" />
Öne Çıkanlar Yalanın Fotoğraflı Belgesi şimdiye kadar rekor başvu Satranç Milli Takım Antrenörü Öğrencileriyle Yarıştı Bozyazıda Kaymakamlık Tarafından Bayramlaşma Programı Düzenlendi faik

İş Dünyası Devleti Yanında Görmek İstiyorMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, "İş dünyası olarak sadece bardağın dolu tarafını gören iyimser hayalciler olmadığımız gibi, sadece bardağın boş tarafını gören karamsar ve umutsuz insanlar da değiliz. Biz devletten para pul istemiyoruz. Biz içeride ve dışarıda devletimizi yanımızda görmek ve ondan güç almak istiyoruz" dedi.

İş Dünyası Devleti Yanında Görmek İstiyor
MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, "İş dünyası olarak sadece bardağın dolu tarafını gören iyimser hayalciler olmadığımız gibi, sadece bardağın boş tarafını gören karamsar ve umutsuz insanlar da değiliz. İş dünyasında hayalciliğe yer yoktur. Hedefi olmayan gemiye de hiçbir rüzgar fayda getirmez. 2023 yılında dünyanın en büyük ilk 100 ekonomisinden biri olma hedefini taşıyoruz. Biz devletten para pul istemiyoruz. Biz içeride ve dışarıda devletimizi yanımızda görmek ve ondan güç almak istiyoruz" dedi.
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, iş dünyası olarak sadece bardağın dolu tarafını gören iyimser hayalciler olmadıkları gibi, sadece boş tarafını gören karamsar ve umutsuz insanlar da olmadıklarını söyledi. Aşut, içeride ve dışarıda devleti yanlarında görmek ve ondan güç almak istediklerini dile getirdi.
Türkiye'de köklü bir girişimcilik kültürü olduğunun söylenemeyeceğini kaydeden Aşut, 1980'li yıllara kadar İstanbul, İzmir ve Adana dışında doğru düzgün bir üretimin yanı sıra girişimcilik ruhundan da bahsedilmesinin pek de mümkün olmadığını, her şeyin devletten beklendiğini hatırlattı. Tüm bu olumsuzluklar göz önüne alındığında Türk girişimciliğinin bugün geldiği noktanınsa takdire şayan olduğunu savunan Aşut, sorun ve eksikliklerin olduğunu ancak iş dünyası olarak sadece bardağın dolu tarafını gören iyimser hayalciler olmadıkları gibi, bardağın boş tarafını gören karamsar ve umutsuz insanlar da olmadıklarını vurguladı.
İş dünyası olarak güçlü yanlarının yanı sıra zayıf yönlerini de bilen, gerçekçi bir anlamda da realist insanlar olduklarını dile getiren Aşut, "İş dünyasında hayalciliğe yer yoktur. Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgarın fayda getirmeyeceğini de çok iyi biliyoruz. 13 yıl sonra Cumhuriyet'imiz 100 yaşına girecek. Türk iş dünyası olarak bir hedefimiz var: Dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri olmak. Ar-Ge'ye ve inovasyona dayalı yani yenilikçi ve rekabetçi bir ekonomik model oluşturmak, en az 3 sektörde dünya lideri olmak, 500 milyar dolarlık ihracat yapmak ve dünya markaları üretmek" dedi.

Muhtaç oldukları kudret, birikim, enerji ve niyetin kendilerinde olduğunu, bu noktada devletten para pul da istemediklerini kaydeden Şerafettin Aşut, iş dünyası olarak beklentilerinin içeride ve dışarıda devleti yanlarında görmek ve bundan güç almak olduğunu söyledi. Aşut, "Bizim ülke olarak petrolümüz, doğalgazımız yok. Çin gibi abartılı bir insan kaynağımız da yok. Ama bizim kentini ve ülkesini zenginleştirmek isteyen, iş ve aş verdikçe mutlu olan, vergisini veren, ülkemizin gururu girişimcilerimiz var. Bizim zenginliğimiz insanımızdır" diye konuştu.
Aşut, açıklamasını da şöyle sürdürdü: "Sadece kendi zenginlikleri için değil, Mersin'in ve Türkiye'nin zenginliği için çalışan, kuzeyin buzullarından Afrika'nın çöllerine, savaş bölgelerinde kurşunların arasından ulaşımın yapılmadığı ücra bölgelere kadar cesaretle giden, iş yapan, iş ve aş veren, ödediği vergiyle ülkesine en büyük hizmeti yapan firmalarımızı işçisinden patronuna kadar kutluyorum."
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.