Öne Çıkanlar ak parti bahçeli mhp türkeş seçim Mersinde Atatürkü Anma Ve Anlama Töreni Aile Boyu Hırsızlık Mersin 70 Ton Narenciyeyle Süsleniyor Herkesin Yapabileceği Birşey Var Etkinliği Düzenlendi

AK Parti Seçmenine Soruldu: 7 Haziran'da Neden Başarısız Olundu

Bir araştırma şirketinin AK Partili seçmene yönelttiği "7 Haziran'da neden başarısız olundu?" sorusuna yanıt verenlerin çoğunluğu gerekçe olarak milletvekili listelerini gösterdi.

AK Parti Seçmenine Soruldu: 7 Haziran'da Neden Başarısız Olundu
 7 Haziran 2015 milletvekili seçimleri sonrası oluşan siyasi tablodan koalisyon yerine yine sandık çıkarken, 2001 yılında kurulan AK Parti yeni bir süreç yaşıyor. AK Partili seçmenin büyük çoğunluğu partisinin tekrar seçimde milletvekili aday listelerini değiştirmesi gerektiğini ifade ederken, emekli, esnaf ve işçi gibi sınıfı oluşturan seçmenler ekonomik olarak kendilerinin de hatırlanmasını istiyor.
Politic's Araştırma Şirketi, "Katıldığı her seçimde hükümet kurmaya yetecek oyu alan AK Parti 7 Haziran'da neden başarısız oldu? 1 Kasım seçiminde tek başına hükümet kurmak için yeterli oyu alabilecek mi?" gibi sorularını AK Partili seçmene ve teşkilat mensuplarına sordu.

ARAŞTIRMA 12 İLİ KAPSADI

21-28 Ağustos tarihleri arasında 12 ilde gerçekleştirilen çalışmada AK Partili seçmenin ve teşkilatın beklentileri alındı. Araştırmanın örneklemesi 2 tabakadan oluştu. Birinci kısmı, 12 ilde son seçimlerde AK Parti'ye oy verdiğini söyleyen 1320 AK seçmenle bilgisayar destekli telefon yöntemi ve yüz yüze anket yöntemi ile gerçekleştirildi. Çalışmanın ikinci kısmı ise, 400 AK Partili eski ve yeni teşkilat mensupları ile yapıldı.

AK PARTİ NEDEN BAŞARISIZ OLDU?

AK Partili seçmene 7 Haziran seçimlerinde AK Parti'nin Türkiye genelinde oylarının yüzde 9 düşmesinin ve tek başına hükümet kurma şansını kaybetmesinin sebepleri hatırlatıldı. AK Parti oylarının azalmasına sebep olarak yüzde 82 ile milletvekili listeleri, yüzde 80 ile ekonomik durum ve vaatler, yüzde 72 ile AK Parti'nin 2002 ruhundan uzaklaşması, yüzde 70 ile oluşturulan listelerde demografik ve ilçe yapılarına uyulmaması, yüzde 64 ile seçim propagandası ve seçim çalışmalarının başarısızlığı, yüzde 59 ile 17-25 Aralık sürecinde soruşturmada ismi geçen bakanların hâlâ aklanmaması, yüzde 53 ile yeni projeler üzerinden seçim kampanyası yürütülmemesi cevabı verildi.

AK PARTİ SEÇMENİ: YETERLİ ÖNEM GÖSTERİLMEDİ

AK Parti seçmeni, partisinin 7 Haziran seçimlerine yeterli önemi göstermediğini, çok özgüvenli olmasının, halkın ihtiyaç ve taleplerini göz ardı etmesinin bu tabloyu doğurduğunu düşünüyor. Büyük bir seçmen grubu da üst kademedeki uyumsuzluğun seçim sonuçlarını olumsuz etkilediğini düşünüyor.

NELER YAPILABİLİR?

Seçmene AK Parti'nin tekrar tek başına hükümet kurmaya yetecek oyu alabilmesi için neler yapması gerektiği sorusu da yöneltildi. Seçmen öncelikle ekonomik anlamda (asgari ücret, memur maaşı, esnafa destek) iyileştirmelerin yapılması gerektiğine inanıyor. Milletvekili liste tercihlerinde bölge insanının tercih edilmesi ve doğru isimlerin aday gösterilmesi de öne çıkan sonuçlardan. Bir diğer istek de, AK Parti'ye menfaat odaklı yaklaşan, şaibeli isimlerin partiden uzaklaştırılması yönünde.

ÇÖZÜM SÜRECİ

AK Partili seçmene son gelişmeler ışığında çözüm süreci de soruldu. AK Parti seçmeninin yüzde 26,38'i "Çözüm süreci uygun ortam sağlanarak devam ettirilmelidir.", yüzde 23,28'i "Çözüm süreci baştan itibaren yanlıştır, bitirilmesi gereklidir.", yüzde 17,16'sı "Çözüm süreci bitmiştir.", yüzde 12,69'u da "Çözüm süreci sekteye uğramıştır, devam ettirilmelidir." cevabını verdi. Çözüm süreci konusunda AK Parti'li seçmenin kafası karışık. Seçmen birbirine yakın oran çözüm sürecinin bitirilmesi ve devam etmesi yönünde cevap verdi.

"TEK BAŞINA İKTİDAR OLABİLİR"

AK Partili seçmene yönetilen bir diğer soru da, "1 Kasım'da gerçekleştirilecek milletvekili seçimlerinde AK Parti tek başına hükümet kurabilecek oy alabilir mi?" oldu. AK Partili seçmenin yüzde 68'i tek başına iktidar için yeterli oyun alınacağını, yüzde 21'i tek başına iktidar için yeterli oyun alınamayacağını söyledi. Yüzde 11'lik bir seçmen ise cevap belirtmedi.

AK Parti teşkilat mensupları oyların düşmesini, yüzde 89 ile oluşturulan listelerde STK ve teşkilat temayüllerine uyulmaması, yüzde 81 ile milletvekili listeleri, yüzde 79 ile genç kesimin partiden kopuşu karşısında yeterli politikalar üretilmemesi, yüzde 73 ile teşkilatların zayıf olması, yüzde 67 ile AK Parti'nin 2002 ruhundan uzaklaşması, yüzde 65 ile 17-25 Aralık sürecinde soruşturmada ismi geçen bakanların hâlâ aklanmamasına bağlıyor. Teşkilat mensupları, ekonomik durum ve büyükşehir yasasının oy düşüşünde çok fazla etkili olmadığını düşünüyor.

"İTHAL ADAY İSTEMİYORLAR"

Teşkilat mensuplarına AK Parti'nin tekrar tek başına hükümet kurmaya yetecek oyu alabilmesi için neler yapması gerektiği sorusu da yöneltildi. Seçmen, listelerin doğru şekilde oluşturulması, oy potansiyeli olan adayın listede olması, ithal adayın olmaması gerektiği ve AK Parti'ye hizmet etmiş teşkilattan gelen insanların listede yer alması, sağlıklı bir liste oluşturulmasını istiyor. Teşkilatların büyük çoğunluğu çözüm sürecinin bitmesi yönünde fikir beyan ediyor. Son seçimde HDP'nin oy artışının çözüm süreci ile bağlantılı olduğunun düşünülüyor.

AK Partili seçmene yönetilen bir diğer soru da 1 Kasım'da gerçekleştirilecek milletvekili seçimlerinde "AK Parti tek başına hükümet kurabilecek oy alabilir mi?" oldu. Teşkilatların yüzde 86'sı tek başına iktidar için yeterli oyun alınacağını, gerekli derslerin çıkarıldığını, yüzde 7'si ise tek başına iktidar için yeterli oyun alınamayacağını belirtti. Yüzde 7'lik bir kesim ise cevap vermedi. Hepsinin ortak fikri, bu 2 ayın çok doğru yönetilmesi ve hata yapılmaması yönünde. Partilerinin gerekli hamleleri yapacağı yönünde iyimserler. Teşkilat, aynı listelerle seçime girilmesinin bir başka hüsranı beraberinde getireceğini düşünüyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.