Öne Çıkanlar mersin haber MERSİN Köprüden Otomobil Uçtu Kurumlarının Kapatılması İçin İleri Sürülen Gerekçelere Tepki Gösterdi Lawala Sahip Çıktı

Dinçer’den Prof. Bedestenci ve Şardak’a ziyaretMersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Çağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Çetin Bedestenci ile Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Zekeriya Şarbak’ı ziyaret ederek, karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

Dinçer’den Prof. Bedestenci ve Şardak’a ziyaret
Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Çağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Çetin Bedestenci ile Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Zekeriya Şarbak’ı ziyaret ederek, karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

Birlik Genel Sekreteri Cevdet Tekbaş’ın eşlik ettiği Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer’in ilk durağı Çağ Üniversitesi oldu. Çağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Çetin Bedestenci tarafından sıcak bir ilgiyle karşılanan Başkan Dinçer, 72 meslek odası ve 72 bin üyeli Birliğin kurumsal yapısı hakkında bilgi vererek, amaçlarının üniversiteler ile yapacakları ortak çalışmayla üniversite sanayi işbirliğini gerçekleştirmek olduğunu söyledi. Bu bağlamda TMMOB Makine Mühendisleri Odası ile ortak protokol imzalayarak üniversite sanayi işbirliğinin ilk adımını attıklarını ifade eden Dinçer, artık üniversitelerle işbirliği çalışmasında olduklarını kaydetti. Dinçer şöyle devam etti. “ Eğitim sisteminde artık okul sanayi işbirliği giderek önem kazanmaktadır. Gelişmenin yolunu açmak istiyorsak esnafımızı bilimsel verilerle donatmalıyız. Çağ Üniversitemiz diğer üniversitelerimizin de olduğu gibi sadece eğitim vermekle yetinmeyip, aynı zamanda bilim üreterek, ülkemizin aydınlık geleceğinin şekillenmesinde rol üstlenen üniversitelerimiz arasında. Bizlerde üniversitelerimizle işbirliğine girerek, esnafımızla üniversitelerimizi bir platformda buluşturmayı hedeflemekteyiz. Akademi dünyasının ürettiği verilerden esnaf teşkilatımızın yararlanmasına zemin hazırlamak amacındayız”.Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, bu düşünceler ışığı altında önümüzdeki günlerde üniversite- esnaf, üniversite-sanayi işbirliğine zemin hazırlama amacıyla Mersin ESOB ile Çağ Üniversitesi arasında bir protokol imzalayarak bunu kamu oyu ile paylaşacaklarını sözlerine ekledi.

Çağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Çetin Bedestenci’de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, üniversite sanayi işbirliğinin gerçekleşmesine seve seve katkı sunacaklarını ifade etti. Prof. Bedestenci, en büyük eksikliğin bilgi paylaşımı eksikliği olduğuna vurgu yaparak, “Ülkemiz esnafımızın sanayicimizin ve diğer kurumlarımızın ödediği vergilerle ayakta duruyor ise fitre gibi, zekat gibi vergilerimizi ödemeliyiz. Yine bilimsel araştırmalarımızı esnafımızla, sanayicimizle paylaşarak onların gelişimine katkı sunmalıyız. Bu bağlamda bizler üniversite sanayi işbirliğinin oluşumuna katkı sunacak her türlü çalışmaya hazırız. Eğer gelişmiş ülkeler düzeyine gelmek istiyorsak bilgi üretmek ve ürettiğimiz bilgiyi iş dünyasıyla paylaşmak zorundayız” dedi.
Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, daha sonra ise Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Zekeriye Şarbak’ı ziyaret etti. Genel Sekreter Şarbak tarafından yakın ilgiyle karşılanan Başkan Dinçer, kurumsal yapı hakkında bilgi verdi. Konuşmasının devamında ÇKA’nın imalatçı esnaf sanatkara yönelik kalemlerde kredi verilmesini isteyen Dinçer, “ÇKA’nın desteklerinden yararlanmak için esnafımızı kümelendirme modeline teşvik ediyoruz. Esnafımız daha önceleri KOSGEB desteğinden de yararlanamıyordu. KOSGEB desteklerinden esnafımızın da yararlanmasının yolunu açtık. Artık ÇKA’nın projelerinden de yararlanmak istiyoruz. Esnafımız büyümek, kredi ve desteğe ulaşmak, kent ve ülke ekonomisine katkı sunmak istiyor. Bizlerde onların önündeki engelleri kaldırma çalışmasındayız” diye konuştu.

ÇKA Genel Sekreteri Zekeriya Şarbak’ta Başkan Dinçer tarafından gerçekleştirilen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Kalkınma Ajanslarının sağlayacağı proje ve faaliyet destekleri ile ilgili usul ve esasların yönetmelik ile belirli olduğuna vurgu yaparak, esnaf sanatkar ve küçük işletmelerin bu usul içerisinde yer almadığını ifade etti. Şarbak, Başkan Dinçer tarafından belirtildiği gibi kümeleşme modeli olduğunda aranılan özeliklere sahip olunması halinde gerekli katkıyı sunabileceklerini sözlerine ekledi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.