Öne Çıkanlar Cumhurbaşkanı İştar Yeni Bir Şube Açıyor Hemşeri Dernekleri Buluşması Etkinliğine Katıldı MDOB Mevlananın Çağrısı Balesini Yeniden Sahneleyecek SODES Kapsamında Tarsusta 11 Projeye 671 Bin 700 TL Destek

Mersin Firmalarının İhracatı Ocak’ta Yüzde 22 AzaldıMersin hinterlandında dış ticaret hacmi 1,6 milyar dolara yükseldi. Dış ticaret hacmindeki artışın kaynağı ithalat.

Mersin Firmalarının İhracatı Ocak’ta Yüzde 22 Azaldı
Mersin firmalarının 2012 yılının ilk ayında gerçekleştirdikleri ihracat, Aralık ayına göre yüzde 22 azalarak, 124 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde ithalat ise yüzde 36’lık artışla 158 milyon dolara yükseldi.Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Aylık Göstergeler Ocak 2012 Bülteni yayınlandı. İHA muhabirinin bültenden derlediği bilgilere göre, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan geçici verilerde, yılın ilk ayında Mersin hinterlandı kapsamında gerçekleştirilen ihracat, önceki yıla göre aylık bazda yüzde 4 artarak 584 milyon dolara, ithalat ise yüzde 24 artarak 1 milyar dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 66’dan yüzde 55’e gerilerken, dış ticaret hacmi ise geçen yıla göre yüzde 16 artarak 1,6 milyar dolara ulaştı. Söz konusu dönemde Türkiye’de gerçekleştirilen ihracat ve ithalatın yüzde 6’sı Mersin hinterlandından yapıldı.
2012 yılı Ocak ayında Mersin firmaları tarafından gerçekleştirilen ihracat ve ithalat rakamları incelendiğinde ise Mersin firmalarının ihracatı, 2011 yılının aynı ayına göre yüzde 3 azalarak 124 milyon dolar olurken, ithalat yüzde 68 artarak 158 milyon dolara yükseldi. İhracattaki azalışta tarım ve hayvancılık alt sektörü etkili olurken; ithalattaki artışta imalat sanayi sektörü içerisinde yer alan kimyasal madde ve ürünler alt sektörlerindeki artış etkili oldu. Yılın ilk ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 136’dan yüzde 78’e gerilerken; dış ticaret hacmi ise yüzde 27 artarak yaklaşık 282 milyon dolara ulaştı. Söz konusu dönemde Mersin hinterlandı kapsamında gerçekleştirilen ihracatın yüzde 21’i, ithalatın ise yüzde 15’i Mersin firmaları tarafından yapıldı.
Mersin firmalarının gerçekleştirmiş olduğu dış ticaretteki gelişmeler aylık olarak değerlendirildiğinde de yılın ilk ayında ihracatta bir önceki aya göre yüzde 22 azalış, ithalatta ise yüzde 36’lık artış olduğu görüldü. Öte yandan, geçen yılın Ocak ayındaki ihracat artışı, 2012 yılında yerini azalışa bırakırken, ithalat artış hızı ise yükseldi.
Dış ticaretteki gelişmeler ülke grupları itibariyle incelendiğinde; yılın ilk ayında ithalattaki artışta Avrupa ve Afrika ülkelerinin, ihracattaki azalışta ise Avrupa ve Asya ülkelerinin etkili olduğu görüldü. Ülke grupları itibariyle dış ticaretteki gelişmeler aylık olarak incelendiğinde de Avrupa ve Afrika ülkelerinde 2011 yılı Eylül-Aralık dönemindeki artış eğiliminin, 2012 yılı Ocak ayında Afrika ülkelerinde devam ettiği, Avrupa ülkelerinde ise yerini azalışa bıraktığı; Amerika ülkelerinde Aralık ayındaki artışın yılın ilk ayında yerini azalışa bıraktığı, Asya ülkelerinde Aralık ayındaki artışın

ardından yılın ilk ayında önemli bir değişim olmadığı gözlendi. Avrupa ve Amerika ülkelerinde 2011 yılı Aralık ayındaki azalışın, 2012 yılı Ocak ayında yerini artışa bıraktığı, Afrika ülkelerinde Kasım ve Aralık aylarındaki artışın, Ocak ayında hızını yükselttiği, Asya ülkelerinde ise 2011 yılının son ayındaki artışın, 2012 yılı ilk ayında yerini azalışa bıraktığı görüldü.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.