" />
Öne Çıkanlar Mersindeki Aşk Cinayetinin Zanlısı Adliyeye Çıkarıldı Kaza Kurşunu Öldürdü Mersin Büyükşehir Belediyesi: 76 - Anadolu Efes: 81 Hakan Kutlu mersin siyaset

İşsizlik Sorunu Eğitimle ÇözülecekErdemli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarı, "Kariyer ve eğitim merkezi' projemizle işsiz ve mesleki becerisi olmayanlara eğitim vererek istihdam edilmelerini sağlayacağız" dedi.

İşsizlik Sorunu Eğitimle Çözülecek
Mersin'in Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarı, ‘Sosyal Destek Programı (SODES)’ kapsamında odaları tarafından “ETSO Kariyer ve Eğitim Merkezi” adı altında bir proje hazırlandıklarını, projenin issizliğe çözüm olabileceğini söyledi.
2011 yılı itibariyle Mersin ilinin SODES uygulama alanına dahil edildiğini ve SODES kapsamında 2011 yılı içerisinde Mersin'in pilot bölge olarak kullanılmasına karar verildiğini belirten Sarı, kendilerinin de oda olarak “ETSO Kariyer ve Eğitim Merkezi” adı altında bir proje hazırladıklarını ve Mersin Valililiğine sunduklarını ifade etti.Hazırlanan proje ve amaçları ile ilgili olarak bilgiler aktaran Sarı, “Projemizin amacı; işsiz ve mesleki becerisi olmayan, İş-Kur veri tabanına kayıtlı,18 - 35 yaş arası, 10’u engelli erkek ve 10’unun da engelli kadın olacağı, toplamda ise 140 bireyin İş-Kur tarafından seçilerek, kurulacak olan mesleki eğitim merkezinde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı öğretmenler tarafından eğitilerek, işgücü piyasasında geçerliliği olan sertifika verilmesi ve istihdam edilmelerinin sağlanmasıdır. Hazırlanan proje kapsamında, etkili, nitelikli ve sürdürülebilir eğitim merkezinin açılması, nitelikli ve sertifikalı eğitimlerin verilmesi, bölgedeki işsizlerin istihdam edilmesi, dezavantajlı grubun sosyal hayata uyum sağlaması, genç ve kadınların kendilerini daha iyi ifade etmelerine katkı verilmesi hedeflenmektedir” dedi.
Odalarına kayıtlı 950 işletmenin bulunduğunu da hatırlatan Sarı, “Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası olarak meslek komiteleri ve üyeler ile yapılan toplantılarda ortaya çıkan sorunlardan biri, istihdam edilecek olan kişilerin mesleki bilgi yetersizliğidir. Bu proje kapsamına alınan eğitim konuları ve kursiyerler ilçedeki işletmelerin istihdam ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte olacaktır. Eğitim sonunda 35 kişi stajer olarak oda üyelerinin işyerlerinde 10 günlük uygulamalı staja tabi tutulacaktır. Böylelikle teknolojik yeniliklere uyumlu ve çağın bilgileri ile donatılmış bireyler olarak, iş bulma sürecinde daha az sorunla karşılaşacaktır” diye konuştu.
Projenin kabul edilmesi halinde kurulacak eğitim merkezi bünyesinde verilecek eğitimler ve yararlanıcı sayısına dair bilgiler de veren Sarı, “Bilgisayarlı muhasebe eğitimine 20 kişi, Bilgisayar çizim tasarım kursuna 20 kişi Bilgisayar sistem kurulum bakım onarım arıza giderme kursuna 20 kişi, Bilgisayar işletmenliği kursuna 40 kişi, Arıcılık kursuna 40 kişi olarak belirlenmiştir. Kursa katılanlara 15 TL günlük yevmiye ödenecektir. Eğitim merkezinde 40 kişilik 2 bilgisayar laboratuarı, 1 adet 20 kişilik arıcılık eğitim odası ve bir de proje ofisi yer alacaktır. Projede Mersin İş-Kur ve Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak çalışılacaktır” şeklinde konuştu.
Sarı konuşmasında şunları da kaydetti:
“Projenin 12 aylık toplam bütçesi 285 bin TL olup Devlet Planlama Teşkilatı tarafından Mersin Valiliğine aktarılan SODES kaynağından karşılanacaktır. Bu proje kapsamında modern bir eğitim merkezine kavuşulmuş olacak ve ilerleyen yıllarda da benzer konularda eğitimler verilecektir. Bu güne kadar İngilizce, Web Tasarım, İş Sağlığı ve Güvenliği, Dış Ticaret konularında üyelerine kurslar açan odamızın eğitimleri bu projeyle birlikte artarak devam edecektir. Üyelerimizden gelen her türlü eğitim talepleri değerlendirilecek ve istenilen eğitimler açılacaktır.”
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.