Öne Çıkanlar Mersindeki Aşk Cinayetinin Zanlısı Adliyeye Çıkarıldı Kaza Kurşunu Öldürdü Mersin Büyükşehir Belediyesi: 76 - Anadolu Efes: 81 Hakan Kutlu mersin siyaset

Kamu Çalışanları İnsanca Yaşayabileceği Ücret İstiyorKamu-Sen Mersin İl Temsilcisi Hüseyin Ateş, "Kamu çalışanlarının insanca yaşayabilecekleri ücreti almalarını istedi.

Kamu Çalışanları İnsanca Yaşayabileceği Ücret İstiyor
Kamu-Sen Mersin İl Temsilcisi Hüseyin Ateş, "Kamu çalışanlarının insanca yaşayabilecekleri ücreti almalarını, mali-sosyal ve özlük haklarının düzeltilmesi için, çalışanlarımıza 'tarım tazminatı veya risk tazminatı' adı altında bir tazminat verilmesini ve diğer bakanlıklarda görev yapanlarla aynı eşit ücreti almalarını talep ediyoruz" dedi.

Kamu-Sen Mersin İl Temsilcisi Hüseyin Ateş, 4 Haziran 2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 632 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bu tarih itibariyle görevde olan 4/B'li 4 bin 924 personele kadro verildiğini belirterek, bu kapsama alınmayan iki grubun bulunduğunu ve bu grupta yer alan personellerin mağdur edildiğini söyledi.4/B'li kamu çalışanlarıyla ilgili olarak Kamu-Sen Mersin İl Binası'nda açıklamalarda bulunan Ateş, "Yerleştirme işlemleri 4 Haziran'dan önce yapılmakla birlikte, görevlendirmeleri bu tarihten sonra yapılan, dolaysıyla gün farkıyla kadroyu kaçıran Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) sözleşmeli personeli ile belediye ve il özel idarelerdeki sözleşmeli personeller mağdur edilmiştir. Bu iki grubun mağduriyetinin mutlak surette çözülmesi gerekmektedir. Önceki düzenleme KHK ile yapıldığı için, bu düzenlemenin de KHK ile yapılması mümkündür" dedi.
Gün farkıyla kadroyu kaçıran personellerin hiçbir suçunun bulunmadığını savunan Ateş, şöyle konuştu:
"Bu iki gruptaki personelin yerleştirme işlemi 4 Haziran'dan önce yapılmış ama işlemlerin tekemmül ettirilmesi, 632 sayılı KHK'ya yetişmemiştir. Burada, bu personellerin hiçbir kusuru bulunmamaktadır. Dolaysıyla yeni bir KHK çıkarılacak, 'Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile yerleştirmesi 632 sayılı KHK'nın yürürlüğü girdiği tarih öncesinde yapılmış olan ancak görevlendirme işlemleri bu tarihe yetişmemiş olan personel de, 632 sayılı KHK'da yer alan hükümlerden yararlanır' şeklindeki maddeyle sorun çözülmelidir. Kısaca Meclisin açılmasını beklemeden KHK ile sorun çözülmeli, bayram müjdesi verilmelidir."Ortada bir yanlışın bulunduğunu ve bu yanlış üzerinde ısrar edilmemesi gerektiğinin altını çizen Ateş, "Bakanlık çalışanlarının bir başarısızlığı varise bunu sebebi çalışanların rutin işlere boğdurulup, mesleklerine tam olarak konsantre olamaması gerçeği vardır. Kamu hizmetlerinin doğru yürütülebilmesi için kamu çalışanlarına her türlü imkanı vermek kamu idaresinin ödevidir. Aksi takdirde, kamu çalışanlarına görev mahalli fiziki şartları sağlanmadığında onlardan tam verimle hizmet beklemek akla ve mantığa aykırıdır. Tarım teşkilatı çalışanlarını rutin hizmetlerden kurtarmadan, buna ilave olara ise onları her türlü sosyal imkânlardan uzak, bir nevi sürgüne tabi tutarak cebri çalıştırma koşullarına sürmek Bakanlık hizmetlerine hiç bir şey katmayacak, aksine çalışanların moral ve motivasyonunu yok ederek daha da olumsuz hale sokacaktır" şeklinde konuştu.
Sendika olarak, kamu çalışanlarının asli görevlerini yapmalarını istediklerini dile getiren Ateş, "Kamu çalışanlarının insanca yaşayabilecekleri ücreti almalarını, mali-sosyal ve özlük haklarının düzeltilmesi için, çalışanlarımıza 'Tarım Tazminatı veya Risk Tazminatı' adı altında bir tazminat verilmesini ve diğer Bakanlıklarda görev yapanlarla aynı eşit ücreti almalarını talep ediyoruz" dedi.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.