Öne Çıkanlar Yalanın Fotoğraflı Belgesi şimdiye kadar rekor başvu Satranç Milli Takım Antrenörü Öğrencileriyle Yarıştı Bozyazıda Kaymakamlık Tarafından Bayramlaşma Programı Düzenlendi faik

Bakan Çağlayan’dan Başarılı İhracatçılara ÖdülBir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Mersin'e gelen Bakan Çağlayan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Deniz Ticaret Odası, Mersin Ticaret Borsası ile Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi tarafından, HiltonSA Mersin Oteli'nde ortaklaşa organize edilen; '2009 Yılı Vergi ve Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni'ne katıldı.

Bakan Çağlayan’dan Başarılı İhracatçılara Ödül
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, "Bizim bir Türkiye idealimiz var. Bu konuda iktidarıyla muhalefetiyle, işçisiyle işvereniyle, siyasetçisiyle akademisyeniyle hepimize düşen görevler var. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi Türkiye, muasır medeniyetler seviyesine gelmeli. Bundan kastımızsa dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde yer alabilmek. Bizim anladığımız bu. 2 trilyon dolardan daha fazla milli geliri olan ve kişi başına düşen gelirin de 30 bin dolar olduğu bir Türkiye düşünüyoruz. Hayata geçirilen hiçbir reformu, AB istediği için yapmıyoruz. Türkiye ve Türk insanı bunu hak ettiği için yapıyoruz. İhracatımızın yüzde 60'lık bir bölümünü gerçekleştirmiş olduğumuz AB'ye tam üyelik de Türkiye'nin hakkıdır. AB konusundaki çalışmalarımızı sonuna kadar götüreceğiz ama bunu yaparken de Türkiye'nin önceliklerine ağırlık vereceğiz" dedi.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi 'muasır medeniyetler seviyesi'ne ulaşması gerektiğini ifade ederek, bundan kasıtlarının da dünyanın en büyük 10. ekonomisi haline gelebilmek olduğunu söyledi. Çağlayan, söz konusu hedefe ulaşılmasında da iktidarı muhalefetiyle, işçisi işvereniyle, siyasetçisi akademisyeniyle herkese düşen sorumluluklar olduğunu vurguladı.
Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Mersin'e gelen Bakan Çağlayan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Deniz Ticaret Odası, Mersin Ticaret Borsası ile Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi tarafından, HiltonSA Mersin Oteli'nde ortaklaşa organize edilen; '2009 Yılı Vergi ve Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni'ne katıldı. Burada konuşan Çağlayan, Mersin'in Türkiye'nin gözbebeği olduğunu ifade ederek, bu noktada kentin başta üretim olmak üzere lojistik ve ihracat konusunda oldukça önemli bir potansiyele sahip olmasının yanında Türkiye'de ihracatın başladığı ilk yıllarda 'öncü' bir rol üstlendiğinin altını çizdi.
Çağlayan, son 1 yıllık zaman diliminde 50 ülke gezerek, 330 bin kilometrelik bir yolu aştığını, 700 saatini uçakta geçirdiğini belirterek, "Tüm bunlara rağmen Mersin'in bir 'fahri bakanı' olarak her zaman sizlerin yanında olacağım. Mersin, coğrafi konumu ve stratejik yapısıyla birlikte gerek sanayide, gerekse de ticaret, turizm ve tarım alanındaki potansiyeliyle kendini ön plana çıkartan bir kent. Mersin'in, geçmişte elde etmiş olduğu bir başarı öyküsü var ve bu öyküyü de yeniden ve hep birlikte yazmalıyız" dedi.

"TÜRKİYE, MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNE GELMELİ"
Bakan olarak görevinin; Türkiye'nin dış ticaretinin geliştirilmesinin yanında ihracatın arttırılması olduğunu hatırlatan Zafer Çağlayan, 22 yıllık bir sanayici olduğunu, bu nedenle de sanayici ve işadamlarının hislerine de tercümanlık yapan biri olduğunu vurguladı. Türkiye'de son 8 yıllık zaman diliminde ihracatla birlikte Gayri Safi Milli Hasıla'yı 4 katı oranında arttırdıklarını anlatan Çağlayan, bununla birlikte Türkiye'yi dünyanın en büyük 17., Avrupa'nın da en büyük 6. ekonomisi haline
getirdiklerine dikkat çekti.
Çağlayan, "Bizim bir Türkiye idealimiz var. Bu konuda iktidarıyla muhalefetiyle, işçisiyle işvereniyle, siyasetçisiyle akademisyeniyle hepimize düşen görevler var. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi Türkiye, muasır medeniyetler seviyesine gelmeli. Bundan kastımızsa; dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde yer alabilmek. Bizim anladığımız bu. 2 trilyon dolardan daha fazla milli geliri olan ve kişi başına düşen gelirin de 30 bin dolar olduğu bir Türkiye düşünüyoruz" diye konuştu.

"REFORMLARI AB İSTEDİ DİYE DEĞİL TÜRK İNSANI İÇİN YAPIYORUZ"
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılına denk gelen 2023 yılında Cumhuriyet'i kuranlara bir vefa borcu ödenmesi noktasında belirlenen hedeflere ulaşmak için var güçleriyle çalıştıklarını dile getiren Bakan Çağlayan, bununla birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ekonomi alanında oldukça önemli kanun tasarılarını yasalaştırdıklarını, ardı ardına birçok kanun çıkartıldığını söyledi. Bir yandan yapısal reformlar oluşturulurken, diğer taraftan da sosyal, siyasal ve ekonomik alanda da değişiklikler
ortaya konulduğunu belirten Çağlayan, konuşmasını da şöyle sürdürdü: "Hayata geçirilen hiçbir reformu, Avrupa Birliği (AB) istediği için yapmıyoruz. Türkiye ve Türk insanı bunu hak ettiği için yapıyoruz. Tabi ki, ihracatımızın yüzde 60'lık bir bölümünü gerçekleştirmiş olduğumuz AB'ye tam üyelik de Türkiye'nin hakkıdır. Bu konudaki çalışmalarımızı da sonuna kadar götüreceğiz ama bunu yaparken de Türkiye'nin önceliklerine ağırlık vereceğiz. Türkiye, özellikle komşu ve çevre ülkeler başta olmak üzere dünyanın
her yerinde ve her ülkesindeki ekonomik entegrasyonda diplomatik ilişkilerini geliştirecek olan bir dönem içine girmiştir."
14 Haziran Pazartesi günü İstanbul'da düzenlenecek olan; 'Dünya Ticaret Köprüsü' adı altındaki toplantıya dikkat çeken Bakan Çağlayan, söz konusu toplantıya da 28 ülkeden bakan, 3 bine yakın da yabancı, 4 bin de Türk işadamının katılım göstereceği bilgisini verdi. Toplantıda Türk ve yabancı işadamlarının, kendi sektörlerinde nasıl işbirliği yapıp, ortaklıklar kurabileceği üzerinde görüş alış-verişinde bulunacağını anlatan Çağlayan, bu noktada da Türkiye'nin oldukça önemli bir yere geldiğini, bugün
Avrupa'nın tedarik merkezinin de yine Türkiye olduğunun altını çizdi.

"AVRUPA'NIN TERCİHİ TÜRKİYE OLACAKTIR"
Türkiye'nin en uç noktasından, Avrupa'nın en uç noktasına sadece 4 saatlik bir zaman diliminde mal gönderilebilecek konuma gelindiğini vurgulayan Çağlayan, "Bu çerçevede tek tek ülkeleri analiz ediyoruz. Bugün Avrupa'nın yaşlanmış nüfusu, Avrupa'nın aşırı sosyal demokrat politikalarının bir yere gelip ve duvara dayamış olduğu, iş gücü maliyetlerinin yüksekliği, özellikle Fransa'da haftada 35 saat gibi son derece verimlilikten uzak bir şekilde yapmış olduğu çalışma sisteminde; 73 milyon nüfusunun ortalama
yaşı 28 olan ve yine 14 yaşında 19 milyonluk bir nüfusa sahip olan, Mersin gibi üç tarafı denizlerle çevrili ve her türlü lojistik altyapıya sahip olan, yetişmiş iş gücünün bulunduğu, siyasi ve ekonomik istikrarın bulunduğu Türkiye tercih edilecektir. AB, Güney Afrika, Balkanlar, Bağımsız Devletler Topluluğu'nun yanında dünyanın en uzak noktası olan Çin, Japonya gibi Uzakdoğu Ülkeleri ile birlikte Amerika'da çok ciddi bir çalışma içindeyiz" dedi.
Konuşmaların ardından '2009 Yılı Vergi ve Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni'ne geçildi. Bakan Zafer Çağlayan, ödüle layık görülen sanayici ve iş adamlarının yanı sıra ihracatçıların ödüllerini takdim etti. Mersin Valisi Hasan Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, MHP Mersin Milletvekili Kadir Ural ve çok sayıda davetlinin de katılmış olduğu ödül töreni, çekilen hatıra fotoğrafıyla son buldu.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.