" />
Öne Çıkanlar MEZİTLİ BELEDİYESİ mersin kültür sanat Muhtarlardan Kaynaşma Yemeği Volkan Konaktan Muhteşem Konser basri güzeloğlu

İşsizliğe Karşı 'Sigorta Primi' ÇözümüTESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Türkiye'de mevcut işletmelerin yüzde 98'ini KOBİ'ler oluşturuyor. Kendi sigorta primini dahi yatıramayan esnaf, yanında çalıştırdığı insanın sigortasını nasıl yatırsın? Hal böyle olunca da esnaf yanında yakınlarını çalıştırıyor, bu da 'kaçak işçiliği' doğuruyor. Eğer Türkiye'de sigorta primleri ödenebilir bir sisteme oturtulursa, işsizlik de yüzde 30 oranında azalır" dedi.

İşsizliğe Karşı 'Sigorta Primi' Çözümü
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'de sigorta primlerinin ödenebilir bir sisteme oturması halinde işsizliğin yüzde 30 oranında azalacağını iddia etti.
Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Mersin'e gelen Palandöken, Mersin Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği'ni (MESOB) ziyaret ederek, burada gerçekleştirilen istişare toplantısına katıldı. Dünya ölçeğinde yaşanan ekonomik krizi, Türkiye'nin önemli ölçüde atlattığını, son açıklanan rakamların da bunu doğruladığına dikkat çeken Palandöken, buna rağmen esnaf ve sanatkarların söz konusu büyümeden hak ettiği payı alamadığını savundu. Esnafın, haksız rekabet ve kuralsızlık nedeniyle kendini yenileyemediğini ileri süren Palandöken, bunun yanında biriken prim ve vergi borçlarıyla ilgili uzun süredir talep edilen yeniden yapılandırmayla ilgili hazırlanan tasarının da önümüzdeki Ekim ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine getirileceğini hatırlattı.

"SİGORTA PRİMLERİ ÖDENEBİLİR HALE GELİRSE İŞSİZLİK YÜZDE 30 AZALIR"
Kredi imkanlarında önemli bir iyileştirme yapılmasına rağmen, borcu olan esnafın bu krediye ulaşmakta zorlandığını, bu nedenle de işini büyütemediğini söyleyen Palandöken, amaçlarının esnafı değişim ve dönüşüme zamanında ulaştırıp, ekonomik sıkıntıları ortadan kaldırmak olduğunu belirtti. Türkiye'deki mevcut işletmelerin yüzde 98'ini KOBİ'lerin oluşturduğuna işaret eden Palandöken, kendi sigorta primini dahi yatıramayan esnafın, bugünkü şartlarda yanında çalıştırmış olduğu insanın sigortasını yatırmasının mümkün olmadığını savundu. Bu nedenle de esnafın yanında aile bireylerini çalıştırmak zorunda kaldığını bunun 'kaçak işçiliği' de arttırdığının altını çizen Palandöken, sigorta primlerinin ödenebilir bir sisteme oturması halinde işsizliğin yüzde 30 oranında gerileceğini iddia etti.

"ESNAFIN VERGİ VE SİGORTA GİBİ BORÇLARI YENİDEN YAPILANDIRALACAK"
Yapılacak olan düzenlemelerle birlikte esnaf ve sanatkarların kamuya olan vergi, sigorta ve Bağ-Kur borçlarının yeniden yapılandırılacağını kaydeden Bendevi Palandöken, "Bu sorunların çözümüyle bireysel işletmelerin faaliyetleri artacak, hemen her işletme faaliyetlerini sürdürmek için bir ya da iki kişi istihdam edecek. Böylelikle hem işsizliğe fayda sağlayacak, hem de piyasa düzelecek. Ülkemizdeki çalışma hayatı düzelecek, Mersin'de sanayisinin güçlü, işsizliğin bitme noktasına geldiği bir kent olacak" dedi. Uzun süredir gündemde olan alışveriş merkezleri (AVM) ile ilgili olarak yaşanan sorun ve sıkıntılarla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Palandöken, esnaf ve sanatkarların bu konuda ciddi rahatsızlık duyduğunun altını çizdi.

"AVM AÇILMASIN DEMİYORUZ AMA BUNUN DA BİR KURALI OLMALI"
Palandöken, "AVM'ler dünyanın her yerinde açılıyor. Ancak Türkiye'de; Almanya'daki, İtalya'daki, İspanya'daki gibi değil. Hem iç sermayenin duayenleri, hem de gelişmiş ülkelerin büyük sermayeleri ülkemizdeki perakende sektörüne talip olmuş. Bu sektör 200 milyar dolarlık bir pazar. Hiç böyle bir kuralsızlık olur mu? Türkiye'de ya da dünyada marka olmuş devleriyle benim küçücük bakkalımı karşılaştıracaksın. Ondan sonra da; 'Sen iş yapacaksın' diyeceksin. Biz kimseye AVM'leri açmayın demiyoruz, böyle bir talebimiz de yok zaten" diye konuştu.
Palandöken, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Ancak bunun bir kuralını koyun. AVM'lerin gelişigüzel dağılmasıyla birlikte esnaf ve sanatkarlarımız büyük haksızlığa uğruyor. İstanbul'dan, İzmir'den, Fransa'dan ya da Hollanda'dan yönetilen mağazaların Mersin'e faydası yok. Mersin'in emeği alınteri, AVM'lerin getirdikleri ve ana para onların kendi ülkelerine transfer oluyor; Mersin'e ise sadece konteynırlara çöpleri kalıyor. 200 bin nüfusa göre dizayn edilen bir kentin 2 milyon nüfusu içinde barındırması, onların günü birlik sorunlarının çözümü ve yabancı sermayenin buradaki pastaya göz dikmesinin önüne geçeceğiz."

"KURALI OLMAYAN HER ŞEYİN SONU HÜSRANDIR"
Esnaf ve sanatkarların ayakta kalabilmesi, vatandaşın daha ekonomik ürünlere ulaşabilmesi için iç piyasanın canlanması gerektiğini vurgulayan Palandöken, alışveriş merkezlerinin ve perakende sektörünün yeniden düzenlenmesiyle ilgili çalışmalarda son noktaya gelindiğini açıklandı. Yeni açılacak olan işyerlerinin yeni dizayn ve işyeri fizibilitelerinin meslek odalarına danışıldıktan sonra söz konusu işyerinin açılacağı alanların belirleneceğini ifade eden Palandöken, bununla birlikte dileyenin istediği
yerde istediği işletmeyi açma döneminin de artık kapanacağını savundu. Fizibilitesi yapılmayan ve kuralı konulmayan her şeyin sonunun hüsran olduğunu hatırlatan Palandöken, Türkiye'de öncelikli olarak haksız rekabetin önüne geçilerek, kuralların konulacağı ve fizibilitesiz iş yapılmayacağını söyledi.

"YATIRIMCILAR NE MERSİN'E, NE DE ADANA'YA YATIRIM YAPMAZ"
MESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer ise, Türkiye'nin her ilinde yaşanan sorunun, bir nebzede de olsa Mersin'de de var olduğunu, bu nedenle de Mersin'in bir Türkiye olarak kabul edilmesi gerektiğini vurguladı. Dinçer, aşırı göç ve sayıları her geçen gün artan büyük alışveriş merkezleri nedeniyle kentin talihsiz bir dönemden geçtiğini dile getirerek, bunun yanında kentin genç bir nüfusa sahip olmasına karşın, söz konusu gençlerin herhangi bir mesleki eğitim almadığını, bunun da ciddi bir dezavantaj olduğunu ifade etti. Mersin'in teşvik alan iller arasındaki ikinci bölgede yer aldığını ve bunun da doğru olmadığını belirten Dinçer, "Teşvik sistemi bölgelere ayrılmadan öncede sıkıntı yaşadık, şimdi de yaşıyoruz. Komşu illerimiz üçüncü ya da dördüncü teşvik bölgesindeyken, yatırımcılar ne Mersin'e, ne Adana'ya gelip, yatırım yapar" dedi.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.