Öne Çıkanlar Mersinde Trafik Kazası Mersinde Eğitimde Başarının Artırılması Toplantısı Yapıldı Mersinde CHPye Katılım Mersinde Polis Şiddeti İddiası Mersinde Hırsızlık Şebekesine Darbe

“MERSİN’DE GÜÇLÜ BİR LOBİ OLUŞTURMALIYIZ”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, amaçlarının kentteki birliği ve beraberliği sağlayıp, belli bir koordinasyonla, kolektif olarak bir çalışma yapmak olduğunu söyledi. Mersin’deki yatırımlar, sanayi ve eğitim konularına da değinen Kızıltan, “Endüstride 4.0’ı yakalamamız için eğitim sistemimizin değişimi şarttır” dedi.

“MERSİN’DE GÜÇLÜ BİR LOBİ OLUŞTURMALIYIZ”

MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, sanayide yaşanan gelişmeleri, yatırım programına alınan projeleri ve kent ekonomisini değerlendirdi.

Mersin’de her kurumun birbirleriyle rekabet içinde olduğunu ve insanlar arasında bir ayrışma söz konusunu olduğunu belirten Kızıltan, “Hiç kavgacı olmadım, hep uzlaşmacı kültürle yetiştim. Bundan sonraki dönemde de amacımız Mersin’deki birliği beraberliği sağlayıp, belli bir koordinasyonla, kolektif olarak bir çalışma yapmaktır. Herkes Mersin’i düşünsün. Ticaret ve Sanayi Odası’nı bizden önceki yöneticiler çok iyi yönettiler. Kurumsal olarak çok iyi bir düzeyde, tıkır tıkır çalışan bir düzen kuruldu. O yönden kafamız rahat ama tek eksik Mersin’de birlik, lobi. Bundan sonra birlik, beraberlik içinde, koordineli bir şekilde nasıl çalışacağız, onların planlarını yapıyoruz” dedi.

“GÜÇLÜ BİR LOBİ KURMAYI BAŞARACAĞIZ”

Kent için çalışma yapan bütün kurumları ve bütün sivil toplum kuruluşlarını önemsediklerini dile getiren Kzııltan, “Her fikir bizim için değerlidir. Biri işi iyi bir şekilde yapacaksa biz de destek oluruz. Onu yapması ve başarması bizim önümüze geçmesi demek değildir. Biz mutlu oluruz. Biz Mersin’e hizmet etmek için, topluma hizmet etmek isteyen herkesin önünü açarız. Biz bu düşünceyle yola çıktık. Etkili, güçlü bir lobi faaliyeti yürütürsek her şeyi başarırız. Eksik olan buydu, bunu da hepimiz biliyorduk. Bunu başarmak amacındayız” diye konuştu.

 “TEKNOLOJİYİ KULLANMAK TEKNOLOJİ ÜRETMEK DEĞİLDİR”  

Kızıltan, endüstri 4.0 sanayi devrimine entegre olmak  için eğitim sisteminin değişmesi gerektiğini vurguladı. Kızıltan, “Biz teknolojiyi kullanırız ama teknolojiyi kullanmak teknoloji üretmek değildir. Endüstri 4.0 bir sanayi devrimi ve bizim buna entegre olmamız için eğitim sistemimizi halletmemiz lazım. Teknik eğitimimiz yok, temel bilimlere dayalı bir sistemimiz yok. Sanayi devriminin gerektirdiği eleman unsurunu nasıl temin edeceğiz? Güçlü firmalar parayı bastırır uzmanlar getirir, teknolojiyi transfer eder. Bunu tabana yaymamız lazım ve bir yaşam biçimi olması lazım. Biz eğitim sistemimizi buna göre tasarlarsak işin içine gireriz ve endüstri 4.0 ı yakalamış oluruz” şekline konuştu.

“TÜRKİYE DEKİ EĞİTİM SİSTEMİ KODLAMA YAPABİLEN İNSANLAR YETİŞTİRİYOR MU?”

Türkiye’nin teknolojiyi ithal edip kullandığını söyleyen Kızıltan, “ Biz teknolojiyi hem üretmeliyiz hem kullanmalıyız hem de satmalıyız.  Biz çeşitli çalışmalar yapıyoruz bu konuyla ilgili. Bir dizi etkinlikler yapıldı, seminerler yapıldı, sergiler yapıldı, robot kollar falan geldi. Şimdi yenilikçi fikirler atölyesi üzerine çalışıyoruz. Burada endüstri 4.0 ile ilgili bütün unsurlar için fikirleri olan eğitim elemanları, öğrenciler, iş adamları, teknik elemanlar gelecekler bu atölyede bütün unsurları kullanabilecek, görebilecek bir atölye projesi üzerine çalışıyoruz. Türkiye deki eğitim sistemi kodlama yapabilen insanlar yetiştiriyor mu? Bunun üzerine yoğunlaşmak gerek. Önce biz eğitim sistemimizi bu temele oturtursak ardından her şey gelir. Tabii ki biz bütün imkânlarımızı kullanacağız. Bunların tanıtımlarını yapacağız. Proje ekibimiz var. Sürekli proje üretiyor. Mesela ne üzerine çalışıyoruz. İthalatı azaltmak için hükümet bir politika ortaya attı. En çok  ithal edilen malların üretimini Türkiye’de destekleyecekler. Şimdi biz onlar üzerine bir çalışma yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

KENT PROJELERİ AKSAMAYACAK

Kalkınma eski bakanı Lütfi Elvan’ın yeni dönemde bakan olmaması nedeniyle kent projelerinin aksayıp aksamayacağına yönelik bir soru üzerine Başkan Kızıltan, Milletvekili Lütfü Elvan ile Turizm Bakanı ile görüşerek Mersin’deki yatırımların akıbetini sorduğunu anlattı. Kızıltan “1 hafta önce Ankara’da Lütfü Bey ile görüştüm. Ayhan Bey hiç endişelenmeyin, ben buradayım ve her şey de eskisi gibi gidecek dedi. Turizm Bakanı da kentteki projeleri takip ettiğini ve Cumhurbaşkanımızın bizzat talimat vererek Mersin’deki projelerin gidişatını yakından izlediğini söyledi. Kent projelerinin aksamayacağına dair söz verdiler. Bu söze güveniyoruz ve kentin yıllardır hasretle beklediği tüm projelerin bir an önce hayata geçmesini umut ediyoruz” dedi. Mersin’deki sosyal ve kültürel yaşamın geriye gittiğini de vurgulayan Kızıltan son olarak sözlerine söyle devam etti; “Ne yayalarımız yaya geçidini kullanmayı biliyor ne sürücülerimiz otobüs duraklarını kullanmayı bilmiyor. Keşmekeşlik içinde çoğu şey. Ne güzel sahillerimiz var. Gidip gördünüz mü sahilleri? Yani ender bulunacak sahillerimiz var. Ama resmen bir çevre felaketi yaşanıyor oralarda. Bizim insanlarımızın kendilerine sunulan imkânları en iyi şekilde kullanması lazım. İnsanlarımızın hiçbir şeyden mahrum olmaması lazım. Oralara bir düzen,nizam getirilmesi lazım”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.