" />
Öne Çıkanlar mersin haber AK Partide Bayram Coşkusu Ticari Taksinin Çarptığı 2 Kişi Öldü MERSİN bakılçılık

Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatında ArtışAkdeniz Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçı Birlikleri Başkanı Bülent Aymen, "Yılın ilk 5 ayında yüzde 23'lük ihracat artışı sağlandı" dedi.

Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatında Artış
Akdeniz Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçı Birlikleri Başkanı Bülent Aymen, 2010 yılı Ocak-Mayıs döneminde sektör ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre değer bazında yüzde 23 artış göstererek, 1 milyar 124 milyon dolara ulaştığını söyledi.
Aymen, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Dış Ticaret Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ağaç mamulleri ve orman ürünleri sektörünün 2009 yılı ihracatının genel görünümü ile 2010 yılı ilk 5 aylık performansı ve sektörün sorunlarına değindi. 2009 yılı ihracatını dünya ticaret hacmini ciddi oranda düşüren küresel ekonomik krizin gölgesinde değerlendirmek durumunda olduklarını ifade eden Aymen, her ne kadar 2009 yılı ikinci yarısından itibaren krizin etkileri azalsa da yine de henüz dünya ekonomilerinin tam olarak aydınlığa çıktığını söylemenin erken olduğunu vurguladı. AB'de yaşanan ve Türkiye'nin de endişeyle izlediği son çalkantının bunun kanıtı olduğunu belirten Aymen, "Kriz yaşanmamış olsaydı belki bugün artış rakamlarını yorumlayacaktık ama krize rağmen sektörümüzün 2008 yılına göre 2009 yılı ihracatının sadece yüzde 4 oranında azalmasının buruk mutluluğunu yaşıyoruz. 2009 yılında Türkiye geneli ihracatın yüzde 23 oranında düşüş gösterdiği dikkate alındığında, sektörümüzdeki düşüşün yüzde 4'te kalması en azından 2010 yılı için daha iyimser olmamızı sağlamıştır" dedi.

Sektörün 2010 yılı ilk 5 aylık ihracat performansının kendilerini iyimser olmaya yönlendirdiğini dile getiren Aymen, "2010 yılı Ocak-Mayıs döneminde sektörümüz ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre değer bazında yüzde 23 artış göstererek, 1 milyar 124 milyon dolara ulaştı. Bu artış ağaç mamulleri ve orman ürünleri sektörünün ana gruplarını oluşturan kağıt-karton ürünlerine yüzde 27, mobilyaya yüzde 19, ahşap mamullerine yüzde 19 ve tali ürünlere yüzde 25 artış olarak yansıdı. Başkanı olduğum Akdeniz Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçı Birlikleri'nde ise sektör ihracatı, Mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yaşanan yüzde 14'lük artışa rağmen Ocak-Mayıs dönemini yüzde 5 düşüşle kapattı. AKİB'den gerçekleşen sektör ihracatımızın Ocak-Mayıs dönemi ihracatı detaylarına indiğimizde tali ürünler ihracatında yüzde 90, kağıt-karton ürünleri ihracatında yüzde 31, ahşap mamulleri ihracatında yüzde 16 artış yaşanırken, sadece mobilya sektörü ihracatında yüzde 21'lik düşüş olduğunu görüyoruz. Ancak, Mayıs ayında gösterdiğimiz yüksek performansı devam ettirerek yıl sonunu artış ile tamamlayacağımıza olan inancım tam" diye konuştu.

'SEKTÖRDE MARKALAŞMA TEŞVİK EDİLMELİ'
Küresel rekabetin bu denli acımasızlaştığı günümüz uluslararası piyasalarında ticaret yapmanın kolay olmadığını söyleyen Bülent Aymen, birçok dış faktörün ihracatçıların boyunu aştığını ve bu dış faktörlerin neden olduğu sorunları ihracatçının tek başına çözmesinin mümkün olmadığını belirtti. Hükümetin kriz döneminde aldığı likidite destekleri, KDV indirimi, vergi destekleri ve kısa çalışma ödeneği gibi istihdam destekleri ile Müsteşarlık tarafından kriz öncesinde uygulamaya konulan komşu ve çevre ülkeler, Afrika ülkeleri, Asya-Pasifik ülkeleri ve son olarak Amerika ülkeleri ile ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirme stratejileri nedeniyle Türkiye'nin krizden çok daha az etkilendiğini ifade eden Aymen, bu noktada sorunların çözümüne yönelik bir takım beklentilerinin olduğunu belirtti. Aymen şöyle devam etti:
"Tüm ihracatçıların ortak beklentisi olan enerji maliyetleri, istihdam maliyetleri, kayıt dışılık, döviz kuru politikası gibi sorunların çözümü dışında sektörümüzün rekabet gücünü azaltan, özellikle hammadde maliyetleri ve yüksek vergiler gibi ihracatçının maliyetlerini doğrudan etkileyen sorunların çözümünü de bekliyoruz. Ayrıca özellikle ülkemizin en önemli sorunlarının başında gelen, istihdama önemli oranda katkı sunan mobilya sektörünü tasarıma ve markalaşmaya teşvik etmemiz gerektiğini düşünüyorum.
Her ne kadar tasarıma ve markalaşmaya yönelik destekler verilse de firmalarımızın bu desteklerden etkin olarak faydalanamadıkları kanaatindeyiz. Bu nedenle destek ve teşvik sisteminin sektör temsilcilerinin de katkı ve katılımı ile yeniden gözden geçirilmesi faydalı olabilir diye düşünüyorum. Temel sorunların çözümü ile birlikte 2023 yılında sektörümüz için koyduğumuz 20 milyar dolarlık ihracat hedefine emin adımlarla ilerleyeceğimize ve sonunda da bu hedefe ulaşacağımıza inanıyorum."
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.