Öne Çıkanlar Hüseyin Çalışkan Mersin İdmanyurdunda Denizli Yenilgisinin Üzüntüsü Yaşanıyor Bakanlıktan Gümrük Sorunlarının Çözümünü İstedi siyaset CHP

1 Mayıs Tertip Komitesi Vatandaşı 1 Mayıs Mitingine ÇağırdıMersin 1 Mayıs Tertip Komite Sözcüsü İrfan Gültekin, “Ekmek, barış, özgürlük ve demokrasi için haydi 1 Mayıs’a” dedi.

1 Mayıs Tertip Komitesi Vatandaşı 1 Mayıs Mitingine Çağırdı
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, işçiyi, kamu emekçilerini, emeklileri, işsizleri, kadınları ve gençleri 1 Mayıs’ta alanlara çağırdı. Mersin’de emekçiler, 1 Mayıs’ta İstasyon Meydanı’nda toplanıp Cumhuriyet Meydanı’na yürüyerek miting yapacak.
Mersin 1 Mayıs Tertip Komitesi, Petrol-İş Sendikası Mersin Şube binasında basın toplantısı düzenledi. 1 Mayıs hazırlıklarını tamamlayan Tertip Komitesi adına açıklama yapan Yol-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı İrfan Gültekin, “Bizler bu ülkenin işçileri, kamu emekçileri, meslek sahipleri, emeklileri, işsizleri, yoksulları olarak tüm dünya emekçileriyle birlikte 1 Mayıs’ta, emeğin bayramında buluşacağız. Barış için, özgürlük için, demokrasi için, ekmek için, daha güzel bir dünyada sömürüsüz, baskısız, insan onuruna yaraşır bir yaşam için 1 Mayıs’ta bir olacağız” dedi.Her türlü baskıya inat, hakları ve özgürlükleri için her zaman dayanışma içinde olacaklarını belirten Gültekin, sosyal adalet, eşitsizlik, bağımsızlık ve sendikal haklar için 1 Mayıs’ta alanlarda omuz omuza olacakları söyledi. Emekçilerin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ı hep birlikte barış ve kardeşlik içinde kutladığını vurgulayan Gültekin, çalışma düzenini de eleştirerek, “1 Mayıs 2012’de güvencesiz ve kuralsız çalışma kural haline geliyor. Emekçilerin yarısı kayıt dışında çalışıyor, 4-C uygulamasına, kölelik düzenine mahkum ediliyor. Sendikasızlaştırma yaygınlaşıyor. Sendikal örgütlenmenin önüne engeller çıkarılıyor. Örgütlenen işçiler işten atılıyor. İş kazası adı verilen cinayetler durmak bilmiyor” ifadeleri kullandı.

Sosyal adalet, eşitlik ve demokrasi istediklerini dile getiren Gültekin, özgürlükçü, eşitlikçi, sivil demokratik bir anayasa ve yasalar beklediklerini kaydederek, “Tüm çalışanların grevli toplu sözleşmeli sendikal haklara sahip olduğu bir Türkiye için sesimizi yükseltiyoruz. Demokrasiden ve sosyal devletten vazgeçemeyeceğimizi bildiriyoruz” şeklinde konuştu.
1 Mayıs’ta alanlarda hükümetten ve işverenlerden talep edecekleri haklar ile ilgili de açıklamalarda bulunan Gültekin, “İşsizliğin önlenmesini, kıdem tazminatı hakkımızın korunmasını, esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışma biçimlerinden vazgeçilmesini istiyoruz. İşsizlik Sigorta Fonu’nun amacı dışında kullanılmasına karşı çıkıyoruz. Sağlık ve sigorta alanındaki mağduriyetlerimizin giderilmesini istiyoruz. Asgari ücretin insan onuruna yakışır olmasını, vergi adaletsizliğinin giderilmesini istiyoruz. İş cinayetlerinin önlenmesini istiyoruz. Kamu emekçilerinin grevli toplu iş sözleşme hakkının verilmesini, toplu iş sözleşmesinin günün koşullarına göre imzalanmasını istiyoruz” diye konuştu.
Kadına yönelik şiddetin engellenmesini, istihdamda kadın emeğine daha çok yer verilmesini ve 1 Mayıs 1977’nin aydınlatmasını, faillerinin bulunarak adalet önüne çıkarılmasını da istediklerini aktaran Gültekin, Mersin’de 1 Mayıs’ta saat 11.00’de İstasyon Meydanı’nda toplanarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüyeceklerini ve miting yapacaklarını bildirdi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.