Öne Çıkanlar Mersin Büyükşehir Belediyesi Basketbolda Kızlı Erkekli Şans Arıyor trafik kazası 3. Bölge İçin 130 Firma Sırada Bekliyor siyaset yaralı köpek

MERTİD’den Eleştirilere Tepki GeldiMERTİD Başkanı Murat Demir, “Söylenenler, eleştiri maskesi altında kişi ve kurumları yıpratmaya yönelik linç kampanyasına dönüştü. Turizmde değişime karşı duranlar, kente ve sektöre zarar veriyor. Uzun vadede bunun acı faturasını kent olarak biz öderiz” dedi.

MERTİD’den Eleştirilere Tepki Geldi
Mersin Turizm İşletmecileri Derneği (MERTİD) Başkanı Murat Demir, katıldıkları Dubai Turizm Fuarı ile ilgili, ‘Mersin Fuar Takımı cezerye dağıttı’ söylemine tepki göstererek, bunun eleştiri değil, kişi ve kurumları yıpratmaya yönelik linç kampanyası olduğunu belirtti.MERTİD Başkanı Murat Demir, Mersin’de son dönemde yapılan turizm çalışmalarına yönelik eleştirilerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Turizm alanında yapılan onca çalışmaya karşın, yapıcı eleştiri yerine kişi ve kurumların yıpratılmaya çalışıldığını ifade eden Demir, turizm konusunda elde edilen başarıların istenmediğini öne sürdü. Turizmde değişime karşı duranların, sektöre ve kente zarar verdiğini vurgulayan Demir, eleştirilerin yapıcı olmaktan uzak olduğuna dikkat çekerek, “Turizm konusunda söylenenlerin, olası hataları düzeltmek yerine eleştiri maskesi altında, kişi ve kurumları yıpratmaya yönelik linç kampanyasına dönüşmesini üzüntüyle görüyoruz. Uzun vadede bunun acı faturasını kent olarak öderiz” dedi.Mersin’deki tüm karar alıcıların bir araya gelerek Cumhuriyet tarihi boyunca en büyük kalkınma hamlesi için ortak çalışma yaptığını kaydeden Demir, 2023 Stratejisi ile hükümet ve ilgili bakanlar, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, belediye başkanları, Mersin Turizm Platformu ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası başta olmak üzere çeşitli kurum ve derneklerin çalışmalarıyla Mersin’in, turizmde önemli başarılara imza attığının altını çizdi. MERTİD olarak bu başarılı sürecin eleştiri maskesi altında, kişi ve kurumları yıpratmaya yönelik linç kampanyasına dönüştüğünü gördüklerini ifade eden Demir, hükümet ve Valiliğin desteklediği çalışmaların özellikle eleştirildiğini ileri sürdü.

“BAŞARILI ÇALIŞMALAR YERİLİYOR”
Turizm konusunda yaratılmaya çalışılan olumsuz havanın Mersin’in kaderini etkileyeceğine işaret eden Demir, son günlerdeki gelişmelerden fazlasıyla rahatsız olduklarına vurgu yaptı. Katıldıkları fuarlarda Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Mersin standını ziyaret etmesi ve verdiği demeçlerde Mersin’i örnek göstermesinin, başarma azimlerini kamçıladığını dile getiren Demir, “Fakat gelişmelerin olumlu yansımalarını kentle paylaşırken, ‘turizmle ilgili çalışma yapılmıyor’ diyerek kişi ve kurumların eleştirildiğini görüyoruz. Nitekim Dubai’de düzenlenen son turizm fuarına Valiliğin verdiği destek, Mersin Milletvekilimiz ve Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan’ın, bizzat fuarı ziyaret ederek Türkiye imajını güçlendiren, organizasyona Türkiye’nin verdiği önemi gösteren ziyaret önemsenmiyor; ‘Mersin Fuar Takımı cezerye dağıttı’ denilerek yerilmeye çalışılıyor” ifadelerini kullandı.
Eleştiri özgürlüğünün, demokrasinin ve gelişmenin vazgeçilmez temel kuralı olduğunu belirten Demir, bazı kişilerin,yapılan işleri değil kişi ve kurumları eleştirdiklerini kaydederek, şunları söyledi: “Eleştiri yok etmek için değil, daha başarılı kılmak içindir. Maalesef bugün geldiğimiz noktada eleştiriden bahsedemeyecek durumdayız.”

“MERSİN’DEKİ TURİZM SÜRECİ, POLİTİK VEYA KİŞİSEL ÇIKARLAR İÇİN YOK EDİLEMEYECEK KADAR ÖNEMLİDİR”
Turizmin bütüncül olarak ele alınması gerektiğinin altını çizen Demir, tek başına, diğerlerini suçlayarak yapılacak işlerin, iyi niyetli bile olsa başarısız olmaya mahkum olduklarını savundu. Mersin’in öncü kent rolünün ve yapılan çalışmaların böylesi eleştirilerle adeta yok edilmeye çalışılmasının üzücü olduğunu dile getiren Başkan Demir, MERTİD olarak, turizm alanında gerçekleştirilen birçok projede aktif olarak yer aldıklarını aktardı. Yapılan çalışmaların Mersin turizmine ivme kazandırdığını da ifade eden Demir, şöyle devam etti: “10 yıl önce Mersin’de turist sayısında patlama yaşanacağını söyleseler kimse inanmazdı. Kruvaziyer turizminde dünyanın önemli destinasyonlarıyla yarışacağımızı aklımıza bile getiremezdik. Akdeniz Oyunları gibi uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacağımız hayal edilmezdi. Arap turistlerin kentimize ilgi göstereceği düşünülemezdi bile. Bugün bütün bu projeler gerçekleşiyor. Bu süreç politik veya kişisel çıkarlar için yok edilmeyecek kadar önemlidir. Turizm fuarlarını, Mersin turizmi ve turizmcisini eleştirmek için konuşanlar, Arap turistlerin ilgisini devam ettirmek, ekonomileri giderek büyüyen Asya'da yeni pazarlar bulmak için Dubai Fuarı'nın son derece önemli olduğunu hiç mi düşünmüyor?”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.