Öne Çıkanlar seçim serdal kuyucuoğlu Çamlıyayla sandık silahlı kavga

Mersin Serbest Bölgesinde Yüzler GülüyorMersin Serbest Bölgesinde 2010 yılı Nisan-Haziran döneminde düşüş gösteren ticaret hacminin Temmuz ayında sanayi sektörünün de etkisiyle yüzde 5'lik artış gösterdiği açıklandı.

Mersin Serbest Bölgesinde Yüzler Gülüyor
Türkiye'nin ilk serbest bölgesi olarak öne çıkan Mersin Serbest Bölgesi'nde, 2010 yılının Nisan-Haziran döneminde düşüş eğilimi gösteren ticaret hacminin, Temmuz ayı sonu itibariyle sanayi sektörünün de etkisiyle yüzde 5'lik artış gösterdiği bildirildi. Bölgede, 2010 yılının ilk 7 ayındaki artışın da bir önceki yıla göre yüzde 19 olduğu belirtildi.
Mersin Serbest Bölge Müdürlüğü'nden edinilen bilgilere göre; 2010 yılının Temmuz ayı sonu itibariyle Mersin Serbest Bölgesi'nde 316'sı yerli, 33'ü yabancı ve 53'ü yerli yabancı ortaklığı olmak üzere toplam 402 firmanın faaliyet gösterdiğine dikkat çekildi. Firma sayısının, önceki yılın Temmuz ayına göre yüzde 0.2 oranında arttığı ifade edilirken, bölgedeki yatırım harcamalarının dağılımına bakıldığında yüzde 93'ünün Türkiye'den bölgeye, yüzde 7'sinin yurt dışından bölgeye yapıldığı bilgisi verildi.

Serbest bölgedeki ticaret hacmindeki gelişmeler aylık bazda ele alındığında ise Nisan-Haziran döneminde ticaret hacmindeki düşüş eğiliminin, Temmuz ayında sanayi sektörünün etkisiyle yerini artışa bıraktığı ve bir önceki aya göre de yüzde 5 oranında arttığı anlatıldı. Söz konusu gelişmede sanayi sektöründe yer alan gıda sanayi ürünleri ile dokumacılık mamullerinin alt sektörlerindeki artışın etkili olduğu vurgulandı. 2010 yılı Temmuz ayında bölgedeki ticaret hacmi geçen yıla göre aylık bazda yüzde 17 artarak 186 milyon dolara yükselirken; 2010 yılının Ocak-Temmuz döneminde ise bölgedeki ticaret hacminin yüzde 19'luk artışla 1.2 milyar dolar seviyesine ulaştığının altı çizildi.
Bölgedeki ticaret hacmindeki gerçekleşmeler sektörel olarak değerlendirilip bir önceki 2009 yılının aynı dönemiyle karşılaştırıldığında da; sanayi sektörünün toplam ticaret hacmi içerisindeki payının azalarak tarım sektörüne kaydığı yorumu yapıldı. 2010 yılının ilk 7 aylık döneminde ticaret hacminin yüzde 68'lik bir bölümünü oluşturan sanayi sektörünün işlem hacminin geçen yıla göre yüzde 12 oranında arttığı belirtildi. Bu gelişmede sanayi sektörü içerisinde önemli bir paya sahip olan kimya sanayi ile dokumacılık mamullerindeki artışın etkili olduğu dile getirildi.
Ticaret hacminin yüzde 31'ini oluşturan tarım sektörünün işlem hacmi ise, önceki yıla göre yüzde 40 oranında artış gösterirken bunda özellikle meyveler ve sanayi bitkileri alt sektörlerinin etkili olduğu ifade edildi. Bölgedeki ticaretin ülkeler bazında dağılımı incelendiğindeyse; ticaret hacmi içerisinde önemli ağırlığa sahip olan Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin ticaret hacmindeki azalışın yerini artışa bıraktığı, İslam ülkelerinin de ticaret hacmindeki artışın yerini azalışa bıraktığı belirtildi.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.