" />
Öne Çıkanlar Aile Boyu Hırsızlık Mersin İdmanyurdu: 2 - TKİ Tavşanlı Linyitspor: 0 Bremen Mızıkacıları Mersinde Tarsus Belediyesinin Bütçesi 216 Milyon 873 Bin TL mersin siyaset

Enflasyonda '+1 Puan Kur Artışı' ÖnerisiAkdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Bozbey, "Yüksek faiz ve bastırılmış kur politikası enflasyonu tek haneye indirdi ama işsizliği artırdığı gibi fabrikaların da kapanmasına neden oldu. Dışa bağımlı üretimle ihracat çok süremez dünyada ithal hammadde ile üretim yapan konfeksiyon sektörleri son yedi yıl içinde çöktü. Adana bölgesinde son sekiz yılda 10 büyük konfeksiyon işletmesi kapandı, sekiz bin kişi işsiz kaldı” dedi.

Enflasyonda '+1 Puan Kur Artışı' Önerisi
Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Bozbey, enflasyon kışkırtılmadan her ay, aylık enflasyon +1 puan kur artışı politikası uygulanması halinde yerli üretimin artacağını, enflasyona karşı kaybedilen gücün de yeniden kazanılabileceğini söyledi.
Yaklaşık 35 yıl önce başlayan ve Türkiye'yi kendi deyimiyle adeta kemiren enflasyona karşı son 9 yıldan bu yana yüksek faiz ve bastırılmış kur politikaları uygulandığını anlatan Bozbey, söz konusu politikaların oldukça başarılı olduğunu ve buna bağlı olarak da enflasyonun tek haneli rakamlara indirildiğini belirtti. Yaşanan bu gelişmeyle birlikte Türkiye'nin gelişmiş dünya ekonomileri seviyesine çok yaklaştığını dile getiren Bozbey, alınan tedbir ve uygulanan politikaların sorunu çözmesine karşın diğer alanları da olumsuz etkilediğini vurguladı.

ADANA'DA SON SEKİZ YILDA 10 BÜYÜK KONFEKSİYON İŞLETMESİ KAPANDI
Tarık Bozbey, işsizliğin arttığını belirterek "fabrikalar kapanmış, yenileme ve araştırma fırsatı karsızlıktan imkansız hale gelmiştir. 80 yıldır gıpta edilen bereketli tarımcı ve sanayileşmiş Adana bölgesi Türkiye'nin artık işsizlikte birincisi olmuştur" dedi.
Pamuk üretiminin Çukurova'da 400 bin tondan 100 bin tona, polyester üretiminin 300 bin tondan 100 tona indiğini anlatan Bozbey, şöyle konuştu: "Düşük kur ve uzun vadeli dış alım sayesinde Amerikan ve Yunan üretimi pamuk, en çok tüketilen hammaddemiz olmuştur. Bastırılmış düşük kur ile ithalata öncelik veren konfeksiyon sanayimiz, ülke ve bölge fabrikaları kapandığı için hammaddesini ithal etmektedir. Yenilenemeyen fabrikaların teknik ömrü yedi yıldır, o da nihayetine ermiştir. Adana bölgesinde son 8 yılda 10 büyük konfeksiyon işletmesi kapanmış ve yaklaşık 8 bin kişi işsiz kaldı."

İTHAL MADDEYLE ÜRETİM YAPAN KONFEKSİYON SEKTÖRÜ ÇÖKTÜ
Konfeksiyonun, en vasıfsız elemanı dahi en az yatırımla yine en kısa sürede iş gücüne ve ihracata bağlayan bir sektör olduğunu anlatan Bozbey, tekstil sanayinin 7 milyar dolarlık ihracata karşılık, 7 miyar dolarlık ithalat yaptığına işaret etti. Otomotiv sanayide üretilen her bir otomobilin yarısının ithal parçalarla yapıldığı bilgisini de veren Bozbey, 24 milyar dolar ihracatı olan otomotiv sanayinin 23 milyar dolarlık bir ihracatı bulunduğunu söyledi. Olmayan ve bulunamayan bir ara malının ithal edilmesinin doğru bir yaklaşım olmasına karşın dampingli, haksız destekli malları hiçbir ülkenin kabul etmediğini ifade eden Bozbey, şunları söyledi: "Bizdeki misafirperverlik ise çok fazla. Dışa bağımlı üretim ile ihracat çok süremez. Dünyada ithal hammadde ile üretim yapan konfeksiyon sektörleri, son yedi yıl içinde adeta çöktü."

HER AY AYLIK ENFLASYON +1 PUAN KUR ARTIŞI UYGULANMALI
Son sekiz yılda enflasyon toplamının yüzde 100 civarında olduğunu belirten Bozbey, 2003 yılında asgari ücret maliyeti 250 TL iken bu rakamın 2010 yılında 800 TL'ye, benzinin bin 680 TL'den 3 bin 500 TL'ye yükselirken, doların ise bin 700 TL'den bin 500 TL'ye düştüğünü hatırlattı. Geride bıraktığımız Ağustos ayında ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 59 olarak açıklandığını vurgulayan Bozbey, gelecek kış aylarında bu oranın daha da düşeceğini ve cari açığın turizm gelirleri de azalacağı için daha da büyüyeceğini öne sürdü.
ABD Başkanı Barack Obama'nın işsizlikle mücadele ve ihracatı artırmak için 200 milyon doları sanayiye destek vereceğini ve ihracatı düşük kurla destekleme kararını tüm dünyaya açıklarken, Çin'in büyümesini yüzde 50 düşük kur politikasına borçlu olduğunu kaydeden Bozbey, kendilerine göre TL'nin de en az yüzde 60 aşırı değerli olduğunu iddia etti. Bozbey, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Enflasyonu kışkırtmadan her ay, aylık enflasyon +1 puan kur artışı politikası uygulanmalıdır. Bu sayede yerli üretim artacak, enflasyona karşı kaybedilen güç kısmen geri gelecektir."
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.