Öne Çıkanlar Yalanın Fotoğraflı Belgesi şimdiye kadar rekor başvu Satranç Milli Takım Antrenörü Öğrencileriyle Yarıştı Bozyazıda Kaymakamlık Tarafından Bayramlaşma Programı Düzenlendi faik

Suriye'den Tarımda 'İş Birliği' ÇağrısıBir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Suriye Ziraat Odası Birliği tarafından organize edilen gezi kapsamında Mersin'e gelen 21 kişilik bir heyet, Mersin'de tarım alanında faaliyet gösteren firma temsilcileri ve çiftçilerle bir araya gelerek iş birliği ve ortaklık zemini aradı.

Suriye'den Tarımda 'İş Birliği' Çağrısı
Suriye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Muhammet Keşto, "İki dost ülke olan Suriye ile Türkiye arasındaki karşılıklı ticari ilişkilerin geliştirilmesinden yanayız. Türkiye, bizim dünyaya açılan kapımız olduğu kadar, biz de Türkiye'nin doğuya açılan kapısı konumundayız. Bu nedenle de çıkarlarımız ortak”, Mersin Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Gökçel, "Aynı coğrafya içinde yer alan Suriye ve diğer dost ülkelerle tarım ve ticaret alanında iş birliğinin artırılması, gerek Suriye'nin gerek ülkemizin üretim ve pazarlama aşamasındaki sıkıntılarının aşılması açısından önemli" dedi.

Suriye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Muhammet Keşto, Türkiye'nin Suriye'nin dünyaya açılan kapısı, Suriye'nin de Türkiye'nin doğuya açılan kapısı olduğunu belirterek, iki dost ülke arasındaki karşılıklı ticari ilişkilerin geliştirilmesinden yana olduklarını vurguladı.
Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Suriye Ziraat Odası Birliği tarafından organize edilen gezi kapsamında Mersin'e gelen 21 kişilik bir heyet, Mersin'de tarım alanında faaliyet gösteren firma temsilcileri ve çiftçilerle bir araya gelerek iş birliği ve ortaklık zemini aradı. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen oturumda her iki ülkenin de tarımsal potansiyeli ortaya konulurken, Türkiye ile Suriye arasındaki ticari, ekonomik ve sosyal ilişkilerin
geliştirilmesi noktasında görüş birliğine varıldı.

Burada konuşan Suriye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Muhammet Keşto, Türkiye ile Suriye'nin 'iki dost ülke' olduğunun altını çizerek, söz konusu buluşmanın da iki ülke arasındaki politik, ekonomik ve sosyal alanlardaki ilişkilerin güçlendirilmesine önemli bir katkı sunacağını vurguladı. Oda olarak Suriye'de tarıma elverişli arazilerin yüzde 50'sinden fazlasına sahip olan özel tarım sektörünü temsil ettiklerini kaydeden Keşto, sektör temsilcilerinin de tarımsal alanda faaliyet gösteren nüfusun yüzde
65'lik bir bölümünü yanlarında istihdam ettirdiği bilgisini verdi.
Keşto, her iki ülkedeki çiftçi ve işadamları arasındaki karşılıklı ticari iş birliğinin geliştirilmesi ve yeni ortaklıkların kurulmasından yana olduklarının altını çizerek, "Türkiye, bizim dünyaya açılan kapımız olduğu kadar, biz de Türkiye'nin Doğu'ya açılan kapısı konumundayız. Bu nedenle de çıkarlarımız ortak. Her iki ülke işadamları arasında ticari ortaklıkların kurulmasıysa en büyük arzumuz. Bir dönem yoklukla boğuşan Suriye, tarımsal anlamda bugün kendi kendine yetebilen bir ülke konumuna geldi.

Üretim fazlası ürünleri dış ülkelerde pazarlayıp bir katma değer oluşturmak istiyoruz. İki dost ülke arasındaki ekonomik açılımın, ekonomik ve sosyal alanlarda kalkınma ve gelişimi de beraberinde getireceğine inanıyoruz" dedi.
Türkiye ile Suriye'nin dün olduğu gibi bugün de dostluğu ve kardeşliği devam eden iki ülke olarak öne çıktığını kaydeden Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel de bu tür ziyaretlerin söz konusu dostluk ve kardeşlik ilişkilerini pekiştireceğini vurguladı. Gökçel, Türkiye'de üretilen 120 milyon tonluk tarımsal ürünün yüzde 3.80'ine denk gelen 4.5 milyon tonluk bir bölümünün Mersin'de yapıldığına dikkat çekerek, yaş sebze ve meyve sektörü açısından bakıldığındaysa Türkiye'de üretilen 40 milyon ton yaş sebze ve meyvenin 3.6 milyon tonunu oluşturan yüzde 9.14'lük bir bölümünün yine Mersin'de üretildiğinin altını çizdi.
Bu ürünlerin de turunçgil, örtü altı ve açıkta sebzecilik, meyvecilik ve bağcılıktan oluştuğunu dile getiren Gökçel, "Mersin, ülkemizin tarım potansiyeli açısından oldukça önemli bir konumda. Ülkemizde son yıllarda yürürlüğe konulan yasa ve yönetmeliklerle ilimizde yapılan eğitim çalışmalarına bağlı olarak kontrollü tarıma geçilerek insan ve çevre sağlığına duyarlı üretim yapılıyor. Dünyayla rekabet edebilmemiz için kontrollü üretimin sürekliliğinin yanında aynı coğrafya içinde yer alan Suriye ve diğer dost ülkelerle tarım ve ticaret alanında iş birliğinin artırılması gerek. Suriye'nin, ülkemizin üretim ve pazarlama aşamasındaki sıkıntıları aşabilmemiz açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Bu kapsamda teknik altyapımızın uygunluğu nedeniyle Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü'nde yapılacak Ar-Ge ve eğitim çalışmalarıyla pazarlama konusunda bölgesel iş birliği yapılabileceği kanaatindeyim" diye konuştu.
Cengiz Gökçel, Türkiye ile Suriye arasında var olan dostluğun, Suriye Ziraat Odaları Birliği'nin ziyaretiyle birlikte daha da pekiştiğini, bundan sonraki süreçte tarım ve ticaret konusunda ilişkilerin daha da güçleneceği inancını taşıdıklarını sözlerine ekledi.
Konuşmaların ardından Muhammet Keşto, katkı ve desteklerinden dolayı Gökçel ile MTSO Meclis Başkanı Faik Burakgazi ile Erdemli Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek'e bir teşekkür plaketi sundu. Keşto, Mersin Valisi Hasan Güzeloğlu'na verilmek üzere Türkiye ile Suriye arasındaki dostluğu simgeleyen bir tabloyu da Gökçel ve Burakgazi'ye sundu. Toplantı, Türk ve Suriyeli işadamları ve çiftçilerin ikili görüşmelerinin ardından son buldu.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.