Öne Çıkanlar spor MERSİN mersin haber pratik haber mersin gündem

Şerafettin Aşut’tan 2012 Yılı Değerlendirmesi

MTSO Başkanı Aşut, “2012 yılı Mersin iş dünyasının yeni pazarlara açılım yılı olacak” dedi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, 2012 yılının Mersin iş dünyasının yeni pazarlara açılım yılı olacağını belirtti.

Şerafettin Aşut’tan 2012 Yılı Değerlendirmesi
banner123
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, 2012 yılının Mersin iş dünyasının yeni pazarlara açılım yılı olacağını belirtti.MTSO Başkanı Şerafettin Aşut, yaptığı yazılı açıklamayla 2012 yılı hedeflerini anlattı. MTSO’nun, 2011 yılında da projelerinin takibine devam ettiğini, Mersin’in ekonomik konularında olduğu gibi sosyal sorunlarının çözümünde de en etkili kurum olmayı sürdürdüğünü ifade eden Aşut, odanın sadece sorunlara parmak basan değil, bu sorunlara çözüm getiren bir kurum olduğunu vurguladı. Aşut, MTSO’nun, genç ve dinamik yapılanması, demokrasiyi içine sindirmiş çok sesli oluşumu ve sektörlerin tabandan desteklediği komiteleri ile tepeden inme değil, tabandan gelen gücünü Mersin için kullandığını ve kullanmaya devam edeceğini kaydetti.
2008-2009 yıllarının iş dünyası açısından oldukça sıkıntılı yıllar olduğuna işaret eden Aşut, “Bu süreçte aldığımız ağır hasarı 2010 yılı boyunca hissettik ve tamirine çalıştık. 2011 yılı pazarlarımızda beklenmeyen gelişmelere sahne oldu. 2012 yılı Mersin iş dünyasının yeni pazarlara açılım yılı olacaktır. Veriler bize ülke ekonomimizin çıkış noktasının KOBİ’ler olduğunu, girişimci sayımızı arttırmak olduğunu ve ancak üreterek sorunlarımızı çözebileceğimizi gösteriyor. Üretmeden ihracat yapamayız, üretmeden istihdam yaratamayız, üretmeden zenginleşemeyiz” dedi.
Dünya üretiminin ve ekonomisinin bir değişimden geçtiğini dile getiren Aşut, Türkiye’nin ve Mersin’in de bu değişime, doğru planlanmış bir dönüşüm stratejisi ile adapte olması gerektiğinin altını çizdi. Aşut, şöyle devam etti: “Amacımız; rekabeti sağlamak olmalı. Bunun yolu ise katma değeri olan, markalaşmış, vasıflı elemanlarla kaliteyi yakalamış ürünlerden geçiyor. Türkiye ekonomisi treni artık makas değiştirmek zorundadır. Ya aynı yolda, geleneksel yoğun enerji tüketen bir sanayiyi devam ettireceğiz, geleneksel bir tarım toplumu ve hizmet ağırlıklı toplum olarak yola devam edeceğiz ya da makas değiştirip, orta ve yüksek düzey teknoloji üreten, markalarıyla ve yenilikçi yöntemlerle katma değer yaratan, tarım ve hizmette de yenilikçiliği yakalayan, bilgiyi paraya çeviren bir stratejiyi takip edeceğiz. Tüm bunları yaparken bizi bu günlere getiren geleneksel sektörlerimizi de ihmal etmeden, kalite, kapasite ve en önemlisi verimliliği arttırarak geliştireceğiz. Bizim zenginliğimiz toprağın altında değil, üstündedir. İnsan kaynağımızı bilgi ve bilimle buluşturarak bu zenginliği kullanmalıyız.”

MERSİN’İN YENİ PAZAR ARAYIŞLARI
Mersin iş dünyasının 2012’de yapması gerekenlere de değinen Aşut, Mersin’in artık sadece bölgesinin değil, Türkiye’nin bir şeyler beklediği bir kent haline geldiğine dikkat çekti. Mersin iş dünyasının da açılımlarıyla, yenilikleriyle ve girişimciliğiyle ülke çapında yaptıkları izlenen ve örnek alınan bir oluşum haline geldiğini vurgulayan Aşut, “Mersin’in yeni pazarla ulaşma hedefi var. Yeni yılda Mersin iş dünyasını bekleyen Irak, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkmenistan var. Mersin’i bekleyen Asya var. Mersin iş dünyası olarak seyreden olamayız; oyunun içinde olmak, yükselen büyüyen pazarlarda olmak ve firmalarımızı üst düzeyde desteklemek zorundayız. Bugün Mersin, gerek istihdamda gerek Ar-Ge ve inovasyonda bu durumdaysa, Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri UMEM’de mesleki eğitim rekoru kırıyorsa, istihdamda 2011’in Türkiye şampiyonuysa, yeni açılımlarla kentine ve ülkesine bir vizyon kazandırabiliyorsa, girişimci sayısı her geçen gün artıyorsa, tüm bunların arkasında Odamızın eğitime verdiği önem vardır. Bugün Odamız MERSİS (Merkezi Sicil Sistemi) ile Türkiye’de bir ilki başarmış ve teknolojiyi ticarete entegre edebilmişse, bu gelişme AB İlerleme Raporu değerlendirmesinde örnek gösterilmişse, bunun arkasında eğitime ve teknolojiye verdiğimiz önem vardır” ifadelerini kullandı.
MTSO’nun, kentin sadece ekonomik gelişmesine değil, sosyal gelişimine de duyarlı tavrı ile örnek kurum olduğunu savunan Aşut, bu alanda verdikleri desteklerin devam edeceğini bildirdi. Mersin’in tanıtımına yapacakları desteklerin 2012’de de devam edeceğini dile getiren Aşut, şunları söyledi: “Küresel markalar, küresel reklamlar gerektirir. Mersin 126 yıl öncesinin küçük sahil kasabası değildir. Mersin küresel gelişmeleri sadece seyreden pasif bir kent değildir. Mersin artık kendi hedeflerini kendi koyan, oluşumlarda aktif rol alan, önerileri dinlenen bir kenttir. Gurur duyarak ifade etmek isterim ki, Mersin’in bu noktaya gelmesinde Mersin Ticaret ve Sanayi Odamızın; yani Mersin iş dünyasının büyük emeği vardır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124