Öne Çıkanlar mersin haber MERSİN mersin siyaset Ceviz Ağacı İkinci Kez Meyve Verdi Edip Akbayram Tarsusluları Coşturdu

Bakan Çağlayan: “Kazanlı Turizm Projesi'nde Hedefi Büyüttük”Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Kazanlı Turizm Tesislerinin yapılacağı bölgedeki yol çalışmalarını inceledi.

Bakan Çağlayan: “Kazanlı Turizm Projesi'nde Hedefi Büyüttük”
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Kazanlı Turizm Tesislerinin yapılacağı bölgedeki yol çalışmalarını inceledi.
Bakan Zafer Çağlayan, "Kazanlı Turizm Projesi'nde hedefi büyüttük. 15 bin yatak kapasitesinin üzerine çıkıyoruz. bu da 1,5 milyar dolarlık yatırım demek. Buradaki yatırımlar hem Mersin'e hem tüm Türkiye'ye bereket getirecek. Mersin'i Türkiye'nin en büyük, dünyanın en sayılı aktarma merkezlerinden biri yapmak için gayret ediyoruz. Dünyada önemli yatırımlara imza atmış yatırımcılar buraya gelmesi bile bir işaret fişeğidir" dedi.Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Tarsus-Kazanlı Turizm Projesi'nde hedefi büyüttüklerini belirterek, 7 bin 600 yatak kapasitesini 15 bin yatağa çıkardıklarını, bölgeye 1,5 milyar dolarlık yatırım yapılacağını söyledi.
Ekonomi Bakanı Çağlayan, Tarsus-Kazanlı Turizm Projesi kapsamında tesislerin yapılacağı bölgede incelemelerde bulundu. Proje çerçevesinde 15 kilometrelik yolun yapımı devam eden 4 kilometrelik bölümünün başlangıç noktasında tesisleri yapacak yatırımcılarla buluşan Çağlayan, şantiye konteynırında çalışmalarla ilgili olarak yetkililerden bilgi aldı. Tesisleri yapacak PETA Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı ve Konsorsiyumun Basın Sözcüsü Tarık Pekkan, Özaltun İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özaltun, LİMAK Sezai Bacaksız, .. İsmail Çelik'in de katıldığı mini toplantının ardından basın mensuplarına açıklama yapan Çağlayan, tesislerin Mersin'i Türkiye'nin en büyük kitle turizminin yapılacağı merkez haline getireceğini kaydetti. Şu anda yapımı devam eden 4 kilometrelik yolla ilgili hiçbir engel olmadığını, yatırımcıların da yatırım yapılacak alanlardaki iç yolları kendilerinin yapacaklarını ifade eden Çağlayan, daha sonra da 15 kilometrelik yolun ana yolla bağlantısı ile ilgili çalışmaların başlayacağı bilgisini verdi. Çağlayan, "İnşallah çok kısa bir süre içinde 5 yatırımcımız 7 bin 600 yataktan oluşacak ve çeşitli büyüklükteki golf sahalarından oluşacak Tarsus- Kazanlı Turizm Kompleksi'nin otellerinin inşaatlarına başlayacaklar. Sayılı günler kaldı bununla ilgili. Mersin'in altını üstüne getireceğiz demiştim, şu anda kent şantiyeler kenti haline gelmiş durumda. Bir taraftan Akdeniz Oyunları ile ilgili bugün temelini atmış olduğumuz yapılar, diğer taraftan stadyum ve diğer yatırımlar var. Çukurova Bölgesel Havaalanı ki, o da burayla son derece ilgili, 26 Ocak Perşembe günü Ankara'da Ulaştırma Bakanımız ve yatırım yapacak firmayla imza törenini gerçekleştireceğiz" dedi."HEDEFİ BÜYÜTTÜK, BURADAKİ YATIRIMLAR 1,5 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNE ÇIKACAK"
Bakan Çağlayan, Kazanlı Turizm Projesi çerçevesindeki yatırımlara 7 bin 600 yatakla başladıklarını, ancak şimdi hedefi büyüttüklerini vurgulayarak, "Mersin'in kapasitesinin ve bu konuda Allah vergisi olan bu güzelim yerleri, bir tarafında ormanlar, bir tarafta Akdeniz'in en güzel sahilinin olduğu bir yerde 7 bin 600 yatağı ikiye katlayarak 15 bin yatağa çıkartıyoruz. 7 bin 600 yatakla ilgili tahsisler daha evvel yapılmıştı. Turizm Bakanlığı ile görüşüyoruz, şimdi simetri olarak 7 bin 600 yatağı daha aynı
şekilde planlıyoruz ve buradaki yatak kapasitesi 15 binin üzerine çıkacak. 15 bin yatak, buradaki yatırımları 1,5 milyar doların üzerine çıkartacak bir rakamdır. Yani bu bölgeye sadece turizmle ilgili 1,5 milyar liralık yatırım yapılacak ve 16 bin kişinin konaklayacağı böyle bir turizm merkezinde 10 binin çok çok üzerinde daimi çalışanlarımız olacak. Bu bölgedeki bütün yerleşim merkezleri ciddi bir şekilde bu nimetlerden faydalanacak. Diğer yandan çiftçimizin, köylümüzün tüm Mersin genelindeki yaş sebze
meyvesi, narenciyesi, hayvancılıkla ilgili yaptığı tüm ürünler, 25 bin kişilik bir yere akacak ve burası gıda, tarım ve bunlardan oluşan mamullerin pazarı haline gelecek. Taksicisi, manavı, bakkalı, kasabı her türlü esnaf grubu buradan çok ciddi kazançlar elde edecekler" diye konuştu.
Çukurova Bölgesel Havaalanı'nın bölgeye bağlantısının da planlanmış durumda olduğunu, yollarla ilgili geçen hafta Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüştüğünü anlatan Çağlayan, Akdeniz Sahil Yolu, Silifke-Taşucu bağlantısı, D 400 karayolunun sıkışık trafiğinin rahatlatılması, otoban ve havaalanı bağlantılarının yapılması konusunda her türlü çalışmanın plana alındığını ve belirlenen tarihler itibariyle hepsinin yapılacağını aktardı."PROJE, MERSİN'İN TÜM DÜNYADA BİLİNİRLİĞİNİ SAĞLAYACAK"
Gelinen noktada artık sözün bitip icraatın başladığını vurgulayan Çağlayan, buradaki yatırımların hem Mersin'e hem tüm Türkiye'ye bereket ve ciddi hareket getireceğinin altını çizdi. Çağlayan, şöyle devam etti:
"Mersin, bir taraftan bu yatırımları yaparken, diğer taraftan turizm bölgeleri, inanç turizmi ve yeni spor tesisleri ile uluslararası kongrelerin, sanat etkinliklerinin merkezi haline gelecek. Biz Mersin'imizin marka bir şehir olmasını, Doğu Akdeniz'in incisi, Çukurova'nın birincisi olmasını istiyoruz. Bölgenin altyapı çalışmaları, elektriği, doğalgazı, içme suyu, kanalizasyon gibi her türlü planlaması yapılmış durumda. Tesis işletmeye girdiği ve düğmeye bastığımız gün bütün hizmetleri verecek-alacak bir
yapıda olacaktır. Ümit ediyorum ki, bu Mersin'in tüm dünyada bilinirliğini sağlayacak."
Türkiye'nin turizm rakamlarından da bilgiler veren Çağlayan, turizm konusunda Türkiye'nin çok ciddi başarılar elde ettiğine işaret etti. Türkiye'nin, 2011'in 11 ayında turizm gelirlerinden 22,3 milyar dolar gelir elde ettiğini, yine aynı dönemde 30,2 milyon kişinin turist olarak geldiğini anlatan Çağlayan, bu rakamların Cumhuriyet tarihinin rekoru olduğuna vurgu yaptı. Mersin'e önümüzdeki dönemde yapılacak yatırımlardan da söz eden Bakan Çağlayan, son dönemde kruvaziyer turizmi üzerinde durduklarını dile getirerek, şunları söyledi: "Şimdi kruvaziyer turizmi Mersin için son derece önem kazanıyor. Bu konuyla ilgili planlarımızı, programlarımızı yapmaya başladık ve 1 milyon 200 bin kişi taşımayı planlıyoruz. Diğer taraftan Mersin Limanı'nı dünyanın en büyük 10 konteynır limanından biri haline getireceğimizi ifade ettik. 2,9 milyar Euro'luk yatırımdan bahsediyoruz, bugünkü rakamlarla yaklaşık 7,5 katrilyon demektir. Diğer taraftan yat ve deniz taşıtları üretimi de plan ve programlarımız içinde. Mersin, uluslararası bir aktarma merkezi olması noktasında son birkaç aydır yapmış olduğumuz çalışmalarla önemli bir yere gelmiştir. Lübnan ile ro-ro, Trieste ile feribot taşımacılığı ve şimdi de İskenderiye ile Mersin arasında ro-ro taşımacılığı başlıyor. Yani Ortadoğu'nun hemen hemen bütün yükü Mersin'den gidecek. Mersin'i Türkiye'nin en büyük, dünyanın en sayılı aktarma merkezlerinden biri yapmak için gayret ediyoruz. Bütün bu avantajlarımızı en iyi şekilde ekonomiye katacak bir yapı içindeyiz. Bu demektir ki,
Mersin'de işsizliğin beli kırılacak, Mersin çiftçisi, esnafı, tüccarı bu işten kendi payına düşeni fazlasıyla alacak. Hepimize hayırlı olsun.""BU YATIRIMCILARI MERSİN'DE GÖRMEK EN BÜYÜK MESAJDIR"
Bir basın mensubunun sorusu üzerine kamulaştırmayla ilgili hiçbir problem olmadığını, ana bağlantı yoluyla ilgili kamulaştırma konusunda da her türlü yetkinin alınmak üzere olduğunu söyleyen Çağlayan, "Tesisler 2013'e yetişecek mi?" sorusuna da şu yanıtı verdi: "2013'e keşke yetişse. Yatırımcılarımız burada, ben onların yerinde olsam 2013'e yetiştiririm. Yatırımcılarımız hazırlar ve buradalar. Yatırımların tahsisleri benim dönemimden önce yapılmıştı ama son derece isabetli olduğunu görüyorum. Çünkü her biri Türkiye'nin hem müteahhitlik hem turizm sektöründe dünyada önemli markalara imza atmış olanlar. Onların zaten buraya gelmesi bize bir işaret fişeği olarak gözüyor, onlar çünkü bilirler bu işin nerede para edeceğini. Onları burada görmek bile size en büyük mesajdır. Ümit ediyorum ki, kendileri gerekeni yapacaklar. Ben de teşviklerin bağlı olduğu Ekonomi Bakanı olarak onların yolunu açacak, yatırımı hızlandıracak çalışmalar yapıyorum. Çalışmaları yaptıktan sonra onlara, 'süreyi yarıya indirin' diyeceğiz."
Bakan Çağlayan, açıklamasının ardından 15 kilometrelik yolun yapımı başlayan 4 kilometrelik bölümünü de gezdi. Çağlayan burada verdiği bilgide de yolun her türlü altyapı ile birlikte yapıldığını belirterek, 80 metre genişliğinde olacak yolun ortasında 3 10 metrelik refüj, kenarlarında da 3'er metrelik yürüyüş yolları bulunacağını bildirdi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.