Öne Çıkanlar mer-koç toroslar başbakan Başkan Tuna Köyleri Geziyor spor

MTSO Başkanı Aşut: “Yerli Otomobil Yaparız, Yeter ki Doğru Yerde Kurgulansın”MTSO Başkanı Aşut, “Yerli otomobil üretiminde Marmara’da ısrar edilmemeli. Yumurtaları aynı sepete koymayın. Mersin yerli otomotiv sanayisinin yeni ve iddialı adresi olmaya adaydır” dedi.

MTSO Başkanı Aşut: “Yerli Otomobil Yaparız, Yeter ki Doğru Yerde Kurgulansın”
banner123
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, yerli otomobil üretimi konusunda kapasitesi dolan Marmara’da ısrar edilmemesini isteyerek, Mersin’in avantajlarıyla bu konuda iddialı bir aday olduğunu belirtti.Son dönemde önemli başlıklardan biri olarak öne çıkan Türkiye’de yerli otomobil üretimine ilişkin yazılı açıklama yapan MTSO Başkanı Şerafettin Aşut, dünyanın 17’nci, Avrupa’nın 6’ncı büyük ekonomisi olan Türkiye’nin artık kendi markalarını üreten bir ülke olması gerektiğini kaydetti. Yıllardır otomotiv sektöründe birçok küresel markayı üreten Türkiye’nin bu konuda büyük bir tecrübe kazandığına işaret eden Aşut, Türkiye’de son yıllarda Ar-Ge’ye verilen desteklerin arttığını, tasarımda büyük gelişmeler olduğunu ifade etti. Özellikle yassı çelik konusunda önemli bir üretim merkezi haline gelen Türkiye’nin, beyaz eşyada gerçekleştirdiği Ar-Ge, tasarım ve yerli markalarla dünyada söz sahibi olduğuna dikkat çeken Aşut, “Bunu, rahatlıkla yerli otomobilde de bir Türkiye markası çıkararak gerçekleştirebilir. Türkiye’nin bu altyapısı teknik anlamda da mühendis ve vasıflı eleman anlamında da vardır. Pazar sorunu olmayan bir ülkedir. Ancak, yerli otomotiv konusu birçok sanayi yatırımı gibi Marmara kıskacından çıkamıyor. Sanayi kapasitesi dolan Marmara konusunda ısrar edilmemeli” dedi.
Bu konuda akılcı düşünülmesi gerektiğinin altını çizen Aşut, yerli otomobil üretiminde Mersin’i işaret etti. Mersin’in gerek yükselen pazarlara yakınlığı gerek limanı gerekse bölgesine çok yakın olan İskenderun gibi yassı çeliğin üretildiği bölgelere yakınlığıyla yerli otomotiv sanayisinin yeni ve iddialı adresi olmaya aday bir kent olduğunu vurgulayan Aşut, şöyle devam etti: “Çevre ülkelerde muhteşem bir pazar vardır. Marmara’ya yığılan sanayi yatırımları yumurtaları aynı sepete koymaktır. Deprem riski bir yana, Marmara artık toplumsal ve kentsel olarak bu yükü taşıyamamaktadır. Sanayi yatırımlarının akılcı ve verimlilik esasına göre Anadolu’ya yayılması gerekmektedir. Anadolu kentlerinin dinamizminden yararlanmalıyız.”
Açıklamasında Mersin’in avantajlarını da sıralayan Aşut, 18 Mart 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı’na ait tebliğe göre, motorlu kara taşıtlarının serbest dolaşıma giriş işlemlerinin artık Mersin Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü'ne bağlı Mersin Gümrük Müdürlüğü’nden yapıldığı bilgisini verdi. Daha önce sadece Türkiye’nin batısında gerçekleştirilebilen otomotiv ithalatının artık Mersin’den de gerçekleştirildiğini dile getiren Aşut, özellikle Irak ve Suriye’ye gidecek transit araçlarla, yurt dışından aynı gemiyle Türkiye’ye getirilen ithal araçların navlun giderlerinde önemli avantajlar sağlandığına dikkat çekti. Mersin Limanı’nda yük çeşitliliğinin artmasıyla lojistik maliyetlerin düşmesinde etkili olacak bu uygulama ile bölgede depolama, nakliye, gümrükleme gibi hizmetlerin de hız kazandığını vurgulayan Aşut, “Otomotiv İhtisas Gümrüğü Uygulaması aynı zamanda Mersin Lojistik İhtisas OSB’si, Çukurova Uluslararası Bölgesel Havalimanı ve mevcut demiryolu bağlantılarıyla kurulacak taşımacılık ağını destekleyecek, böylece ülke ekonomisine önemli düzeyde katkı sağlanabilecektir. Yani otomobil ithalatı ve ihracatında Mersin önemli bir nokta durumuna geliyor. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu gelişmeyi uzun zamandır söylediğimiz Mersin ve hinterlandının otomotiv üretiminde de önemli bir yatırım alanı olması projemizde önemli bir adım olarak görüyoruz. Bölgemiz sanayi üretim gücü yüksek bir bölgedir. Bölgemiz yan sanayinin olduğu, vasıflı eleman gücü yüksek bir bölgedir. Mersin ve hinterlandı olan Doğu Akdeniz Bölgesi sanayi kapasitesi doymuş olan Marmara’nın en akılcı ve karlı alternatifidir. Özel sektör bunu görmeye başlamıştır. Ancak devletin de makro düzenlemelerle bunu desteklemesi ülke menfaatinedir” ifadelerini kullandı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124