Öne Çıkanlar MERSİN Mersin Kruvaziyer Turizmini Başarıyor çukuroova gazetesi Türkiye Türkiye Partisi

Büyümenin Yolu Yeni Kent Kurgularından GeçiyorMTSO Başkanı Şerafettin Aşut, “Dünyada artık ülkeler değil kentler yarışıyor, ülkelerin zenginliğini sahip olduğu kentlerin gücü belirliyor” dedi.

Büyümenin Yolu Yeni Kent Kurgularından Geçiyor
banner123
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, dünyada artık ülkelerin değil kentlerin yarıştığını belirterek, doğru kentleşme olmadan kentlerin ekonomik ve sosyal gelişiminden bahsedilemeyeceğini, büyümek isteyen her kentin kent çalıştayları yapması gerektiğini söyledi.MTSO Başkanı Aşut, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de Atatürk’ten sonra kentsel kurgu tasarlanmadığını ileri sürdü. Bölgesel gelişmişlik farkları artınca göçlerin engellenemediğini, kent kurma tecrübesi ve kent planları olmadığı için kentler kurmak yerine büyük köyler inşa edildiğini kaydeden Aşut, “Yani son 50-60 yıldır kentsel gelişim süreçlerini iyi yönetemedik. Atatürk’ün Cumhuriyet’in ilk yıllarında büyük bir vizyonla Ankara’da yapmak ve örnek olmasını istediği şeyi kavrayamadık. Umarız yeni kurulan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu konuda bir vizyon getirir” dedi.
Artık dünyada ülkelerin değil, kentlerin yarıştığına dikkat çeken Aşut, ülkelerin zenginliğini sahip olduğu kentlerin gücünün belirlediğini ifade etti. Aşut, “Eğer bugün bir değil dört tane İstanbul’umuz olsaydı ihracatımız 200 milyar doları geçmişti. Bir tane değil birkaç Marmara’mız olsaydı ülke ekonomisi şimdiden 2023 hedefine ulaşmıştı bile. Neden birkaç tane daha İstanbul’umuz yok? Neden her şeyi bir kente veya bir bölgeye sıkıştırıyoruz? Kentlerin ülke ekonomisindeki yerini kavrayan ülkeler büyük projeler yapıyor. Çin birkaç kenti birleştiren mega şehirler kuruyor. Güney Kore 10 yeni akıllı ve yaratıcı kent kuruyor. Türkiye ile birçok benzerliği olan Kore’nin bu çalışması iyi incelenmelidir” ifadelerini kullandı.
Doğru kentleşme olmadan kentlerin ekonomik ve sosyal gelişiminden bahsedilemeyeceğinin altını çizen Aşut, konut, sanayi, ticaret, eğitim, sağlık, spor alanları dengeli ve yeterli dağılan kentlerin büyüyüp geliştiğine vurgu yaptı. Kentin potansiyellerinin planlama ve projelerle somutlaştığına işaret eden Aşut, şöyle devam etti: “Dünya gittikçe kentleşiyor. Kırsal nüfus gittikçe azalıyor. Alım gücü, talepleri ve tüketimi artan bir toplum oluşuyor. Alışkanlıklar ve yaşam şekli değişiyor. Yaşam hızlanıyor. Yapılan bir araştırma kadın iş gücünün kullanılamamasının en önemli nedenlerinden birinin kentlerdeki yetersiz ve güvenli olamayan ulaşım olduğunu gösteriyor. Harvard Ekonomi Profesörü Ed Glaeser ‘Şehrin Zaferi’ kitabında ‘kentlerin gelişimi toplu ulaşımın gelişmişliğine bağlıdır’ diyor. Basit gibi görünen bir toplu ulaşımın bile istihdam ve genel ekonomi üzerindeki etkisi buysa, diğer ketleşme sorunları ile birleştiğinde ortaya çıkan kayıpların ne olduğunu düşünmek gerekir.”
Kentlerin gelişimi için yapılması gerekenleri de sıralayan Aşut, şunları söyledi: “Çok geçmeden, büyümek isteyen her kent ‘kent çalıştayları’ yapmalıdır. Kentsel politikalar daha çok konuşulmalı, kent ekonomisi kavramı daha çok gündeme gelmelidir. Biz de kendi kentimizin zaferini istiyorsak, kentimizi bir dünya kenti yapmak istiyorsak ortak bir akılla, bilginin ışığında, kentimize duyduğumuz sevgiyle bu konuları daha çok konuşmalı ve eyleme geçmeliyiz. Mersin’in buna acilen ihtiyacı vardır.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124