Öne Çıkanlar mersin haber Belediye Personeline Arama-Kurtarma Eğitimi Başkan YILDIRIM Yeni Mahalle Sakinlerini Kabul Etti Doğanşehirliler Kültürlerini Sergiledi Dikkat Başbakan Geliyor Tabelalarıyla Uyarılacak Bir Noktaya Geldi

Akdeniz Sanayi Yatırım Zirvesi Mersin'de YapılacakMTSO Başkanı Şerafettin Aşut, “23 ülkeden 220 sanayi ve ticaret odası temsilcisi Eylül sonunda Mersin'e gelecek. Artık uluslararası oluşumlarda biz varız. Dinleyen değil artık dinlenen durumundayız. Dünya Mersin'in yükselen değerini fark etti” dedi.

Akdeniz Sanayi Yatırım Zirvesi Mersin'de Yapılacak
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) kapsamında, Akdeniz'in en büyük 'Sanayi Yatırım Zirvesi'ni Mersin'de gerçekleştireceklerini bildirdi.
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Aşut, yaptığı açıklamada, ASCAME'nin Sanayi Komitesi Başkanı olarak bir ilki gerçekleştireceklerini ve Mersin'de yatırımcıları buluşturacak sanayi zirvesi düzenleyeceklerini belirtti. “Akdeniz Birinci Sanayi Yatırım Zirvesi”nin 29 Eylül-01 Ekim 2011 tarihleri arasında yapılacağını ifade eden Aşut, zirveyle Mersin'in ve bölgenin yatırım olanaklarını 23 Akdeniz ülkesine ve yaklaşık 220 Ticaret ve Sanayi Odası'nın üyelerine tanıtma fırsatı bulacaklarını kaydetti. Amaçlarını; 'özellikle Organize Sanayi Bölgelerini ve Serbest Bölgeleri kullanarak Akdeniz'de sanayi yatırımlarını geliştirme yolları aramak' olarak açıklayan Aşut, bölgeye büyük ilgi duyan Dünya Serbest Bölgeler Federasyonu FEMOZA'nın da zirveye üst düzeyde katılım göstereceğini dile getirdi. Akdeniz Birinci Sanayi Yatırım Zirvesi'nde Yatırım Ajansı ANIMA'nın da yer alacağını ve bölgenin yatırım imkanlarını dünyaya duyuracağını vurgulayan Aşut, “MTSO olarak ASCAME çatısı altında bu kurumlarla zaten ciddi bir işbirliği içindeyiz. Bu zirve ile bunları somutlaştırmış olacağız. MTSO'nun girişimi ile başlayan ve birincisini düzenleyeceğimiz bu zirvenin gelenekselleşeceğine inanıyoruz. Ülkeler ve kentler bir araya geldikçe, yatırımcılar bölgeleri tanıdıkça güven artacak ve bu zenginlik paylaşılacaktır. 23 ülke ve yaklaşık 220 Ticaret ve Sanayi Odası temsilcisinin yani yatırımcıların katılacağı bu belki de Akdeniz çanağının en büyük ve önemli zirvesine Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan ve Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanımız Nihat Ergün'ün de katılmalarını bekliyoruz. Ayrıca, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş'ın, bu zirvenin Mersin'e kazandırılmasında büyük katkısı vardır. Mersin iş dünyası adına kendisine teşekkür ediyoruz” dedi."MERSİN ARTIK DİNLEYİCİ DEĞİL, DİNLENEN VE ÖNERİLERİ MERAKLA BEKLENEN BİR KENT"
Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği ve Mersin'in geldiği konum hakkında da bilgi veren Şerafettin Aşut, ASCAME'nin, Akdeniz'de kıyısı bulunan 23 ülke ve yaklaşık 220 Ticaret ve Sanayi Odası'nın oluşturduğu devasa bir oluşum olduğunun altını çizdi. MTSO'nun, ASCAME'nin Sanayi Komitesi Başkanı olduğunu anımsatan Aşut, sanayisi bir marka olan Fransa, İtalya ve İspanya gibi yüzlerce şehir arasından Mersin'in oybirliği ile Sanayi Komitesi Başkanlığı'na seçilmesinin, kentin artan sanayi üretimini, ihracat kapasitesini, limanı ve ulaşım zenginliği ile lojistik gücünü onaylayan bir gelişme olduğuna işaret etti. Mersin'in son yıllarda ulusal ve uluslararası oluşumlarda daha çok yer aldığına dikkati çeken Başkan Aşut, “Tabii ki, bu bir tesadüf değil. Mersin'in sanayisi, üretim gücü, ticareti ve ihracat kapasitesi arttıkça dünyada ilgi duyulan ve dikkatleri çeken bir kent durumuna gelmektedir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak yakın zamana kadar sadece dinleyici olarak katıldığımız uluslararası toplantılarda, iş zirvelerinde bugün dinlenen ve önerileri merakla beklenen bir kent olduğumuzu gururla ifade etmek isterim. Bu, Mersin iş dünyasının, Mersin girişimcisinin başarısıdır. Kısa süre öncesine kadar sadece misafir gibi, pasif bir şekilde katıldığımız toplantılardan; alınan kararlarda etkisi olmayan ve sadece karaları uygulayan bir durumdan, bugün karar mekanizmalarında etkin ve aktif bir duruma gelmemizin ardında Mersin'in yükselen değeri vardır. Dünya bu değeri fark etmiştir. Bundan sonra yapmamız gereken şey; Mersin'in daha çok yatırım çekmesini sağlayacak altyapı ve tanıtım-promosyon eksiklerimizi gidermektir” diye konuştu.

"ASCAME DEVASA BİR OLUŞUM"
Akdeniz çanağının ve ASCAME ülkelerinin dünyadaki yerini ve ekonomik büyüklüğünü rakamlarla ifade eden Aşut, 23 ASCAME ülkesinin toplam nüfusunun 500 milyon, Gayri Safi Milli Hasılasının yaklaşık 10 trilyon dolar, kişi başına düşen milli gelirinin ülke ortalamalarına göre 14 bin dolar olduğunu belirterek, “Kişi başına düşen milli gelirde dünya ortalaması 9 bin dolar. Yani alım gücü olan bir piyasa var. Kent nüfusu dünyada yüzde 49 iken, ASCAME ülkelerinde kentlerde yaşama oranı yüzde 67. Yani alım gücü yüksek, talep eden, tüketen bir nüfus. Cep telefonu kullanma oranı dünyada yüzde 59 ama ASCAME ülkelerinde yüzde 98. Yani teknolojiyi takip eden, iletişim gücü yüksek bir pazar. Sanırım bu rakamlar, nasıl bir pazarın içine hareket ettiğimizi ve beklentilerimizin ciddiyetini göstermektedir” ifadelerini kullandı.

"BİZİM ZENGİNLİĞİMİZ İNSANIMIZDIR"
Türkiye'nin artık eski Türkiye, Mersin'in de eski Mersin olmadığına vurgu yapan MTSO Başkanı Aşut, bundan sonra yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı: “Artık uluslararası oluşumlarda biz varız. Dinleyen değil artık dinlenen durumundayız. Pasif katılımcılar değil, bizzat karar mekanizmalarında etkin şekilde bulunmaktayız. Ancak, bugünkü orta teknolojili üretim yapımız artık 75 milyonluk ülkemizi yukarılara taşımaya yetmiyor. Artık, sanayide de tarımda da yüksek teknolojili üretime, Ar-Ge tabanlı bir sisteme, inovasyona yani yenilikçiliğe geçmeliyiz. Katma değer yaratmadan zenginleşemeyiz. Genç ve kadın girişimcimizi arttırmalıyız. Yani yeraltı değil yerüstü zenginliğimiz insan kaynağımızı kullanmalıyız. Bizim zenginliğimiz insanımızdır.”
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.