Öne Çıkanlar silifke siyaset emniyet tavuk Ankara

Ürün Para Etmeyince Üretici Zarar EdiyorMersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, "Çifti yüksek maliyetlerle hasat ettiği ürününü, düşük ücretlerle elden çıkartmak zorunda kalıyor" dedi.

Ürün Para Etmeyince Üretici Zarar Ediyor
Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, "Çifti yüksek maliyetlerle hasat ettiği ürününü, düşük ücretlerle elden çıkartmak zorunda kalıyor. İstanbul'da limon bir lira 25 kuruştan satılırken, Mersin'de 25 kuruşa dahi alıcı bulamıyor. Bölgede üretilen ürünlerin yüzde 80'i yaşanan son dolu afetinde zarar gördü ve çiftçilerimiz pek fazla kazanç elde edemedi. Doğal afetler nedeniyle üreticilerimizin banka ve kooperatif borçlarının ertelenmesi, aynı zamanda da çiftçilerimize ayni ve nakli yardım yapılmalı” dedi.
Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, ürününü yüksek maliyetlerle hasat edilen çiftçinin, aynı ürünü düşük ücretlerle elden çıkartmak zorunda kaldığına ifade ederek, bugün İstanbul'da bir lira 25 kuruştan satılan limonun, Mersin'de 25 kuruşa dahi alıcı bulamadığını söyledi.
Tarım alanında yaşanan sorun ve sıkıntılarla ilgili olarak İHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Gökçel, yaş meyve ve sebze çeşitlerinde Mersin'in Türkiye bazında en fazla ve en kaliteli üretim yapan illerin başında geldiğine dikkat çekti. Mersin'de üretilen tarım ürünlerinin başındaysa turunçgilin geldiğini kaydeden Gökçel, “İlimiz son zamanlarda meyvecilik sektöründe de büyük gelişmeler kaydetti. Artık kentte narenciye ağırlıklı üretim yapılmaktan vazgeçildi. Son zamanlarda Mersin sınırları içerisinde şeftali, kayısı, erik ve üzüm yetiştirilmeye de başlandı" dedi.

“ÜRÜN PARA ETMİYOR ÜRETİCİ ZARAR EDİYOR”
Mersin'in turunçgil üretimi bakımından yüksek öneme vurgulayan Gökçel, "Türkiye genelinde toplamda 5.5 milyon ton narenciye üretimi gerçekleştiriliyor. Bu rakamın yüzde 30'u yani bir milyon tona yakın miktarı Mersinli çiftçilerin emekleriyle yetiştiriliyor. Ülke limon üretiminin yüzde 65 gibi büyük bir bölümünü de yine Mersin ve Erdemli ilçesi karşılıyor. Rakamlardaki artışın en büyük nedeni, çiftçilerimizin üretim alanlarında teknolojiyi kullanmalarıdır. Mersinli çiftçilerimiz teknolojiyi kullanarak hem ürünlerinin kalitesini artırıyorlar hem de pazarın istediği ürünleri yetiştiriyorlar” ifadesini kullandı.
Çiftçilerin ürettikleri ürünleri değerinin altında sattığını anlatan Gökçel, “Hal böyle olunca da yüksek maliyetlerle hasat edilen ürünler, düşük ücretlerle elden çıkarılıyor. Burada üreticilerimiz zarar ediyorlar. Ürünlerimiz para etmiyor. Örtü altında ürettikleri domates, biber, patlıcan, salatalık gibi sebzeleri çok düşük fiyatlara satan çiftçilerimizin limonu da dalda kalıyor. Haziran ayının sonunda bile dalda kalan limonlar var. İstanbul'da limonun adedi bir lira 25 kuruşken, Mersin'de limon 25 kuruşa alıcı bulamıyor" diye konuştu.

“DOLU NEDENİYLE BÖLGEDEKİ ÜRÜNLERİN YÜZDE 80'İ ZARAR GÖRDÜ”
Mersin'de 'erkenci' diye tabir edilen meyvelerin üretiminin de gerçekleştirildiğini söyleyen Gökçel, söz konusu ürünlerin üreticiler tarafından değerinde satılamadığını belirterek, çiftçilerin yaşanan afetler nedeniyle de çok ciddi oranlarda zarar ettiğini anlattı. Gökçel, “Geçtiğimiz günlerde Mersin'de yaşanan dolu felaketi nedeniyle bölgede üretilen ürünlerin yüzde 80'i zarar gördü ve çiftçilerimiz pek fazla kazanç elde edemedi. Bu yüzden üreticilerimizin banka ve kooperatif borçlarının ertelenmesi, aynı zamanda da çiftçilerimize ayni ve nakli yardım yapılması Mersin üreticileri olarak bizi mutlu edecektir" yorumunda bulundu.

“ÇİFTÇİLERİMİZİ ÜRETİMDEKİ YANLIŞLAR KONUSUNDA UYARIYORUZ”
Mersin Ziraat Odası bünyesindeki çiftçileri yapılan seminerlerle bilgilendirdiklerini de dile getiren Cengiz Gökçel, açıklamasını da şöyle sürdürdü; "Oda bünyesinde görev yapan ziraat mühendislerimizle birlikte üretim yapılan alanlara gidip, burada çiftçilerimize üretim ve üretim aşamasında yapılan yanlışları anlatıyoruz. Çiftçilerimiz de bu yanlışları bir daha tekrarlamayarak, ürünlerinin kalitesini artırmış oluyor. Çiftçilerimizin yanlış uygulamalarının giderilmesi ve özellikle yurt dışına yapılacak olan ihracatlara yönelik ortaya çıkan sıkıntıların bir kenara atılması konusunda, verilen eğitimlerin çok büyük önemi var. Üreticilerimize yönelik verilen eğitimler kapsamında da Tarım İl Müdürlüğü'nden, Mersin Üniversitesi'nden, Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi'nden ve daha bir çok kurumdan faydalandık. Bu kurumlarla işbirliği içerisinde bulunarak çiftçilerimizi bilinçlendirme çalışmaları yürüttük."

“TOPRAK ANALİZİ YAŞ MEYVE-SEBZE ÜRETİMİNDE ÖNEMLİ”
Eğitim çalışmaları kapsamında gübreleme, toprak tahlili, ilaçlama ve budama gibi konularda üreticileri bilgilendirdiklerini ifade eden Gökçel, "Eğitimlerde, maliyeti düşürecek, insan ve çevre sağlığına zarar vermeyecek şekilde gübreleme yapılması konusunda çiftçilerimizi bilgilendirdik. Aynı zamanda üreticilerimizde arazilerindeki toprağı tahlil ettirmelerini istedik. Bölgemizde son iki üç yıldır yaptığımız çalışmalar sonucunda, daha önce 10'lar, 100'lerle anılan toprak tahlillerinin, bin 500'lerle anılacak hale getirdik. Toprak tahlili özellikle yaş sebze meyve üretiminde önemli bir unsurdur. Çiftçilerimize budama işleminde yapılan hataların ürün kalitesine etki ettiğini anlatarak, kendilerine doğru budama şekillerini gösterdik. Gerçekleştirdiğimiz bu eğitimlerin ardından üretimde kalite ve rekolte kaybının da önüne geçtik. Bu tür bilgilendirme çalışmalarımız önümüzdeki günlerde de artarak devam edecektir" dedi.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.