına mal satmaya başladınız. Gayreti olan herkesi tebrik etmek isterim. Yurt dışına yaptığım resmi ziyaretlerde uçağım genç-yaşlı, kadın-erkek iş adamlarıyla dolu oluyor. Delikanlıların, genç kızların büyük cesaretle Avrupa'ya, Afrika'ya, Rusya'ya, Pasifik ülkelerine mal satmak için çalıştığını görüyorum. Doğru ekonomi politikaları ve dış politika açılımları sizin alanınızı genişletecek, kolaylık sağlayacaktır" dedi."TÜRKİYE 500 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT HEDEFİNE ULAŞACAKTIR"
Asıl heyecan ve azmin ihracatçılarda olduğunu ve bunun gerçekleşmemesi halinde Türkiye'nin sadece ithal eden bir ülke olarak kalacağı uyarısında bulunan Gül, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıldönümüne denk gelen 2023 yılı için belirlenen 500 milyar dolarlık ihracat hedefini hatırlattı. Bu hedefe ulaşılacağına inandığını kaydeden Gül, Türkiye'nin bu potansiyele sahip olduğunu ve üretim kapasitesinin de her geçen gün arttığına dikkat çekti.
Türkiye'nin riski az, getirisi yüksek bir ülke olduğunu kaydeden Abdullah Gül, bu açıdan da birçok ülkeye için yatırım açısından daha cazip olduğunu savundu. Türkiye'nin her köşesinde ihracat heyecanı olduğunu dile getiren Gül, bu heyecan ve arzunun Türkiye'yi de belirlenen hedeflere taşıyacağını söyledi. Gül, "Herkes, ne üretiliyorsa 'bunu nasıl yurt dışına satarım' heyecanı içerisinde. Bu da Türkiye'nin zenginleşmesi, Türk halkının refah düzeyinin artması demektir" ifadesini kullandı. Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2010 yılında Mersin'de ihracat alanında başarılı olan firmalara ödüllerini takdim etti.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.