Öne Çıkanlar Mersin Lojistik Fuarı Açıldı LİCE dha Kaplumbağaların Denize Yolculuğu Mersin Büyükşehir Belediyesi

Mersin Firmaları İthalatı AzalttıMersin firmalarının ilk dört aydaki ithalatı yüzde 18 azaldı. İlk dört aydaki ihracatta da yüzde 3’lük azalma oldu.

Mersin Firmaları İthalatı Azalttı
banner123
Mersin firmalarının 2012’nin ilk 4 ayında gerçekleştirdikleri ithalat yüzde 18 azalarak milyon dolara gerilerken, aynı dönemde ihracatı da yüzde 3 oranında düşerek 448 milyon dolar olarak gerçekleşti.Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Aylık Göstergeler Nisan Bülteni yayınlandı. İHA muhabirinin söz konusu bültenden derlediği bilgilere göre, Mersin ve hinterlandında yılın ilk 4 ayında genel anlamda ithalatta düşüş yaşanırken, ihracatta ise artış kaydedildi. Bültende yer alan ve TÜİK tarafından açıklanan geçici verilere göre, yılın ilk dört ayında Mersin hinterlandı kapsamında gerçekleştirilen ihracat, önceki yıla göre yüzde 12 artarak yaklaşık 2,6 milyar dolara yükselirken, ithalat ise yüzde 2 azalarak yaklaşık 4,4 milyar dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 51’den yüzde 58’e çıkarken, dış ticaret hacmi ise geçen yıla göre yüzde 3 artarak 6,9 milyar dolara ulaştı. Söz konusu dönemde Türkiye’de gerçekleştirilen ihracatın yüzde 5’i, ithalatın ise yüzde 6’sı Mersin’den yapıldı.
MERSİN FİRMALARININ İTHALATI İLK 4 AYDA AZALDI
Mersin firmalarının hareketi incelendiğinde ise Mersin firmaları geçen yıla göre daha az ithalat yaparken, ihracatında aylar itibariyle yaşanan düşüş-çıkışlar dikkat çekti. 2012 yılı Ocak-Nisan döneminde Mersin firmaları tarafından gerçekleştirilen ihracat, 2011 yılına göre yüzde 3 azalarak yaklaşık 448 milyon dolara, ithalat ise yüzde 18 azalarak 358 milyon dolara geriledi. Yılın ilk dört ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 106’dan yüzde 125’e yükselirken; dış ticaret hacmi ise yüzde 10 azalarak yaklaşık 806 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde Mersin hinterlandı kapsamında gerçekleştirilen ihracatın yüzde 18’i, ithalatın ise yüzde 8’i Mersin firmaları tarafından yapıldı.
Öte yandan, Mersin firmalarının gerçekleştirdiği Nisan ayı ihracatı, bir önceki Mart ayı ile karşılaştırıldığında, ihracatta belirgin bir düşüş, ithalatta ise belirgin artış olması dikkat çekti. Nisan ayında Mersin firmalarının gerçekleştirdiği ihracat Mart ayına göre yüzde 21 azalırken, ithalatı yüzde 18’lik artış kaydetti. 2012 yılı Nisan ayında Mersin firmaları ihracatı, 2011 yılı aynı ayına göre ise yüzde 3 artarak yaklaşık 93 milyon dolara çıkarken, ithalatı yüzde 27 azalarak yaklaşık 101 milyon dolara geriledi. Nisan ayında dış ticaretteki gelişmeler, geçen yılın Nisan ayı ile karşılaştırıldığında; ihracat içerisinde önemli ağırlığa sahip olan gıda ürünleri ve içecek, ana metal sanayi, tarım ve hayvancılık sektörleri ihracattaki artışta etkili olurken; ithalat içerisinde önemli paya sahip olan tarım ve hayvancılık, kimyasal madde ve ürünler ile kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri ve nükleer yakıtlar sektörlerindeki azalış ise ithalatın aşağı yönlü hareketinde belirleyici oldu.
MERSİN’İN ASYA VE AFRİKA’YA İHRACATI ARTTI
Mersin firmalarının ülke gruplarına göre ihracatı incelendiğinde, 2012 Nisan ayında Avrupa ve Amerika ülkeleri ihracatı geçen yılın Nisan ayına göre azalırken, Afrika ve Asya ülkelerinde artış olduğu gözlendi. Asya ülkeleri içerisinde Irak, İsrail ve Ürdün; Afrika ülkelerinde Libya, Sudan ve Cibuti ülkeleri, ihracattaki yukarı yönlü hareketlenmelerde etkili oldu. Avrupa ve Amerika’ya yapılan ihracattaki gerilemede ise ABD, Fransa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Ukrayna ve Brezilya ihracatındaki gerilemenin payı oldu.
İthalattaki gelişmeler ülke gruplarına göre değerlendirildiğinde de 2012 Nisan ayında Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika ülkeleri ithalatında geçen yılın aynı ayına göre azalış olduğu gözlendi. Söz konusu ülke gruplarındaki azalışlarda Yunanistan, İsveç, Almanya, Kanada, ABD, Brezilya, Kazakistan, Güney Kore, İsrail, Mısır ve Nijerya ülkeleri ithalatındaki gerileme belirleyici oldu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124