Öne Çıkanlar Mersin Büyükşehir Belediyesi Basketbolda Kızlı Erkekli Şans Arıyor trafik kazası 3. Bölge İçin 130 Firma Sırada Bekliyor siyaset yaralı köpek

Kamış İhracatçıları SıkıntılıMersin’de AKİB çatısı altında ilk kez bir aya gelen kamış ihracatçıları, sulak alan izinleri ile ilgili yapılan fiyat güncellemesinden sıkıntılı. İhracatçılar, yeni belirlenen fiyatların altından kalkamayacakları yük getirdiğini söylediler.

Kamış İhracatçıları Sıkıntılı
Mersin’de AKİB çatısı altında ilk kez bir aya gelen kamış ihracatçıları, sulak alan izinleri ile ilgili yapılan fiyat güncellemesinden sıkıntılı. İhracatçılar, yeni belirlenen fiyatların altından kalkamayacakları yük getirdiğini söylediler.
Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nden (AKİB) yapılan yazılı açıklamaya göre, kamış üretimi ve ihracatı yapan firma temsilcileri, 11 Mayıs 2012 tarihinde Akdeniz Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tarık Ciğer’in ev sahipliğinde Mersin’de ilk defa bir araya geldi.Kamış sektöründe yaşanılan sorunların dile getirildiği toplantıda, sorunların çözümü için yol haritası hazırlandı. Toplantıda konuşan Akdeniz Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Ciğer, ihracatta önlerine çıkan büyük engellerin yanında, ayağa batan ufak çakıl taşlarının da olduğunu belirtti. Bu konuda Zafer Çağlayan gibi bir bakanın olmasının en büyük şansları olduğunu ifade eden Ciğer, “Sayın Çağlayan, sektörün içinden olan, dertlerimizi ve sorunlarımızı dinleyen, hemen çözüme kavuşturan bir bakan. Bu sebeple sizin sorunlarınızı da kendisine iletip kısa zamanda çözüme ulaştırma çabasında olacağız” dedi.
Özellikle 7 bin kişiye istihdam sağladığı için bu sektörü çok önemsediğini belirten Ciğer, “Kamış ürünleri ihracatı, ağaç mamulleri ve orman ürünleri alt gruplarından biri olan tali ürünler kapsamında önemli bir yer tutuyor. Bu ülkeye 1 cent dahi ihracat geliri getiren, benim nazarımda çok kıymetlidir. Umuyorum, sektör sorunlarını aşarak çok daha iyi yerlere gelecektir” diye konuştu.
Sektörün sorunlarıyla ilgili genel bilgiler veren Hiss Kamış Sanayi Ticaret ve İhracat Ltd. Şti temsilcisi Ersin Dündar da kamış ihracatçılarının tüccar konumunda olduklarının altını çizdi. Sulak alanlarda, köylü müstahsillerin, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ilgili il müdürlüklerinden aldıkları ‘Saz Kesim İzin Belgesi’ ile kestikleri sazları bağ olarak serbest piyasa koşullarında ihracatçılara sattıklarını anlatan Dündar, ihracatçıların da bu bağları, aldıkları ‘Saz Nakil İzin Belgesi’ ile depolarına, yurtiçi ve yurtdışı müşterilerine ulaştırmak için taşıttırdıklarını kaydetti. Bu çerçevede yaşadıkları sıkıntıyı aktaran Dündar, sulak alan izinleri ile ilgili yapılan fiyat güncellemesinin ihracatçılara altından kalkamayacakları bir yük getirdiğine dikkat çekti. Dündar, “Oysaki kamış ihracatçısı, yaptığı ihracat dolayısıyla kamışa ekonomik değer kazandıran, bunun için yatırım yapıp risk alan, hiçbir devlet desteği ve süspansiyonu olmadan, kısıtlı ekonomik kaynaklarla yurt dışındaki rekabet ile mücadele eden, kamış alımından ihracatına kadar ağır vergi yüküne rağmen, kayıt dışına çıkmadan, çıkamadan kanuni çerçevede vergisini ödeyen, bünyelerinde SSK’lı işçi istihdam eden ve ülkemize döviz girdisi sağlayan ihracatçıdır” ifadelerini kullandı.
Sektörün yaşadığı tüm sorunları dinleyerek notlar alan Tarık Ciğer ise sorunların çözümü için Bakanlık nezdinde girişimde bulunacaklarını ifade etti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.