Öne Çıkanlar CHP 90. Kuruluş Yıldönümünü Kutluyor yıldırım Ak Parti Mersin İl Başkanı SALT ; Bizim Rakibimiz CHP Haber Doğru tarsus ak parti

Tekli, Yeni Teşvik Paketini DeğerlendirdiMersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tekli, “Paket Mersin’e hayat verecek ve kent ekonomisini zıplatacak. Yatırım ve büyümeyi hedefleyen teşvik paketi, Mersin ve Mersinliler’in refah düzeyi ve yaşam kalitesini yükseltecek’’ dedi.

Tekli, Yeni Teşvik Paketini Değerlendirdi
Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Yeni Teşvik Paketi’nin Mersin’e hayat vereceğini ve kent ekonomisini zıplatacağını iddia etti.Yeni Teşvik Paketi ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Tekli, yeni sistemle birlikte şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı teşvik programının oluşturulduğunu, bölgelerin il bazında 6'ya ayrılmasının çok önemli olduğunu söyledi. Böylece bölgeler arasındaki farklılıkların en aza indirildiğinin altını çizen Tekli, “Ekonomi yönetimi bu paketle bir ilki gerçekleştirmiş ve yeni ihtiyaçlara göre illerin bölgeler arasında geçiş yapabilmesinin önünü açık tutmuştur. Stratejik sektörlere, yatırım yerine bakılmaksızın büyük ölçüde teşviklerin verilmesinin çok önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Stratejik yatırımlarla ithalatı önleyecek sektörlere teşvik verilmesinin önemi de yine çok güzel kurgulanmış. Bu yatırımlarda bir yandan yüksek teknolojili sanayiye geçiş ve cari açığı azaltma hedefi gözetilirken, büyük istihdam sağlayan geleneksel sektörlerimiz ihmal edilmemiştir. Tüm dünyada işsizlik sorununun hızla büyüdüğü bir dönemde istihdam ağırlıklı sektörlere verilen bu destek, hükümetimizin ortaya koyduğu 2023 hedeflerimize ulaşabilmemiz noktasında büyük önem arz etmektedir” dedi.
Türkiye’deki firmaların en önemli sorunlarından birisinin de finansman maliyetlerinin yüksekliği olduğunu belirten Tekli, özellikle Organize Sanayi Bölgeleri’nde (OSB) yapılacak yatırımlara ilave teşvik verilmesi çok yerinde bir karar olduğunu vurguladı. OSB’lerin, sanayi tarlalarına ekilmiş verimli tohumlar olduğunu dile getiren Tekli, “Yeni sistemi kapsayan teşviklerin planlanması çok güzel yapılmış. Özellikle aynı sektörde faaliyet gösteren 5 yatırımcının bir araya gelerek, Ar-Ge projeleri neticesinde geliştirilen bir ürünün üretimine yönelik bir yatırımını desteklemesi, ayrıca OSB'de yatırım yapması durumunda yatırımcının teşvik sisteminde bir alt bölgede uygulanan oran ve sürelerden yararlanacak olması çok iyi kurgulanmış. Böylece OSB'lerde yatırımların artacak olması ile de yeni OSB alanları yaratılması daha fazla önem arz edecektir” ifadelerini kullandı.

Tüm ülkelerin kendi sorunlarıyla boğuştuğu bir ortamda, Türkiye'nin 2023 hedefine emin adımlarla yürüdüğüne dikkat çeken Tekli, bu süreçte yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı: “Giderek artan teknik ara eleman ihtiyacının karşılanması için Mesleki Eğitim Sistemi’nin hızla değiştirilmesi gerekmektedir. OSB’ler ile ticaret ve sanayi odalarının ‘Mesleki Eğitim’ sistemine dahil edilmesi gerekir. Bölge, şimdiye kadar herhangi bir teşvik almadan, kendi gücü, kaynakları ve dinamikleriyle sanayisini geliştirmiştir. Yeni Teşvik Paketi’nde ise bölgemizin sanayi sektöründe de hak ettiği teşvikleri alabilmesi oldukça önemlidir. Paketin haritasında üçüncü bölgede yer alan Mersin hak ettiği konuma ulaşacaktır.”
Yeni Teşvik Paketi’nin Mersin’e hayat vereceğini, bu teşvik ve yeni yatırımlarla Mersin'in geleceğe güvenle bakan bir kent konumuna kavuşacağını savunan Tekli, şöyle devam etti: “Bölgemiz bu teşviklerle yeni ufuklara yelken açacaktır. Bölgemizde yaşayanların yaşam kalitesi ve refah düzeyi daha da artacak ve yükselecektir.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.