" />
Öne Çıkanlar Boğaziçi Zatürree Sizden Korksun! Muhsin Ertuğrul Samos Adası Mersin Üç Güzeller İçin Müzik Arıyor

İhracatçı Değerli TL'den RahatsızAkdeniz Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Bülent Aymen, "Değerli TL, sadece ihracatçının değil tüm ülkenin sorunudur. Aşırı değerli TL, ülkemizi ithalat cennetine dönüştürüyor, üretimi bitiriyor istihdamı azaltırken dış ticaret açığını büyütüyor" dedi.

İhracatçı Değerli TL'den Rahatsız
Akdeniz Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Bülent Aymen, değerli TL'nin sadece ihracatçıların değil tüm ülkenin sorunu olduğunu söyledi.
Aymen, yaptığı yazılı açıklamada, TUİK tarafından haziran ayında açıklanan 2010 yılı ilk çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarının detaylarında gizli olan dış talebin büyümeye olan katkısının azaldığına ilişkin verilerin gelecek adına ihracatçı için alarm zillerinin çaldığının ilk işareti olduğunu belirtti. Nitekim temmuz ayında açıklanan ihracat verilerinin bu işareti doğrular nitelikte olduğunu anlatan Aymen, şöyle konuştu: "Her ne kadar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artış yaşansa da bu performans
maalesef gelecek aylar adına kaygılarımızı artırmaktadır."
İhracatçılar olarak uzun zamandır döviz kurunun olumsuz etkisi konusunda kamuoyunu uyarmaya çalışmalarına rağmen konuya gereken hassasiyetin gösterilmediğini ifade eden Aymen, şunları söyledi: "Son bir hafta içinde Merkez Bankası'nın önce yabancı para karşılık oranlarını yarım puan yükselterek piyasadan yaklaşık 720 milyon dolar likidite çekmesini ve ayrıca günlük döviz alım miktarını artırmasını olumlu bulmakla birlikte, özellikle yatırıma dönüşmeyen sıcak para girişinin kontrol alınması noktasında daha yapısal ve kalıcı adım atılmasının daha sağlıklı olacağı kanaatindeyiz."

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nce dile getirilen Kur İstikrar Fonu ya da son günlerde kamuoyunda sıkça telaffuz edilmeye başlanan 'Tobin Vergisi' gibi uygulamaların, ihracatçının kur sorununun çözümünde daha kalıcı katkılar sağlayacağını savunan Aymen, "Aşırı değerli TL'nin sadece ihracatçıların değil, aslında her Türk vatandaşının sorunu olduğunun bir an önce bilincine varılmalı ve buna göre hareket edilmelidir. Çünkü aşırı değerli TL nedeniyle sadece ihracatçıların rekabet gücü azalmıyor aynı zamanda ülkemiz ithalat cenneti haline dönüşmektedir. Gittikçe artan ara malı ithalatı, yerli üretimi bitirerek istihdamı azaltırken aynı zamanda dış ticaret açığımızı da büyütmektedir. Bu bakımdan alınacak önlemler, ihracatçılar için değil ülkemiz için gereklidir" diye konuştu.
Değerli TL'nin rekabet gücü üzerindeki olumsuz etkisine rağmen ihracatın temmuz ayında da geçen yılın aynı dönemine göre yükselmeye devam ettiğini vurgulayan Aymen, sözlerine şöyle devam etti: "Ancak maalesef bu yükseliş geçmiş aylarda yorumlamaya alışık olduğumuz çift haneli yükselişin aksine tek hanede kaldı. Temmuz ayında ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre sadece yüzde altı arttı. Artış ocak temmuz döneminde ise yüzde 13 olarak gerçekleşti."
Akdeniz Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birlikleri'nde ise, sektör ihracatının haziran ayında olduğu gibi temmuz ayında da yüksek artışını sürdürdüğünü dile getiren Aymen, şunları söyledi: "Haziran ayındaki yüzde 52'lik artıştan sonra temmuz ayında sektör ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artış gösterdi. Birliğimizin ocak-temmuz arasındaki ihracat artışı ise yüzde 10 oldu. AKİB'den gerçekleşen sektör ihracatımızın ocak temmuz dönemi ihracat detaylarına baktığımızda; tali ürünler ihracatında yüzde 76, kağıt karton ürünleri ihracatında yüzde 37, ahşap mamulleri ihracatında yüzde 22 artış yaşandı. Sadece mobilya sektörü ihracatında yüzde 1'lik düşüş olduğunu görüyoruz. Haziran ve temmuz aylarında yakaladığımız yüzde 50'lik ihracat artışlarını, ilerleyen aylarda da devam ettirerek Birlik olarak 2010 yılını iyi bir ihracat rakamı ile tamamlayacağımız kanaatindeyim."
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.