Öne Çıkanlar spor fadime taner Narenciye Festivalinde Akdenizin Standı Yoğun İlgi Gördü CANLI BOMBA Ankara

Aşut, Firmaları TTK Konusunda UyardıMersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, yeni Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK)Temmuz 2012’de yürürlüğe gireceğini belirterek, firmaların kendilerini yeni kanuna hazırlamamaları durumunda müeyyidelerle karşılaşacakları uyarısında bulundu.

Aşut, Firmaları TTK Konusunda Uyardı
banner123
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, yeni Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK)Temmuz 2012’de yürürlüğe gireceğini belirterek, firmaların kendilerini yeni kanuna hazırlamamaları durumunda müeyyidelerle karşılaşacakları uyarısında bulundu.MTSO Başkanı Aşut, yaptığı yazılı açıklamada, hem yeni Türk Ticaret Kanunu’nun eksikleri üzerinde durdu hem de firmaları uyardı. Yeni kanunun eksikleri ve tartışılan kısımları olsa da değişen dünya ticaretine uygun, değişen teknolojiyi yakalayan ve iş dünyasını küresel ekonomiye tam anlamıyla entegre edecek bir kanun olduğunu ifade eden Aşut, meslek odaları, iş dünyası, uzmanlar konuştukça ve detaylar konusunda bilgiler ortaya çıktıkça bu eksiklerin de giderileceğini kaydetti. “Peki, dünyanın ilk 10 ekonomisi içine girme hedefi olan Türkiye için gerekli olan bu kanuna firmalarımız hazır mı? Bu kanuna hazır olmayanlar ne gibi müeyyidelere maruz kalacaklarını biliyorlar mı?” diyen Aşut, firmaların 2012 Temmuz’unda bir deprem yaşamamaları için yeni kanunu iyi incelemek ve hazırlanmak zorunda olduklarını vurguladı. Yeni kanunla her sermaye şirketinin bir web sayfası olacağını ve şirketlerin 5 yıllık mali tablolar yayımlanmak zorunda olacaklarını bildiren Aşut, “Örneğin, kamu kurumlarının gönderdiği tebligatlar adres değişiklikleri bildirilmediğinden geri dönüyor. En basit bir adres değişikliğinin yapılmamasının bile bir suç müeyyidesi, para cezası olacak. Yeni TTK ‘Bağımsız Denetçi’ adında yeni bir kavram getiriyor. Bu kişiler bağımsız denetçilerden oluşacak. Şirketlerin şeffaf hale gelmesi anlamında, eşit kurallarla rekabeti yakalayan firmalar haline gelmeleri anlamında olumlu, ancak bağımsız denetçileri kimin denetleyeceği gibi konuların güven vermemesi açısından olumsuzluklar içeriyor” dedi.
Kanunun eksiklerini ve sıkıntı yaratacak yönlerini de değerlendiren Aşut, Kamu Gözetim Kurulu adında yeni bir yapılanma olacağını, ancak bu kurumun objektif değerlendirme yapabilmesinin sağlanması gerektiğini kaydetti. Kanunun, denetçi ağırlıklı bir kanun olmasının iş dünyasında tedirginlik yarattığının altını çizen Aşut, “Ayrıca, Uluslararası Muhasebe Standartlarına göre tutulacak olan muhasebe işlemlerinden doğacak sıkıntılar için Ticaret Mahkemelerimiz hazır mı? Kanunun şahıs firmaları değil, sadece sermaye şirketleri için geçerli olması birçok sermaye şirketinin şahıs firmasına döneceğini gösteriyor. Ya da birçok sermaye şirketi sahibi şirketini zamanla kapanmaya bırakacak. Bu da kurumsallaşmanın önünde bir engel olacaktır” ifadelerini kullandı.
Rantiyeye teşvik edecek sistemin tehlikeleri üzerinde de duran Aşut, şunları söyledi: “Maliye Bakanlığı web sitesindeki rakamlara göre, 10 yıl öncesine göre gelir vergisi mükellefi azalmış. Kurumlar vergisi mükellefi ise az da olsa artmış. Ama bir artış var ki olağanüstü. O da kira geliri beyan edenler. Yani, rantiye dediğimiz şey. Rantiyede maliyeci yok, SSK yok, istihdam yok, iş aş vermek yok yani risk yok. Rantiyeye teşvik eden bir sistem ülke ekonomisi için bir felaket olur. İş adamlarını rantiyeci yapacak değil, iş hayatına, yatırıma çekecek düzenlemeler yapılmalıdır. Denetçi ağırlıklı, girişimciyi sıkboğaz eden bir düzenleme sıkıntı yaratır. Şirketleşmeden uzaklaşmak değil, şirketleşmeyi teşvik etmek gerekir. Girişimcisi azalan bir ülkenin günümüz dünyasında zenginleşmesi düşünülemez. Dünya ekonomisi olmak için, şirketlerimizi şeffaf ve rekabetçi yapmak için, firmalarımızı daha güçlü ve kurumsal hale getirmek için yeni TTK’ya şiddetle ihtiyacımız vardır. Ancak, iş dünyasına, meslek örgütlerine ve uzmanlara kulak verilmeli. Konu daha çok konuşulmalı ve tartışılmalı.”
Aşut, MTSO olarak şirketleri daha iyi bilgilendirmek için seri bilgilendirme toplantıları yapacaklarının ve iş dünyasını bu yeni kanuna hazırlayacaklarının altını çizdi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124