" />
Öne Çıkanlar BBP Genel Başkan Yardımcısı Kartal: Biz Seferle Yükümlüyüz” Forum Mersinde Bayram Coşkusu Tarsus İdman Yurdu: 0 - Gümüşhanespor: 1 Çukurova Havaalanı İnşaatı Sürüyor BİK mersin

Mersinli Sanayicilere UMEM Projesi TanıtıldıMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, "Türkiye'de gençlerin yüzde 30'u meslek liselerine gidiyor ancak burada okumak bireylere meslek kazandırmıyor. Meslek liselerinin teknik alt yapısı, sanayi teknolojisindeki değişime ayak uyduramıyor. UMEM Projesi, cumhuriyet tarihinin en planlı beceri kazandırma projesi olacak" dedi.

Mersinli Sanayicilere UMEM Projesi Tanıtıldı
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, meslek liselerinin teknik alt yapısının sanayi ve teknolojisindeki değişime ayak uyduramadığını söyledi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından hazırlanan ve sanayicilerin ihtiyaç duymuş olduğu nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması noktasında hayata geçirilen 'Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi', düzenlenen toplantıyla Mersinli sanayici ve işadamlarına tanıtıldı. İş-Kur Mersin İl Müdürü Tevfik Beyhan da toplantıya katıldı.
MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, bugün Türkiye ekonomisinin omurgasını KOBİ'lerin oluşturduğuna dikkat çekerek, mevcut istihdam yükünü de yine KOBİ'lerin çektiğini anlattı.
KOBİ'lerin söz konusu özellikleri itibariyle ekonomiyi ayakta tuttuğunu ancak ülke ekonomisinin ulusal veya küresel bazda depremlere maruz kaldığını dile getiren Aşut, temeli sağlam olan KOBİ'lerin ayakta dururken, zayıf olanların bu depremden ya zarar gördüğünü ya da yıkıldığını dile getirdi. Aşut, son yaşadığımız krizin KOBİ'lerimizin eksiklerini açıkça gösterdiğini belirterek "KOBİ'lerimiz gittikçe sertleşen rekabet ortamında, tabiri caizse bir arenada elinde hiçbir silah olmadan mücadele etmektedir" dedi.

İŞSİZLİĞİN ALTINDA YATAN GERÇEK MESLEKSİZLİKTİR
Aşut, KOBİ'leri rekabet ortamında ayakta tutacak ve küresel çapta bir firma haline getirecek enstrümanların Ar-Ge çalışmalarına önem verilmesinin yanında inovasyon kavramını firmanın yönetim, üretim, satış gibi her alanına taşıması, markalaşmak ve katma değeri yüksek ürünler üretilerek bunların ihraç etmek olduğuna dikkat çekti. Aşut, Ar-Ge için kaynak gerektiğini bunun yanında inovasyonunsa düşünceyi paraya dönüştürdüğünü belirtti. Aşut, "Bizim petrolümüz, doğalgazımız, altınımız, elmasımız yok. Tarım-Gıda, Lojistik ve Turizm standart gelirlerdir. Borunun birimi bir lira ise ses geçirmez borunun birimi beş lira" diye konuştu.
Sanayi sektöründe nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyulurken işsizlik rakamlarının çok yüksek olduğuna işaret eden Şerafettin Aşut, işsizliğin aynı zamanda Türkiye'nin de en önemli sorunu olduğunu söyledi.
UMEM Projesi hakkında sanayicilere bilgi veren Aşut, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Terör sorununun bile altında ekonomik sebeplerin etkisi inkar edilemez bir olgu. İşsizliğin altında ise 'mesleksizlik' yatıyor. Ülkemizde, lise düzeyinde okuyan öğrencilerimizin yüzde 70'i düz lise dediğimiz hiçbir mesleki formasyon içermeyen ve gençlerimize bir beceri kazandırmayan kurumlarda okuyor. Düz lise mezunu bir genç eğer üniversiteye giremezse potansiyel bir işsiz demektir. Bunun rakamsal karşılığının binlerle değil milyonlarla ifade edildiği unutulmamalı."

MESLEK LİSELERİNİN TEKNİK ALT YAPISI DEĞİŞİME AYAK UYDURAMIYOR
Türkiye'de ortaöğretim kurumlarında eğitim öğretim gören öğrencilerin yüzde 30'luk bir bölümünün meslek liselerinde okuduğuna işaret eden Aşut, ancak bu gençlerin meslek liselerinde okumasının onları meslek sahibi yapmadığı uyarısında bulunarak sektörün talep etmiş olduğu iş gücüyle meslek liselerinin eğitim müfredatının da uyuşmadığını öne sürdü.
Meslek liselerinin teknik alt yapısının sanayi ve teknolojisindeki hızlı değişime ayak uyduramadığını ifade eden Aşut, "Zamanımızı, paramızı, enerjimizi israf eden bir ülke konumundayız. Koşu bandında koşan biri gibiyiz, koşuyoruz ama mesafe alamıyoruz" dedi.
Aynı durumun yüksekokul ve fakülte mezunları için de geçerli olduğunu vurgulayan Aşut, gençlerin çoğunun mesleği olmasına karşın yine de işsiz olduklarını dile getirdiğini hatırlatarak bunun da ortada bir sorun olduğunu net bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi. Sorunun, biraz daha üst çatıdan görülmesi gerektiğini savunan Aşut, bu noktada da TOBB tarafından hayata geçirilen; 'UMEM Projesi'ndeki amaçlarının sadece adı olan bir meslek kazandırılması değil, aynı zamanda beceri içeren, bu beceriyle de her yerde ve her zaman ekmeğini kazanacak bir mesleği kişiye kazandırmak olduğunu dile getirdi.
'UMEM Projesi'nin Cumhuriyet tarihinin en sistematik, en planlı beceri kazandırma projesi olacağını iddia eden Aşut, konuşmasının devamında da şu görüşleri dile getirdi: "Bu proje sadece istihdam oluşturmayacak, aynı zamanda ülkemizin sosyal barışını güçlendirecek. İşi olan, aşı olan insan mutlu olur. Mutlu insanlar, mutlu ve güçlü bir ülke oluşturur. Ülkemizde 6 milyon işsiz insanımız varken, bizlerin bu makamlarda huzur içinde oturmamız düşünülemez. Vatanını, insanını seven bir kişinin bu durumu kabul etmesi düşünülemez. MTSO olarak tüm komitelerimizle bu konuyu paylaşacağız."
Projenin aynı zamanda koordinatörlüğünü üstlendiklerini açıklayan Şerafettin Aşut, öncelikle sanayicilerin işe alacakları iş gruplarını belirleyeceklerini ve iş bekleyen gençleri de bu alanda yetiştirip sertifikalandıracaklarını anlattı. Saha çalışmalarıyla ihtiyaç analizleri yapacaklarını, böylelikle de hem kentin hem de Türkiye'nin işsizlik sorununa etkin bir çözüm bulunmasında oda olarak önemli katkı sunacaklarını ifade eden Aşut, TOBB tarafından 'pilot il' seçilen 19 kentten birinin Mersin olmasının aynı zamanda da önemli bir sinerji oluşturduğunu belirtti.
UMEM Projesi'nin bir imaj çalışması değil hedefi 12'den vuracak bir iş edindirme seferberliği haline dönüştürülebilmesi adına çaba sarf edeceklerini anlatan Aşut, bu konuda da sanayici ve işadamlarının desteğine ihtiyaç duyduklarını sözlerine ekledi.
İş-Kur Mersin İl Müdürü Tevfik Bayhan ise, işsizliğin azaltılması ve nitelikli iş gücü istihdamı için ellerinden gelen her desteği vereceklerini söyledi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.