Öne Çıkanlar Kaymakamlıkta Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Toplantısı mersin turizm Koçtan Öğrenciler İçin Farklı Bir Proje Site Sakinleri Başkan Yıldırımı Konuk Etti Türk Hava Yolları

Mersin'de 400 Bin Ton Üzüm, 250 Bin Ton Şeftali ÜretildiZiraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, “Bu yıl şeftali rekoltesi de üzüm rekoltesi de beklenilen seviyede oldu. Şeftali pazarda 80 kuruş ile 1 TL arasında satılırken, üzümde 80 kuruş ile 1,2 TL arasında satıldı” dedi.

Mersin'de 400 Bin Ton Üzüm, 250 Bin Ton Şeftali Üretildi
Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, bu yıl şeftali rekoltesinin de üzüm rekoltesinin de beklenilen seviyede olduğunu ifade ederek, “Mersin’de ortalama 400 bin ton üzüm, 250 bin ton şeftali üretimi oldu. Şeftali pazarda 80 kuruş ile 1 TL arasında satılırken, üzümde 80 kuruş ile 1,2 TL arasında satıldı” dedi.Mersin Ziraat Odası aylık olağan Meclis Toplantısı yapıldı. Toplantı öncesi şeftali ve üzüm hasat dönemi ile narenciye hasat dönemi öncesine yönelik yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, şu anda şeftali ve üzüm üreticilerinin hasatlarına devam ettiğini söyledi. Mersin’in artık şeftali üretiminde Türkiye’de lider kentlerden biri olduğunu kaydeden Gökçel, “Mayıs ayının başında ‘sıfır’ rakımda üretim yapan çiftçilerimiz hasada başlıyorlar, ekim ayının 15’ine kadar Toroslar'ın zirvesinde bin 500 metreyi geçen yerlerde hasat tamamlanıyor. Erkenci şeftalilerin normal hava koşulları sayesinde zamanında hasadına başlandı ve bu zaman diliminde de fiyatlar olumlu gerçekleşti. Haziran ayının sonunda tabi ki bu şeftali ürünlerinde özellikle belirli bir rakımlarda yetişen şeftalinin fiyatını belirleyen meyve suyu için alınan ikinci kalite ürünleri dediğimiz meyvelerin alım fiyatı oldu. Bu yıl Haziran’ın son haftasında alımlara başlayan meyve suyu işletmecileri istenilen fiyatları vermediler” dedi.

“MEYVE SUYU İŞLETMECİLERİ ÜRÜNLERİ 20 KURUŞTAN ALIYORLARDI”
Meyve suyu işletmecilerinin şeftaliyi 20 kuruş gibi düşük bir fiyattan aldığını vurgulayan Gökçel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun üstüne yaptığımız toplantılar sonucunda bir fikir ortaya çıktı. Üreticilerimizin gerçekten piyasaya müdahil olacak bir kuruluşunun olmaması deyim yerimdeyse üreticilerimizi piyasa şartlarında alım yapan insanların inisiyatifi ile karşı karşıya kaldığının gerçeğini ortaya çıkardı. Bundan dolayı önümüzdeki dönem uygulayabileceğimiz iktisadi işletme birliklerimiz dönüştürülebilir diye düşündük. Önümüzdeki dönem Toroslar ilçesinde bulunan sert çekirdekli meyve üretimi yapan birliklerimizin güçlendirilmesi yapılarak, birliğimizin çatısı altında çiftçilerimizin kendi malları olacak, kendi işletmeleri olabilecek, bir meyve suyu fabrikasınıda bu şartlarda oluşturmayı hedefliyoruz. Biz biliyoruz ki birlik çatısı altında çiftçilerimizi örgütlersek hem üretim maliyetlerini aşağı çekeceğiz hem de bu işletmeler için proje geliştirdiğimizde desteklerden faydalanabiliriz.”
Bu sene Mersin’de 250 bin tona yakın şeftali üretiminin yapıldığını belirten Gökçel, şeftalinin pazarda 80 kuruş ile 1 TL arasında satıldığını kaydetti.

“ÜZÜMÜ BU SENE FABRİKALARA SATMAKTAN ZORLANDIK”
Üzümün rekolte seviyesinin de beklenen seviyesinde gerçekleştiğine dikkat çeken Gökçel, “Bir takım geçmiş dönemlerde yaşadığımız sıkıntılardan dolayı rahatsızlıkları da bu sene gözlemledik. Biz üzüm suyu ile ilgili Suma Fabrikası’nın hep çare olacağını düşünüyorduk ama bir plansız ya da bilinçsizce çiftçilerimizin bir çeşit değişikliğine geçmesi sıkıntı yarattı. Özelikle Tarsus beyazı üzümümüzün bu bölgede daha önceki yıllarda çok miktarda yetiştiriliyordu ancak son yıllarda çiftçimiz erkenci çeşitlere yöneldi. Bu kapsamda da Yalova İncisi çeşit öne çıkmıştı ama baktık ki Yalova İncisi üzümlerimizi fabrikalar pek tutmadı ve 12 Temmuz’a kadar alım yapmadılar. Bizim girişimlerimiz sonucunda fabrikalar 12 Temmuz’da 55 kuruştan üzümü almaya başladı. O tarihe kadar çiftçimiz 50 kuruşa bağında ürünleri satamıyordu” diye konuştu.
Gökçel, bu sene Mersin’de üzüm üretiminin 400 bin ton civarında olduğunu belirterek, pazarda üzümün 80 kuruş ile 1,2 TL arasında satıldığını ifade etti.

“BU SENE 4 MİLYON TON CİVARINDA NARENCİYE ÜRETİMİNİN OLMASINI BEKLİYORUZ”
Narenciye hasat sezonunun da 20 Eylül’de başlayacağının altını çizen Gökçel, sözlerini şöyle devam etti:
“Bu sene bizim gibi üretim yapan diğer illerde bulunan ziraat odaları, üretici birliği başkanları ile yaptığımız görüşmeler neticesinde rekoltenin normal seviye de olduğunu, 4 milyon ton tahmini üretimin yapılacağını gözlemledik. Ancak geçen yıl ihracatta yaşanan yüzde 20’lik düşüş bizi endişelendiriyor. İhracatın düşük olması, bu sene de durumun böyle geçeceği korkusuyla ilgili kuruluşlar ile yine temasa geçtik. Toplantılar sonucunda ihracatçımızın dar bir bakım sıkıntıları olduğunu gözlemledik. Onlarla yaptığımız sohbetlerde ihracata uygulanan primlerim ödenmesi ile ilgili mevzuatta bir takım sıkıntılar olduğunu öğrendik. Geçen yıldan hak ettikleri ihracat primlerinin ödenmesi ile ilgili sıkıntı olduğunu gördük. Bizimde üretici temsilcileri olarak bu endişelerin taşıdığımız gerekçesiyle temasa geçtik. Ekonomi Bakanlığımızın yetkilileri ile görüşmemizde bu tür sıkıntıları ilettik. İhracata uygulanan teşvik konusunda talebiz oldu” ifadelerini kullandı.
Gökçel’in konuşmalarının ardından Meclis Toplantısı gerçekleştirildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.