" />
Öne Çıkanlar mersin haber AK Partide Bayram Coşkusu Ticari Taksinin Çarptığı 2 Kişi Öldü MERSİN bakılçılık

Euro - Dolar Paritesindeki Gelişmeler Türk Ekonomisini ZorluyorAKİB Koordinatör Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, "Euro/Dolar paritesindeki gelişmeler, ağırlıklı olarak dolarla ithalat yapıp euro ile ihracat yapan Türk ekonomisini zorluyor. Beklentimiz; ihracatımızın büyük bir bölümünü gerçekleştirmiş olduğumuz AB'nin kendi içindeki krizi atlatıp Türkiye'nin rahat nefes almasıdır" dedi.

Euro - Dolar Paritesindeki Gelişmeler Türk Ekonomisini Zorluyor
Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, 'Euro/Dolar Paritesi'ndeki gelişmelerin ağırlıklı olarak dolarla ithalat yapıp euro ile ihracat yapan Türk ekonomisini zora soktuğunu söyledi. Yamanyılmaz, gelecek dönemde söz konusu paritenin Türkiye'nin aleyhine gelişeceğinin muhtemel olması nedeniyle de ne gibi tedbirlerin alınacağının da gündeme getirilmesi uyarısında bulundu.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılına denk gelen 2023 yılı için konulan 500 milyar dolarlık ihracat hedefine emin adımlarla ilerlendiğini anlatan Yamanyılmaz, söz konusu ilerlemenin dünya ölçeğinde yaşanan ve Türkiye'yi de etkileyen ekonomik krize rağmen devam ettiğini söyledi. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye ihracatında da düşüş yaşandığını ancak 2009 yılında 100 milyar dolarlık psikolojik sınırın üzerinde kalmayı başardıklarını kaydeden Yamanyılmaz, bunun yanında 'Kredi Derecelendirme Kuruluşları'nın ardı ardına Türkiye'nin kredi notunu artırdıklarına da tanıklık ettiklerini dile getirdi. Diğer önemli gelişmenin istihdam alanında yaşandığını anlatan Ali Can Yamanyılmaz, şunları söyledi: "2010 yılı Şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre istihdamda elde edilen 1.5 milyon kişilik artış, diğer ülkelerle kıyaslandığında ekonomideki toparlanmanın daha net görülmesini sağladı. Bu noktada kronikleşen işsizlik sorununa yönelik Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Sayın Mehmet Büyükekşi'nin yıl sonuna kadar 250 bin kişinin ihracatçı firmalar tarafından istihdam edileceğini öngören demecine katılıyoruz ve bu konuda üzerimize düşen her şeyi yapmaya da hazırız."

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE EURO-DOLAR PARİTESİ ALEYHİMİZE OLACAK"
Yamanyılmaz, ihracatçılar olarak bir yandan ihracatı diğer yandan da istihdamı artırabilme adına uluslararası rekabete karşı tek başına mücadele etmelerinin mümkün olmadığını söyledi. Yamanyılmaz, bu nedenle de özellikle enerji, istihdam ve hammadde maliyetleri, teşvik sistemi, döviz kuru, enflasyon, faiz oranları, dış politika, ekonomik ve siyasi istikrar gibi kronikleşen sorunların çözümüne yönelik atılacak adımlara ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. Tüm bu sorunların çözümünün ihracatçıların çabasından ziyade planlı ve güçlü bir devlet planlaması gerektirdiğine dikkat çeken Yamanyılmaz, bu noktada da çözüm yolunda atılacak her adıma ihracatçılar olarak gereken desteği vereceklerini açıkladı.
Değerli TL nedeniyle ara malı ithalatına mahkum olunduğunu, ihracatçılar olarak söz konusu sorunla boğuşurken diğer yandan da parite sorunuyla karşı karşıya kaldıklarını anlatan Yamanyılmaz, 'Euro/Dolar Paritesi'ndeki gelişmelerin ağırlıklı olarak dolarla ithalat yapılıp euro ile ihracat yapan Türk ekonomisini zorladığını savundu. Bu noktada 2009 yılı ihracatının önemli bir bölümünün gerçekleştirildiği Avrupa Birliği'ndeki (AB) gelişmeleri de yakından takip ettiklerini belirten Yamanyılmaz, buradaki beklentilerinin de AB'nin kendi içindeki krizi çabuk atlatması ve Türkiye olarak rahat bir nefes alabilmeleri olduğunu ifade etti. Yamanyılmaz, "Ancak, her halükarda gelecek dönemde 'Euro/Dolar Paritesi'nin aleyhimize gelişeceğinin muhtemel olması nedeniyle şimdiden ne gibi tedbirler alabileceğimizi gündeme almalıyız" diye konuştu.

TÜRKİYE'DE BİR DENİZ VE AVCILIK BAKANLIĞI KURULMASI ŞART
Aynı zamanda başkanı bulunduğu; Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri bünyesinde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak açıklamalarda da bulunan Ali Can Yamanyılmaz, öncelikle Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın ilgili birimlerinin tüm iyi niyetli çabalarına rağmen yoğunluk nedeniyle sektöre yeterince odaklanılmadığı eleştirisinde bulundu.
Yamanyılmaz, bu noktada da 3 tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye'de bir Deniz ve Avcılık Bakanlığı'nın kurulmasının faydalı olacağı düşüncesini taşıdıklarını dile getirerek, kültür balıkçılığının da devlet tarafından teşvik edilmesinin yanında açık deniz balıkçılığına ağırlık verilmesi, hayvancılık sektörünün güçlendirilmesi için politika üretilmesi gerektiğini de önerilerine ekledi.
AKİB bünyesinde bugün 8 ayrı birlik bulunduğunu hatırlatan Yamanyılmaz, bununla birlikte 2010 yılı Mayıs ayında söz konusu birliklerce gerçekleştirilen ihracatın bir önceki 2009 yılının aynı dönemine göre yüzde 88'lik artış gösterdiğini, bunun yanında AKİB'in Türkiye geneli ihracatı içindeki payının da yüzde 5.3'ten yüzde 8'e yükseldiği bilgisini verdi. Yamanyılmaz, bu artışın verdiği güçle AKİB'in 2023 yılı için koyduğu 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmada önemli oranda katkı sağlayacağını belirterek 'Yeni İhracat Stratejisi' doğrultusunda ihracat camiası olarak hep birlikte hedefimizin üzerine bile çıkacağımıza inanıyorum" dedi.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.