Öne Çıkanlar mersin haber Ankara mersin siyaset MERSİN BİK mersin

MTSO, Genç İşsizlere El AtıyorMTOS Başkanı Aşut, “Genel işsizlik oranı düşse de genç işsizlik oranı yüksek. bizce en önemli sorun budur. Mersin olarak genç işsizlere odaklandık” dedi.

MTSO, Genç İşsizlere El Atıyor
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, Türkiye’de işsizlik rakamı düşse de genç işsizlik oranının hala çok yüksek olduğunu belirterek, “Bizce en önemli sorun budur” dedi.Türkiye İstatistik Kurumu’nun Hane Halkı İşgücü Anketi sonuçlarını yazılı bir açıklamayla değerlendiren MTSO Başkanı Aşut, Mersin ve Adana’yı kapsayan TR 62 bölgesinde, 2011 yılında istihdam edilenlerin sayısının önceki yıla göre 68 bin kişi artarak 1 milyon 241 bin kişiye ulaştığını ifade etti. Bu dönemde istihdam edilenlerin yüzde 50’sinin hizmet, yüzde 30’unun tarım, yüzde 20’sinin de sanayi sektöründe yer aldığına işaret eden Aşut, “TR 62 bölgesi, istatistiksel amaçlı bölge sınıflaması Düzey 2’de yer alan 26 adet bölge içerisinde, 2009 yılında yüzde 22’lik işsizlik oranı ile 1. sırada yer alırken, 2010 yılında söz konusu oran yüzde 16,7 seviyesine inmiş ve 2. sıraya gerilemiştir. 2011 yılında ise önceki yıla kıyasla işsizlik oranı 6 puan azalarak yüzde 10,7 seviyesine ve bölge sıralaması içerisinde 8. sıraya gerilemiştir. Yani, TR 62 bölgesi, 2008 küresel ekonomik krizinin etkisiyle başlayan yüksek işsizliğini 2 yılda Türkiye rekoru olan yüzde 22’den, bugün yüzde 10,7’ye indirmiştir. Bölgemizde ve Mersin özelindeki işsizliğin böylesi kısa bir sürede bu kadar hızlı azalması önemli bir başarıdır” dedi.
Sanayide, üretimde marka olmuş, teşviklerle büyümüş birçok bölgenun işsizlikte Mersin’in üstünde olduğuna işaret eden Aşut, aldığı yoğun göçe, hızlı artan nüfusuna, ekonomik ve siyasi kriz yaşayan bölgelere en yakın illerden biri olmasına rağmen, Mersin’in yatırım çektiğini, ürettiğini, yeni pazarlar bulduğunu ve insanına iş verdiğini vurguladı. TR 62 bölgesinin Mersin ve Adana illerini kapsadığı için rakamın yüksek olduğuna dikkat çeken Aşut, 2011’in istihdam şampiyonu olan Mersin’in işsizliğinin Türkiye ortalaması olan 9,8’in altında olduğunu ifade etti. Türkiye’nin, hizmet sektörü dışında, nitelikli işgücü gerektiren sanayi sektörü gibi sektörlere kayması ve istihdam yaratması gerektiğinin altını çizen Aşut, şöyle devam etti: “Nitelikli insan gücü anlamında Mersin olarak büyük çaba sarf ettik. Özellikle genç işsizlere odaklandık. TOBB öncülüğünde başlattığımız ve Mersin’in önemli bir pilot il olduğu UMEM- Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri projesini en iyi uygulayan ve İstanbul’dan sonra en çok kurs açan illerin başında geldik. MTSO olarak, iş garantili meslek edindirme kursları düzenledik. İşi takip ettik. İş dünyası elini taşın altına koydu ve bunun sonuçlarını aldık.”

“GENÇ İŞSİZ ORANIMIZ YÜKSEK”
Mersin’in işsizlikle mücadele yakaladığı başarıyı da değerlendiren Aşut, kentin 2011 yılında Türkiye’nin oransal olarak istihdam şampiyonu olduğunu ve yaklaşık 30 bin kişinin işe girdiğini anımsattı. Bu başarıya rağmen genç işsiz oranının oldukça yüksek olduğunu vurgulayan Aşut, şunları söyledi: “Türkiye bazında genç işsizliğimiz yüzde 21,7’den yüzde 18,4 düşse de oldukça yüksektir. Bizce en önemli sorun budur. Her yıl çalışma çağına girenlerin sayısı artıyor. Sadece geçen yıldan bu yıla devreden işsiz sayısı 300 bin kişi. Önümüzdeki dönemlerde büyüme hızı beklentimiz düştüğüne göre, düşen büyüme hızı ile artan genç işsizliğe köklü bir çözüm bulmak olası görünmüyor. Burada yapılması gereken şey, teşvik sistemini bu anlamda iyi kurgulamak ve iş dünyası ile daha yakın iş birliği yapmaktır. Çin’den sonra en hızlı büyüyen ülkeyiz. Öte yandan, ABD’den sonra en büyük cari açığa sahibiz. Ekonomimizin sürdürülebilir ilerlemelere ihtiyacı var. Bu anlamda, Türkiye üretmeli, üretime odaklanmalı ve bunu destekleyecek nitelikte insan gücünü yetiştiren bir eğitim modeli uygulamalıdır. Yerli üretime rekabet gücünü arttıracak yönde teşvik verilmelidir. Böylece istihdam sanayi sektörü gibi daha sağlıklı alanlara kayacak, yeni yatırımlarla yeni istihdam alanları yaratılacaktır. Yerli üretimin desteklenmesinin istihdama sağlayacağı katkı beraberinde ithalatta azalmayı getirecek ve cari açığın azalmasında çözüm olacaktır.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.