Öne Çıkanlar sinan bahçacı Antalyaya Tünellerle Bağlanıyor SİNAN KOÇ YARDIM Girişimcilik Eğitimi Sona Erdi Vali Güzeloğlu Havaalanı İnşaatını İnceledi

Mersin'de İşsizlik Oranı DüştüMersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu “Israr, inanç ve kararlılık başarıyı getirdi” dedi.

Mersin'de İşsizlik Oranı Düştü
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, istihdam sorununu çözmek için yaptıkları ısrarlı, inançlı ve kararlı çalışmalarla Mersin'de işsizlik oranının düşmesine yönelik çok büyük bir başarı sağladıklarını bildirdi.
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu'nun Ağustos ayı olağan toplantısı Vali Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan Güzeloğlu, Mersin'de işsizliğin ve istihdamın en önemli konu, genç nüfusun işsizliğe dayalı istihdam sorununu çözmenin de en önemli sorumluluklarından biri olduğunu belirtti. Ülke genelinde yürütülen çalışmaların yanı sıra Valilik olarak istihdam sorununun çözümüne ilişkin reel kesimin tüm temsilcileriyle birlikte çaba gösterdiklerini ifade eden Güzeloğlu, bu kapsamda işsizliğin üstesinden gelecek özel bir istihdam stratejisi geliştirdiklerini söyledi. Sağlıklı, akılcı ve sürdürülen politikalarla, buna dönük alınan kararlarla ve yapılan çalışmalarla Mersin'de işsizlik oranının düşmesine yönelik çok büyük bir başarı sağladıklarının altını çizen Vali Güzeloğlu, “İstihdam düzeyinde gösterdiğimiz bu başarı; bizlerin ısrarla, inançla ve kararlılıkla çalışmalarımızı devam ettirmemizin sonucudur” dedi.Yıllar itibariyle Mersin'deki işsizlik oranlarını da veren Güzeloğlu, “2009 yılı itibariyle Mersin'de işsizlik oranı yüzde 17,6 olarak açıklanırken, 2010 yılında yüzde 14,1'e inmiş, 2011 yılı ilk 7 aylık çalışmaların sonucunda ise yüzde 10,5 civarı olarak belirlenmiştir. Türkiye'nin genel işsizlik oranı yüzde 9,5 civarında düşünüldüğünde, Mersin'in ortalama işsizlik oranının ülke ortalamasına çok yakın olduğu gözükmektedir. Bu altı çizilmesi ve paylaşılması gereken bir mutluluktur. Geldiğimizden bu yana yürüttüğümüz çalışmalarımızdaki ısrar, inanç ve kararlılık bu başarıyı getirdi, azimle devam etmeliyiz” diye konuştu.
İşsizliğin düşürülmesi yönünde yaptıkları çalışmaları da anlatan Güzeloğlu, doğrudan istihdama etki edecek birçok çalışma başlattıklarına işaret etti. Güzeloğlu, “2013 Akdeniz Oyunları'na hazırlık programında bu yıl içerisinde başlayacak altyapı çalışmaları ve inşaatlar, Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bu yıl tamamlanacak olan yatırımlar işsizliğin azalması, istihdamın artmasına doğrudan etki edecek projelerdir. Bu alanlardaki çalışmalarımız sektörel anlamda birbirini tamamlayıcı ve destekleyicidir” ifadelerini kullandı.
Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) Genel Müdürünü Mersin'e davet ederek, Teknopark bünyesinde bir danışma merkezi kuracaklarını ve bunun Türkiye'de bir ilk olacağını vurgulayan Güzeloğlu, bu çalışmanın, doğrudan istihdama konu olan insanların reel olarak doğru bir noktada buluşmalarını ve istihdamın sağlıklı bir şekilde artmasını sağlayacağı bilgisini verdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi çerçevesinde, meslek edindirme projeleri kapsamında Mersin'in en başarılı il olduğunu dile getiren Güzeloğlu, “Mesleki eğitim konusunda aldığımız kararlar çerçevesinde, meslek odalarıyla da doğrudan ilişki içerisindeyiz. Öncelikli hedefimiz, üreten kesimin, istihdam sağlayacak kurum ve kuruluşlarımızın taleplerine dönük nitelikli meslek elemanı yetiştirmektir. Önümüzdeki dönemde, denizcilik, iletişim, sağlık ve bilişim gibi alanlarda yoğunlaşarak, bu alanlarda mesleki eğitim oranını arttıracağız” şeklinde konuştu.
“Bölgemizde, Devlet Demiryolları ile devam eden projeler çerçevesinde, uluslararası demiryolu sinyalizasyon sistemi ihalesini alan İtalyan firmasıyla birlikte sinyalizasyon uzmanları yetiştirilmesine yönelik eğitimi de Mersin'de başlatıyoruz. Bu projemiz, Mersin genelinde istihdama yönelik çalışmalar içerisinde uluslararası niteliktedir“ diyen Vali Güzeloğlu, sözlerini şöyle bitirdi: “Akdeniz Oyunları'ndan Lojistik Organize İhtisas Bölgesine, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki büyüme çalışmalarından limandaki genişleme çalışmalarına kadar turizm, tarım, sanayi alanlarındaki tüm gelişmelere biz istihdam ağırlıklı ve öncelikli olarak bakıyoruz. Mersin, yatırım alanlarında neredeyse sınırsız imkana sahip bir kent. Yatırımcılarımıza bir kez daha sesleniyorum; Mersin Valisi ve Mersin Valiliği olarak, ilimizde yatırım yapacak, iş ve istihdam sağlayacak, Mersin'e ve ülkemize değer katacak her yatırımcıya bütün imkanlarımızla yardımcı olmaya hazırız.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.