" />
Öne Çıkanlar mersin haber mersin siyaset Bozyazıda Hortum Felaketi Mersin 7. Mobilya Mersin Ve Anvers Kardeş Şehir Olacak

Vali Güzeloğlu: “İşiniz İşimiz”Mersin Valisi Hasan Güzeloğlu, "Yeni gelişme alanıyla en az 6 bin kişiye istihdam alanı oluşturup üçüncü OSB için de bakanlığa başvuru yapacağız" dedi.

Vali Güzeloğlu: “İşiniz İşimiz”
Ulusal ölçekte bir OSB olarak öne çıkan MTOSB'de bugün 110 firma üretim, 11 firma inşaat ve 3 firmanın da proje çalışmalarında bulunduğu kaydedildi. İkinci genişleme alanındaki parsellerin tahsisi tamamlanırken, üçüncü genişleme alanıyla ilgili işlemlerin de tamamlandığı ve bakanlığa gerekli başvurunun yapılacağı açıklandı. Bölgede bugün itibarıyla 6 bin kişi istihdam edilirken, bu rakamın 2012 yılı içerisinde faaliyete girmesi beklenen yeni gelişme alanıyla birlikte 12 bine ulaşması bekleniyor.
Mersin Valisi Hasan Güzeloğlu, "Yeni gelişme alanıyla en az 6 bin kişiye istihdam alanı oluşturup üçüncü OSB için de bakanlığa başvuru yapacağız" dedi.Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB), yatırımcıların yeni gözdesi oldu. Ulusal ölçekte bir OSB olarak öne çıkan bölgede bugün 110 firmanın üretim, 11 firmanın inşaat ve 3 firmanın da proje çalışmalarında bulunduğu kaydedildi. MTSOB'de bugün itibariyle 6 bin kişinin istihdam edildiği, söz konusu rakamın da 2012 yılı içerisinde faaliyete girmesi beklenen ikinci OSB ile birlikte 12 bine ulaşması bekleniyor.
Bakanlar Kurulu kararıyla kurularak 1993 yılında faaliyete giren MTOSB, girişimcilerin yeni yatırım adresi haline geldi. Bugün itibariyle birinci bölgede 110 firmanın üretim, 11 firmanın inşaat, 3 firmanın da proje çalışmalarında bulunduğu bilgisi veriliyor. 278 metrekareden oluşan ikinci OSB'de 5 bin ile 220 bin metrekareden oluşan 43 adat sanayi parselinin tamamı 36 firmaya tahsis edilirken, 3 firmanın üretime başladığı, 6 firmanınsa inşaat aşamasında olduğu kaydedildi. Üçüncü OSB ilgili çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığı, en kısa sürede de bakanlığa gerekli başvuruların yapılacağı açıklandı. Bölgede şu anda 6 bin olan istihdam rakamının da, 2012 yılı Ocak ayı içerisinde faaliyete girmesi beklenen ikinci OSB ile birlikte 12 bine ulaşmasının beklendiği kaydedildi."YATIRIMLAR ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇİRİLİYOR"
Bölgedeki çalışmaları yakından takip eden Mersin Valisi Hasan Güzeloğlu, genişleme alanında yatırımda bulunan firma temsilcileriyle sabah kahvaltısında bir araya geldi. Sanayici ve işadamlarının sorun ve sıkıntılarını dinleyerek kendisine iletilen talepleri de not alan Güzeloğlu'na; MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Yönetim Kurulu Başkanvekili Kasım Boro ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra MTOSB Bölge Müdürü Halil Yılmaz da eşlik etti. Güzeloğlu, burada yaptığı konuşmada, bölgedeki yatırımların çok hızlı bir şekilde hayata geçirildiğini, bu durumun da kendilerini mutlu ettiğini söyledi. En önemli amaçlarının; kentteki işsizliğin çözümüne dönük ortak bir çaba ve kararlılığı ortaya koyarak, yeni istihdam alanlarının oluşturulmasını sağlamak olduğunu anlatan Güzeloğlu, son bir yıllık zaman diliminde yaşanan gelişmelerin bir değerlendirmesi yapıldığında oldukça önemli bir başarının altına imza atıldığının görülebileceğini savundu."İKİNCİ OSB'DE EN AZ 6 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK"
Bölgede yatırım yapan firmalar hakkında bilgiler de veren Güzeloğlu, bölgeye yaklaşık 250 milyon dolarlık yatırımda bulunacak olan Yıldız Entegre'nin inşaat çalışmalarınıysa yüzde 85'lik bir bölümünü tamamladığını, söz konusu tesisin devreye girmesiyle birlikte 800 kişinin istihdam edileceğini hatırlattı. Güzeloğlu, Tiryaki Agro Grubu'nun, MTOSB Gelişme Alanı'nda hayata geçirmiş olduğu çalışmalarla birlikte sadece Türkiye'nin değil, aynı zamanda da Ortadoğu'nun en büyük bakliyat silosunu kurduğu vurguladı. Bunun oldukça önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Güzeloğlu, yatırımcıların rekabet gücünü arttırıcı, ulusal ve uluslararası pazarlarda öne çıkmaları, üretimlerini arttırması noktasında karşılaştıkları sorun ve sıkıntıları çözme noktasında çaba sarf ettiklerini anlattı. 2011 yılı Eylül ayı sonu itibariyle bölgedeki altyapı çalışmalarının büyük ölçüde tamamlanacağını açıklayan Güzeloğlu, bölgenin su ihtiyacının da Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) ile anlaşmaya varıldığını, elektrik konusundaysa gerekli ihalelerin yapıldığını ve her iki alandaki çalışmaların da yine yılsonuna kadar tamamlanacağının altını çizdi.

"İSTİHDAMI VE İSTİHDAMA DAYALI ÜRETİMİ ÖNEMSİYORUZ"
Güzeloğlu, "Bugün artık bu bölge yaşanılan, yatırımı olan, çalışan ve gelecekte çok daha kısa sürede çok daha büyük yatırımlara konu olan bir potansiyelin sahibi. Tüm altyapı yatırımları ve devam eden çalışmalarla ikinci OSB, 2012 yılı sonu itibariyle girmesiyle birlikte en az 6 bin istihdam sağlanacak bir merkez ve üretim alanı olarak öne çıkacak" diye konuştu. Üçüncü OSB için başlatılan çalışmalarda, kısa sürede önemli mesafeler alındığını belirten Vali Güzeloğlu, eylül ayı içerisinde de Bilim Sanayi
ve Teknoloji Bakanlığı'na gerekli başvuruların yapılacağını, "Bu durum, Mersin'i bir sonraki hedefler için cesaretlendirecek adımlardır. Çünkü Mersin, görülen ve hissedilen şekilde Türkiye'nin büyük yürüyüşünün, hızlı yükselişinin ve her alandaki gelişiminin hem belirleyicisi, hem etkileyicisi, hem de destekleyicisi bir büyüklüktür. Potansiyeli doğru kullanıldığı takdirde, bu anlamda da kalkınmaya dönük zenginlikleri, sürdürülebilir bir politika içinde değerlendirildiği takdirde; tarımdan sanayiye, hizmetler sektöründen turizme kadar her alanda çok büyük değerler oluşturacak bir zenginliğin adıdır Mersin. İşte biz bu sorumluluk ve bilinçle kenti yönetiyoruz. İstihdamı, istihdama dayalı üretim artışını ve ihracata dayalı ekonomik büyümeyi önemsiyoruz" ifadesini kullandı. Vali Hasan Güzeloğlu, daha sonra işadamlarıyla bir süre sohbet ettikten sonra bölgede incelemelerde bulundu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.