Öne Çıkanlar mersin siyaset spor Mersin Lojistik Fuarı Açıldı BİK mersin LİCE

Bakan Çağlayan: “İhracat Rekorlarını Gül Bahçesinde Yapmadık”Çağlayan, ‘Avrasya coğrafyasında bölgesel ekonomik entegrasyonlar ve Türkiye sempozyumu’na katıldı.

Bakan Çağlayan: “İhracat Rekorlarını Gül Bahçesinde Yapmadık”
banner123
Çağlayan, ‘Avrasya coğrafyasında bölgesel ekonomik entegrasyonlar ve Türkiye sempozyumu’na katıldı.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “İhracat rekorlarını gül bahçesinde yapmadık; dünya ekonomisinin en sıkıntılı olduğu dönemde yaptık. Türkiye Avrupa için tedarik, üretim ve lojistik üssü haline geldi” dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, şu anda Türkiye’nin tüm dünyaya ihracat yaptığını belirterek, “105 ülkeye Cumhuriyet tarihimizin en yüksek ihracatını gerçekleştirdik. Bunları gül bahçesinde yapmadık. Dünya ekonomisinin en sıkıntıda olduğu dönemde gerçekleştirdik” dedi.Bakan Çağlayan, Ekonomi Bakanlığı’nın himayesinde, Gazi Üniversitesi Karadeniz Ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri Ekonomik ve Sosyal Araştırma Merkezi’nin (KARTÜRK) öncülüğünde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) işbirliği ile gerçekleşen ‘Avrasya Coğrafyasında Bölgesel Ekonomik Entegrasyonlar ve Türkiye Sempozyumu’na katıldı. Sempozyuma Bakan Çağlayan’ın yanı sıra Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, KARTÜRK Direktörü Prof. Dr. Nevzat Saygıloğlu, MTSO Başkanı Şerafettin Aşut ve il protokolu katıldı. Sempozyumda ayrıca Kırgızistan, Rusya, Azerbaycan, Ukrayna ve Kazakistan’dan da temsilciler yer aldı.
Sempozyumun açılış konuşmasını yapan KARTÜRK Direktörü Saygılıoğlu, Avrasya coğrafyasının ekonomik ve sosyal sorunlarına zemin olmaya çalıştıklarını ifade etti. Avrasya fikrinin ilk olarak Rus tarihçiler tarafından ortaya konulduğunu ifade eden Saygılıoğlu, Avrasya Birliğinin ekonomik temellerinin olduğunu belirtti.
Saygılıoğlu’un ardından konuşan Bakan Çağlayan ise, dünyada devam eden ekonomik kriz üzerinde durdu.“KÜRESEL KRİZİN ÇÖZÜMÜ KÜRESEL İŞBİRLİĞİYLE OLUR”
Avrupa’nın birçok ülkesinin ekonomik anlamda adeta hayat ünitesine bağlı olduğunu ifade eden Çağlayan, bu doğrultuda Türkiye ve Avrasya coğrafyası arasındaki işbirliklerinin öneminin daha da arttığını belirtti.
Küresel krizin çözümünün küresel işbirliğiyle olacağının altını çizen Çağlayan, “Küresel işbirliği sadece ekonomik anlamda, sadece ticaret anlamında değil kültürel, turizm, tarih ve lojistik gibi her anlamda önemli işbirliğine gebedir. Avrasya diyince 350 milyondan fazla nüfus yoğunluğundan bahsediyoruz. Toplam 2 trilyon dolardan fazla milli gelire sahip bölgesel yapıdan bahsediyoruz. 1 trilyon dolara yakın bir dış ticaret hacmine sahip bir yapıdan bahsediyoruz” diye konuştu.
2008 krizinin son yüzyılda ki en büyük krizlerden ikincisi olduğuna dikkat çeken Çağlayan, sözlerine şöyle devam etti: “Dünyanın ekonomik modeli ve yapısını değiştirdi. Kapitalizmin aynen iflas ettiği ve tarihinin yeniden yazıldığı dönemi başlattı. Bundan 10 yıl önce dünyada tüm mal hareketleri kuzeyden güneye doğru olurdu. Gelişmiş ülkeler gelişmekte olan ülkelere dünya ticaretinin yüzde 60’ından fazlasını yapardı. Bugün geldiğimiz seviyede hemen hemen eşit duruma geldi. Önümüzdeki 10 yıl özellikle dünya ekonomisindeki akışın değiştiği, suların tersine aktığı bir dönemle bizi karşı karşıya bırakacak. Şimdi rol değişiyor gelişmiş ülkeler dünya ekonomisinde ki yerini Türkiye’nin de içinde olduğu Hindistan, Brezilya, Çin ve Güney Afrika’nın da ekleneceği yeni bir yapıya doğru kayıyor.”

“2023’TE TÜRKİYE’Yİ SÜPER ÜLKELERDEN BİRİ HALİNE GETİRMEYİ İSTİYORUZ”
Satın alma gücü kapasitesine bakıldığında Türkiye’nin dünyanın 16. büyük ekonomisine sahip olduğuna vurgu yapan Çağlayan, “Avrupa’nın 6. büyük ekonomisiyiz. Türkiye şimdi 2023’de kendisini dünyanın şampiyonlar liginde oynamaya hazırlayan bir ülkedir. Bunu yeterli görmüyoruz, 2023'te Türkiye’yi süper lige taşıyarak dünyanın süper ülkelerinden biri haline getirmek istiyoruz. 9 yıl önce Türkiye 36 milyar dolar ihracat yapıyorken, 2011’de 135 milyar dolarlık ihracat yapıyor” şeklinde konuştu.
Komşu ve çevre ülkelerle her alanda ticari, kültürel, tarihi her çalışmaya önem verdiklerinin altını çizen Çağlayan, bakan konumunda en fazla seyahati bugün toplantıya katılan ülke temsilcilerinin ülkelerine gerçekleştirdiğini ifade etti.
Bugün Türkiye ile Avrasya’nın yaklaşık 50 milyar dolarlık bir toplam dış ticaret hacmine sahip olduğuna değinen Çağlayan, “Bölgenin enerji altyapısı ve Türkiye’nin bu konudaki müşteri olma özelliği son derece önemli. Dünyanın hiçbir ülkesi, bölgesi sadece zengin enerji kaynaklarıyla dolu diye zengin olamaz. Tek başına enerji kaynaklarına sahip olması bir şey ifade etmez. Böyle bir bölgede bugün Avrasya coğrafyasında Türkiye’den giden firmaların 18.2 milyar dolarlık yatırım yapmış olması, Türkiye’nin ve Türk girişimcilerinin bölgeye verdiği önemin net göstergesidir. Ülkemiz son 9 yılda 115 milyar dolara yakın doğrudan sermaye yatırımı çekti” ifadelerini kullandı.

“ŞU ANDA DÜNYADA İHRACAT YAPMADIĞIMIZ ÜLKE YOK”
Şu anda Türkiye’nin tüm dünyaya ihracat yaptığına vurgu yapan Çağlayan, şöyle devam etti:
“236 gümrük bölgesine ihracatımız var. Geçen yıl ihracat yaptığımız pazarlarda ciddi krizler yaşandı. Dünyanın başka ülkelerine, birliklerine, bölgelerine dahil olmasaydık bugün sizin karşınızda ihracat rekorundan değil, ihracatın neden düştüğünün gerekçelerini anlatıyor olacaktım. Dünyada ayak basmadık yer ve ülke bırakmadık. İhracatımızın dörtte üçünü yaptığımız AB ve Kuzey Afrika ile Ortadoğu’da yaşanan ekonomik sıkıntıya rağmen cumhuriyet tarihimizin en yüksek ihracat rekorunu geçen yıl kırdık. 105 ülkeye cumhuriyet tarihimizin en yüksek ihracatını gerçekleştirdik. Bunları gül bahçesinde yapmadık, dünya ekonomisinin en sıkıntıda olduğu dönemde gerçekleştirdik.”
Komşu ülkelerden gelen temsilcilere de seslenen Çağlayan, “Komşumuz olmanın avantajlarını sizleri kullanmaya davet ediyorum. Beraber tarihi birçok avantajı birlikte gerçekleştirebiliriz. Avrasya coğrafyası güçlü bir serbest ticaret alanı oluşturalım. Birbirimize gümrüklerin sıfırlandığı, lojistiğin birlikte ortak yapıldığı, ortak yatırımların yapıldığı her birimizin ülkesinin diğer ülkenin bir şehrinden diğer şehrine gidilebilir hale getirelim. Türkiye olarak dünyanın birçok bölgesinde Türk özel ekonomik bölgeleri kuracağız. İlkini Kazakistan’dan da başlatacağız. Artık Türkiye sadece kendi ülkesine, bölgesine aldığı yatırımlarla değil dünyanın her ülkesinde yapacağı yatırımlarla övünecek. Akdeniz’in incisi, Türkiye birincisi Mersin’de biz hazırız” dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124