Öne Çıkanlar Cumhurbaşkanı İştar Yeni Bir Şube Açıyor Hemşeri Dernekleri Buluşması Etkinliğine Katıldı MDOB Mevlananın Çağrısı Balesini Yeniden Sahneleyecek SODES Kapsamında Tarsusta 11 Projeye 671 Bin 700 TL Destek

Mersin Teknoparkı Bilimsel Merkez Konumuna TaşınacakMersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, teknoparkların bilimsel üretime öncülük yapan merkezler olduğunu belirterek, Mersin Teknopark’ının daha fazla üretim ve bilimsel yeniliğin oluştuğu bilimsel merkez konumuna taşınmasının amaçlandığını söyledi.

Mersin Teknoparkı Bilimsel Merkez Konumuna Taşınacak
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, teknoparkların bilimsel üretime öncülük yapan merkezler olduğunu belirterek, Mersin Teknopark’ının daha fazla üretim ve bilimsel yeniliğin oluştuğu bilimsel merkez konumuna taşınmasının amaçlandığını söyledi.Mersin Teknoloji Bölgesi Geliştirme Kurum ve İşletici Ticaret A.Ş Genel Kurul Toplantısı Vali Güzeloğlu başkanlığında yapıldı. Valilik Özel Kalem Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantı öncesinde açıklamalarda bulunan Güzeloğlu, teknoparkların önemine değindi. Teknoparkların kurulduğu günden bu yana ülkelerin kalkınması ve gelişmesine, özellikle yüksek teknolojiye dayalı üretim altyapısının gerçekleştirilmesine önemli katkılar sağladığına dikkat çeken Güzeloğlu, “Teknoparklar bilimsel üretime öncülük yapan merkezlerdir. Yüksek teknolojiye dayalı üretim altyapısının geliştirilmesi, ileri teknoloji kullanılarak üretim ve ürün çeşitlenmesinin elde edilmesinde teknoparkların sunduğu açılımlar her kent ve ülke için önemli kazanımlardır. Bilimsel gelişmeyi ve bilime dayalı üretimi teknopark modellemesinde üniversite-sanayi işbirliği temelinde gerçekleştirmek ülkemizin temel hedefidir. Orta vadeli ve 5 yıllık kalkınma programlarımızda altı çizilen ve önemsenen bu çaba, Mersin için de vazgeçilemez bir yaklaşımdır” dedi.

Mersin Teknoparkı hakkında da bilgi veren Güzeloğlu, Mersin Teknopark’ın kurulduğu günden bu yana kısa sürede gerçekleştirilen çalışmalarla, Mersin Üniversitesi (MEÜ) bünyesindeki konumu ve konuşlanmasıyla önemli işbirlikleri oluşturan kurumsal alt yapıya sahip olduğunun altını çizdi. Halen devam eden yeni ek binanın kapasite artırımını sağlayacağını ve yeni talepleri karşılayacağını dile getiren Güzeloğlu, “Mersin Teknopark’ın temel konumuz ve sorunumuz olan yüksek teknolojiye dayalı üretim ve buna dayalı inovatif gelişmeler, özellikle sanayi-üniversite işbirliğinin geliştirilmesindeki katkılar bağlamında çok önemli kazanımlar sağlayacağına inanıyorum. Teknopark’ın üretim ve üretime dayalı üretim yapmak isteyen gençlerimizin orada buluştuğu ve üretimi sağladığı, ülkenin gelişmesine değer katan bir merkez olarak düşünüldüğünde değeri ve önemi daha çok anlaşılmaktadır” diye konuştu.

Güzeloğlu, Mersin Teknopark’ının Türkiye’de öne çıkarak, Türkiye’ye uluslararası düzeyde önemli katkılar sağlayan teknoparklarla birlikte daha fazla üretim ve bilimsel yeniliğin oluştuğu bilimsel merkez konumuna taşımayı amaçladıklarını kaydetti. Güzeloğlu, “Avrupa Teknoparklar Birliği üyesi olan, birçok işbirliği geliştiren ve bu anlamda önemli kazanımları Mersin’le buluşturan teknoparkımızın tamamlanacak yeni fiziksel ek binasıyla birlikte daha büyük kapasiteye ulaşacağına ve daha büyük hedefleri elde edeceğine inanıyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’ncü kuruluş yıldönümü olan 2023 Türkiye hedeflemesindeki üretim büyümesi, ancak ileri teknoloji içeren ve buna dayalı inovatif gelişmeleri buluşturan üretimle mümkün olacaktır. Bu bağlamda her işletmemizin de Ar-Ge’sini kendi içinde geliştirmesini, bu hedefe erişilmesi noktasında olmazsa olmaz olarak görüyorum” ifadelerini kullandı.
Toplantıda daha sonra gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.