" />
Öne Çıkanlar mersin haber AK Partide Bayram Coşkusu Ticari Taksinin Çarptığı 2 Kişi Öldü MERSİN bakılçılık

Abdullah Özdemir: "Mersin Kamu Hizmeti Dağılımında Haksızlığa Uğruyor”MTB Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, "Türkiye'de ödenen her 100 TL'lik vergiye karşılık 124 TL'lik kamu hizmeti üretiliyor. Kamu hizmetlerinin illere göre dağılımında, ciddi sorun ve haksızlıklar olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'de kamu hizmeti açısından en çok haksızlığa uğrayan 4 ilden biri Mersin'dir. Mersin, yakın çevresindeki illerle kıyaslandığında ödediği vergiye göre en az kamu hizmeti alan il konumunda. Ödenen her 100 TL'lik vergiye karşılık kent sadece 52 TL'lik hizmet alıyor" dedi.

Abdullah Özdemir:
MTB Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, "Türkiye'de ödenen her 100 TL'lik vergiye karşılık 124 TL'lik kamu hizmeti üretiliyor. Kamu hizmetlerinin illere göre dağılımında, ciddi sorun ve haksızlıklar olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'de kamu hizmeti açısından en çok haksızlığa uğrayan 4 ilden biri Mersin'dir. Mersin, yakın çevresindeki illerle kıyaslandığında ödediği vergiye göre en az kamu hizmeti alan il konumunda. Ödenen her 100 TL'lik vergiye karşılık kent sadece 52 TL'lik hizmet alıyor" dedi.
Mersin Ticaret Borsası (MTB) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, Türkiye'de kamu hizmetlerinin iller arasındaki dağılımında çok ciddi sorun ve haksızlıklar olduğunu öne sürerek, en çok haksızlığa uğrayan 4 ilden birinin de Mersin olduğunu söyledi.
'Yatırım Teşvik Sistemi'nde de Mersin'in sadece komşusu Adana olduğu için 'İkinci Teşvik Bölgesi'ne alındığını savunan Özdemir, Mersin'in Adana ile değil de diğer komşusu Karaman ile birlikte ele alınması durumunda 'Üçüncü Teşvik Bölgesi'nde yer alacağını kaydetti. Mersin'in söz konusu sistemde ikinci bölgede yer almasının da yatırım teşviklerinin daha düşük oranda faydalanmak zorunda kalmasına neden olduğunu anlatan Özdemir, Avrupa Birliği (AB) tarafından sağlanan fonların dağıtımında üçüncü ve dördüncü bölgeye öncelik verildiğini, bu nedenle Mersin'in proje üretse dahi AB fonlarından yeterince yararlanamadığının altını çizdi.
Özdemir, bu noktada da hükümetten beklentilerinin AB fonlarında bölge ayrımı yapılmaması olduğunu ifade ederek, Çukurova Kalkınma Ajansı'nın (ÇKA) kentin en güçlü olduğu ve en çok proje üretilen sektörü olarak öne çıkan gıda sektörünü destek kapsamına almadığını hatırlattı. Bu konuda Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) baskı yaptığı iddialarının gündemde olduğunu belirten Özdemir, bununla ilgili olarak DPT ikna edilerek gıda sektörünün yeniden destek kapsamına alınmasını istedi.

"MERSİN KAMU HİZMETİ KONUSUNDA HAKSIZLIĞA UĞRUYOR"
Öte yandan, vergi konusuna farklı bir açıdan yaklaşan Abdullah Özdemir, 2009 yılında Türkiye'de devlet eliyle toplanan her 100 TL'lik vergiye karşılık 124 TL'lik kamu hizmeti üretildiği bilgisini verdi. Özdemir, "Görüldüğü gibi aslında devlet topladığı vergiden daha fazla kamu hizmeti üretiyor. Ancak, üretilen bu kamu hizmetlerinin illerimiz arasındaki dağılımında ciddi sorun ve haksızlıklar olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda 81 il içinde en çok haksızlığa uğrayan 4 ilden biri de Mersin'dir. Ne yazık ki Mersin, yakın çevresindeki illerle kıyaslandığında ödediği vergiye göre en az hizmeti alan il konumda" dedi.
Mersin'de ödenen her 100 TL'lik vergiye karşılık sadece 52 TL'lik kamu hizmeti aldığına işaret eden Özdemir, bunun yanında Karaman'ın 284 TL, Gaziantep'in 168 TL, Konya'nın 161 TL, Kayseri'nin 146 TL, Adana'nın 138 TL ve Hatay'ın da 83 TL tutarında kamu hizmeti aldığı bilgisini verdi. Özdemir, Türkiye ortalamasına göre Mersin'in yaklaşık 2.5 kat daha az kamu hizmeti aldığını da sözlerine ekleyerek, Mersinlilerin ödediği vergilerin bir kısmının daha kamu hizmeti, özellikle de altyapı yatırımı olarak Mersin'de dönmesini istediklerini ve buna da şiddetle ihtiyaç duyduklarını söyledi.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.